European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Virtual Coaching Activities for Rehabilitation in Elderly

Article Category

Article available in the following languages:

Wirtualny rehabilitant domowy

Wirtualne rozwiązanie coachingowe oferujące gry do rehabilitacji fizycznej i kognitywnej oraz oparty na awatarach coaching umożliwia kontynuację opieki po wypisaniu ze szpitala.

Zdrowie icon Zdrowie

Osoby z niepełnosprawnością spowodowaną nagłym zdarzeniem, takim jak udar mózgu, lub chorobą przewlekłą, taką jak choroba Parkinsona lub niewydolność serca, mogą doświadczać ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu i wymagać rehabilitacji. Prowadzone podczas hospitalizacji interwencje zazwyczaj muszą być kontynuowane w warunkach domowych. Jednak wielu Europejczyków ma ograniczony dostęp do takich usług rehabilitacyjnych, co może odbijać się na ich jakości życia. Wirtualne rozwiązania do rehabilitacji mogą stanowić kluczową technologię pozwalającą na kontynuację opieki, zwiększającą przestrzeganie planu rehabilitacji i wspierającą pacjentów w samodzielnej opiece.

Personalizowana wirtualna platforma coachingowa

Celem zespołu finansowanego przez UE projektu vCare było zaprojektowanie i opracowanie adaptacyjnego wirtualnego ekosystemu do rehabilitacji, uwzględniającego indywidualny stan poszczególnych pacjentów. „Nasz plan zakładał opracowanie otwartego ekosystemu do rehabilitacji, który pomoże w odzyskaniu sprawności i niezależności w warunkach domowych”, wyjaśnia Hannes Schlieter, kierownik techniczny projektu i kierownik grupy badawczej w dziedzinie zdrowia cyfrowego (Digital Health) na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Architektura vCare umożliwia integrację różnych czujników, strumieni danych w celu monitorowania postępu pacjenta i zewnętrznych usług dobranych do danego przypadku. System rehabilitacyjny vCare opiera się na trzech rodzajach usług – coachingu, wspieraniu i usługach danych – obejmujących 21 działań klinicznych. Usługi coachingowe obejmują podstawowe funkcje gier do rehabilitacji fizycznej i kognitywnej, dostarczają treści e-learningowych i wykorzystują awatary w coachingu. Oparte na technologii 3D i rozpoznawaniu ciała na żywo gry ruchowe wyświetlane są na ekranie telewizora. Usługi wspierające dostarczają informacji pogodowych istotnych dla rehabilitacji fizycznej, a także zawierają informacje na temat obecnego planu i podsumowanie nadchodzących aktywności. Dane z usług coachingowych są zbierane, przetwarzane i analizowane. Gromadzone są ponadto obrazy twarzy i informacje głosowe pozwalające na ocenę odczuwanych przez użytkownika emocji.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb rehabilitacyjnych

Rozwiązanie vCare wykorzystuje wstępnie skonfigurowane interwencje rehabilitacyjne opracowane przez klinicystów i przetestowane przez pacjentów w zależności od urazu. Wstępna ocena jakości życia opiera się na standaryzowanych ankietach klinicznych, a jeśli proponowane aktywności nie są wykonywane, użytkownik proszony jest o przesłanie swojej opinii zwrotnej. Strategie kliniczne, na których oparty jest program coachingowy, mogą być w razie potrzeby łatwo modyfikowane za pomocą narzędzia do wizualnego modelowania procesów. Jedną z najważniejszych cech systemu vCare jest funkcja autonomicznej adaptacji poprzez monitorowanie tętna i wzorców ruchu w czasie rzeczywistym jako mierników aktywności fizycznej i dobrostanu. Informacje te są przekazywane do systemu, co umożliwia personalizację planu rehabilitacji uwzględniającą postęp rekonwalescencji osób z niepełnosprawnościami. „Projekt vCare wykracza poza najnowocześniejszą technologię, integrując i przetwarzając różne źródła danych i preferencje pacjentów, co umożliwia personalizację planu rehabilitacji”, podkreśla Schlieter.

Zalety i perspektywy na przyszłość

Wprowadzenie wirtualnego rozwiązania coachingowego vCare pozwala na kontynuację opieki oraz udostępnia personalizowane porady dotyczące rehabilitacji funkcji poznawczych (zaburzenia neurologiczne) i motorycznych (wszystkie grupy pacjentów) oraz ogólne porady coachingowe. Aby zagwarantować wykorzystanie ustaleń projektu po jego zakończeniu, konsorcjum zgodziło się doprowadzić rozwiązanie vCare do wyższego poziomu dojrzałości technicznej i umożliwić prowadzenie badań klinicznych na dużą skalę. Konsorcjum chce dalej rozwijać rozwiązanie, uprościć je w celu poprawy użyteczności i zintegrować z istniejącymi platformami.

Słowa kluczowe

vCare, rehabilitacja, usługi, coaching wirtualny, awatar, personalizacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania