Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia obróbki przyrostowej na europejskim Radarze Innowacji

Radar Innowacji Komisji Europejskiej uznał dwóch partnerów projektu wspieranego przez UE, którzy stworzyli oprogramowanie do wielomateriałowej obróbki przyrostowej metodą spawania łukowego (ang. wire arc additive manufacturing, WAAM), za kluczowych innowatorów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu MULTI-FUN – Uniwersytet w Cranfield i technologiczne przedsiębiorstwo typu spin-off WAAM3D – zostali wyróżnieni przez Radar Innowacji Komisji Europejskiej za wkład w rozwój wielomateriałowej obróbki przyrostowej. Dwaj brytyjscy partnerzy otrzymali to wyróżnienie za stworzenie oprogramowania do wielomateriałowej obróbki przyrostowejmetodą spawania łukowego. WAAM to proces produkcyjny wykorzystywany do drukowania 3D oraz naprawy części metalowych. Stosując technikę obróbki przyrostowej, można wyprodukować zarówno unikalne części, jak i pełne serie produktów, jednak znajduje ona zastosowanie dla pojedynczych materiałów i niewielkiej gamy stopów. Jednym ze sposobów, w jaki zespół projektu MULTI-FUN zamierza poprawić wydajność i efektywność procesu obróbki przyrostowej metali, jest wprowadzenie funkcji związanych z nowatorskimi materiałami aktywnymi oraz opracowanie nowych materiałów strukturalnych na potrzeby WAAM. Do takich materiałów należą wysokowytrzymałe stopy aluminium i niskostopowe gatunki stali.

Zaspokajanie potrzeb rynku

Oprogramowanie dodatkowe do systemów WAAM otrzymało status „gotowości rynkowej” ze względu na dojrzałość technologiczną i duże zaangażowanie partnerów projektu we wprowadzenie innowacji na rynek. Oprogramowanie odpowiada także na realne potrzeby rynkowe i klientów. „Co ważne, oprogramowanie działa od razu dzięki naszemu nowemu efektorowi końcowemu opartemu na plazmie, który domyślnie ma konfigurację dwuprzewodową”, podano w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej WAAM3D. Efektory końcowe to urządzenia peryferyjne, takie jak chwytaki lub czujniki, które są mocowane do ramienia robota, przez co umożliwiają mu wykonywanie zadań. „Dwa podajniki drutu” używane do dodawania spoiwa podczas zrobotyzowanego spawania „mogą być używane do podawania tego samego drutu lub różnych stopów”, co sprawia, że robot WAAM „może spawać wiele materiałów”. Dr Filomeno Martina, dyrektor generalny i współzałożyciel WAAM3D, komentuje w komunikacie: „Niezmiernie cieszy nas, że doceniono naszą współpracę z Uniwersytetem w Cranfield w tym obszarze WAAM. To niezwykły czas dla WAAM, a potencjał tej technologii w zakresie przekształcania druku 3D elementów metalowych na dużą skalę dopiero zaczyna być dostrzegany w rzeczywistych zastosowaniach”.

Forum technologiczne w 2023 roku

Prowadzone w ramach projektu MULTI-FUN działania zmierzające do poszerzenia zakresu wykorzystania obróbki przyrostowej dla metali obejmą także wydarzenie Speed Tech Forum 2023, które odbędzie się już wkrótce. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi wynikami kilku europejskich projektów dotyczących obróbki przyrostowej i dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego wpływu najnowszych technik obróbki przyrostowej. Forum Speed Tech odbędzie się 17 marca 2023 roku w gminie Leioa w Hiszpanii. Zainteresowani mogą zarejestrować się tutaj. Projekt MULTI-FUN (Enabling MULTI-FUNctional performance through multi-material additive manufacturing) połączył 21 organizacji akademickich, badawczych i komercyjnych z całej Europy, które wspólnie tworzą i rozwijają innowacyjne, zaawansowane rozwiązania związane z techniką obróbki przyrostowej. Konsorcjum składa się z dziewięciu europejskich MŚP, które odgrywają kluczową rolę w tym obszarze i przyspieszają wprowadzanie technologii na rynek. Więcej informacji: strona projektu MULTI-FUN

Słowa kluczowe

MULTI-FUN, obróbka przyrostowa, metal, druk 3D, produkcja addytywna metodą spawania łukowego, WAAM, wielomateriałowy, Radar Innowacji

Powiązane artykuły