Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Promowanie zdrowego środowiska pracy w małych przedsiębiorstwach

Jeden z projektów wspieranych przez Unię Europejską poświęcony jest problemom psychicznym wśród pracowników zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach w sektorach budowlanym, opieki zdrowotnej oraz ICT.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Zdrowie icon Zdrowie

Miejsce pracy może rodzić ryzyko dla naszego zdrowia psychicznego. Zbyt duże obciążenie pracą, dyskryminacja, niepewność zatrudnienia i wiele innych niekorzystnych warunków pracy mają ujemny wpływ na nasz dobrostan w wymiarze emocjonalnym, psychologicznym i społecznym. Dane pokazują, że w Europie jeden na pięciu pracowników cierpi z powodu zaburzeń lękowych i depresji. Ponadto stwierdzono, że osoby pracujące w takich sektorach jak budownictwo, służba zdrowia czy branża teleinformatyczna (ICT) mają słabszą kondycję psychiczną, gorsze samopoczucie i wyższe ryzyko samobójstwa. Dlatego też zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu MENTUPP postanowił znaleźć sposób na poprawę zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników MŚP działających w tych trzech sektorach. Projekt powstał z myślą o mniejszych zakładach pracy – z bardzo ważnego powodu. Otóż, jak się okazuje, mimo że MŚP stanowią ponad 90 % wszystkich przedsiębiorstw w UE, ich możliwości w zakresie wspierania dobrostanu i zdrowia psychicznego pracowników są mocno ograniczone. Konsorcjum projektu MENTUPP opublikowało ostatnio dokument orientacyjny z okazji Światowego Dnia Świadomości Autoagresji, który jest obchodzony 1 marca każdego roku. Celem tej inicjatywy jest szerzenie świadomości na temat skutków samookaleczania, a także oferowanie wsparcia i zasobów osobom, które cierpią z powodu autoagresji. Misja ta jest zgodna z jednym z celów projektu MENTUPP, jakim jest zapobieganie samookaleczeniom i samobójstwom. „Zachowaniom autoagresywnym najczęściej towarzyszy dojmujące poczucie bezsilności, depresji lub lęku”, wyjaśniają autorzy dokumentu. „Pomimo poważnych fizycznych i emocjonalnych konsekwencji samookaleczenia, osoby, które angażują się w to zachowanie, często spotykają się z napiętnowaniem i brakiem zrozumienia, co utrudnia im poszukiwanie profesjonalnej pomocy”. W dokumencie orientacyjnym nakreślono również pewne działania, które rządy mogą podjąć w celu zapobiegania zachowaniom autoagresywnym wśród mieszkańców krajów UE. Chodzi między innymi o zwiększenie możliwości i dostępu do usług w dziedzinie zdrowia psychicznego, promowanie świadomości i zrozumienia społecznego, opracowywanie i wdrażanie strategii politycznych wspierających zdrowie psychiczne i zapobiegających samookaleczaniu, jak również zwalczanie ubóstwa, bezrobocia i nierówności społecznych.

Zasoby internetowe na ratunek

Aby pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym, lękiem i depresją, zespół projektu opracował internetowe narzędzie MENTUPP Hub, które pomaga mniejszym firmom tworzyć zdrowe środowiska pracy. Użytkownicy korzystający z MENTUPP Hub mogą dowiedzieć się, jak poprawić swoje zdrowie psychiczne i rozmawiać między sobą na temat problemów psychicznych. Jak czytamy w artykule zamieszczonym na stronie magazynu poświęconego unijnym badaniom i innowacjom „HORIZON”, zespół MENTUPP zainspirował się australijskim programem zapobiegania samobójstwom, opracowanym, by pomóc pracownikom budowlanym otworzyć się na dyskusję na temat lęków, depresji i myśli samobójczych. „Mamy nadzieję, że projekt MENTUPP może być wsparciem dla ludzi zmagających się z problemami natury psychicznej”, stwierdza prof. Ella Arensman z irlandzkiej uczelni University College Cork koordynującej projekt MENTUPP. „Wtedy może uda się odwrócić obecną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o depresję”. Chociaż program MENTUPP (Mental Health Promotion and Intervention in Occupational Settings: MENTUPP) wymaga dalszego dopracowania i udoskonalenia, zanim będzie można go wdrożyć na szerszą skalę, przyniósł już pozytywne rezultaty w małej irlandzkiej firmie, która wykorzystała go do wsparcia dobrostanu psychicznego jednego ze swoich pracowników. „Usłyszeliśmy, że gdyby firma nie miała tych zasobów, zignorowałaby znaki ostrzegawcze”, komentuje prof. Arensman. „Dysponując tymi zasobami, firma mogła skuteczniej rozpoznać, co się dzieje, i interweniować”. Więcej informacji: strona projektu MENTUPP

Słowa kluczowe

MENTUPP, zdrowie psychiczne, dobrostan, depresja, lęk, autoagresja, samookaleczenie, samobójstwo, MŚP, pracownik