CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Broszura Results Pack

Article available in the following languages:

Badania nad zaawansowanymi materiałami dla przemysłu i społeczeństwa

Materiały, w szczególności nowatorskie i zaawansowane rozwiązania, są podstawą sukcesu nowoczesnego przemysłu i rozwoju społeczeństwa – bez nich byłoby niemożliwe zapewnienie wszystkim ludziom wygody, wysokiego poziomu życia, komfortu i zadowolenia.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zaawansowane materiały, w tym nanomateriały, są projektowane z myślą o uzyskaniu nowych lub ulepszonych właściwości i lepszych parametrów w stosunku do materiałów konwencjonalnych wykorzystywanych w produktach i procesach. Europa zajmuje mocną pozycję w dziedzinie rozwoju zaawansowanych materiałów. Konieczne jest jednak wykorzystanie nowych możliwości w celu zagwarantowania przewagi przemysłowej i niezależności strategicznej, a także zmniejszenia wpływu Europy na środowisko naturalne. Zaawansowane materiały stanowią zbiór rozwojowych technologii charakteryzujących się dużym potencjałem, które mogą zrewolucjonizować dziedziny takie jak technologie informacyjno-komunikacyjne, energetyka i mobilność, nauki przyrodnicze, ochrona zdrowia, kosmetyki, żywność, dobra konsumpcyjne i produkcja. To będzie wymagało jednak przełożenia wyników prowadzonych badań na nowatorskie, zrównoważone i konkurencyjne produkty i procesy produkcyjne.

Materiały przyszłości

Wykorzystanie nanotechnologii w zaawansowanych materiałach odegra kluczową rolę w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Skuteczne wdrożenie tych kluczowych technologii wspierających zwiększy konkurencyjność unijnego przemysłu, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych i udoskonalonych produktów, a także bardziej wydajnych procesów, które pozwolą sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom społecznym. Europa dąży do zagwarantowania i wzmocnienia swojej pozycji na światowym rynku poprzez promowanie szeroko zakrojonej współpracy obejmującej wiele różnych łańcuchów wartości, w różnych sektorach przemysłu w celu przekształcenia tych technologii w bezpieczne, zrównoważone i dochodowe produkty komercyjne. Ocena i zarządzanie ryzykiem, jak również odpowiedzialne zarządzanie, stają się w tym kontekście kluczowymi czynnikami decydującymi o przyszłym wpływie nanotechnologii na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.

Pionierskie badania finansowane przez UE

Najnowsze wydanie broszury CORDIS Results Pack poświęcone zaawansowanym materiałom przedstawia siedem projektów dotyczących badań i innowacji oraz dwa projekty innowacyjne finansowane w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Skupia się na zaawansowanych technologicznie materiałach charakteryzujących się doskonałymi właściwościami, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym między innymi w medycynie, elektronice i energetyce. Przyczyniają się one do zapewnienia UE czołowej pozycji na tych dynamicznie rozwijających się rynkach światowych. Projekty Repair3D i M3DLoC wykorzystują nanotechnologię i technologię obróbki przyrostowej do wytwarzania zaawansowanych produktów drukowanych w 3D z polimerów wzmocnionych włóknem węglowym oraz polimerowych urządzeń mikroprzepływowych, które umożliwiają przeprowadzanie tanich badań próbek klinicznych. Zespół projektu STARSTEM opracował nową technologię umożliwiającą obrazowanie komórek macierzystych na poziomie istotnym klinicznie w procesie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Projekt GREENSENSE skupiał się na warstwach, powłokach i tuszach opartych na nanocelulozie, dzięki czemu powstały innowacyjne platformy bioczujników oparte na celulozie, służące do analizowania substancji nadużywanych. Zespół projektu NanoBat zaprojektował rozwiązania nanotechnologiczne pracujące w zakresie częstotliwości radiowych w paśmie gigahercowym na potrzeby akumulatorów litowo-jonowych, aby wspierać dążenie Europy do przejścia na pojazdy elektryczne. Projekt ZEOCAT-3D umożliwił opracowanie nowej technologii bezpośredniego przetwarzania źródeł metanu na wysokowartościowe związki aromatyczne – benzen i naftalen, a także wodór. Z kolei projekt CARMOF zaprezentował efektywny hybrydowy proces wychwytywania CO2 będącego produktem spalania, wykorzystując strukturyzowane adsorbenty wytwarzane w technologii druku 3D. Zespół projektu NanoInformaTIX połączył bazy danych oraz modele w celu optymalizacji oceny narażenia i toksyczności związanych z wytwarzanymi nanomateriałami. Z kolei celem projektu SABYDOMA było opracowanie platform o wysokiej przepustowości, które pozwalają na badanie oraz wytwarzanie nanomateriałów w ramach linii produkcyjnej.