European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Smart Spaces Safety and Security for All Cities

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne miasta to miasta bezpieczniejsze dla wszystkich

Zastosowanie zaawansowanych technologii w infrastrukturze bezpieczeństwa zwiększa je w unijnych miastach, zwłaszcza pod względem ochrony otwartych przestrzeni publicznych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Inteligentne miasta mają obowiązek chronić obywateli. Dysponują też odpowiednimi narzędziami, które umożliwiają realizację tego zadania. W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz partnerów przemysłowych projektu S4AllCities opracowano rozwiązania technologiczne mające na celu wzmocnienie istniejących środków bezpieczeństwa. Zespół projektu stworzył przystępne cenowo innowacje, które wpływają na cyberbezpieczeństwo, a także na bezpieczeństwo fizyczne, jednocześnie zapewniając równowagę między bezpieczeństwem, utrzymaniem otwartego charakteru przestrzeni publicznej i dbaniem o prywatność jednostek.

Koncentracja na celach miękkich

Zmniejszenie zagrożenia atakami terrorystycznymi jest niezwykle ważnym obowiązkiem zespołów ds. bezpieczeństwa. Zajmując się tym problemem, badacze skupili się przede wszystkim na celach miękkich, czyli obszarach, w których sprawcy mogą stosunkowo łatwo spowodować znaczne szkody, obrażenia i utratę życia. Do takich celów należą duże przestrzenie publiczne, w których gromadzą się tłumy, na przykład place, centra handlowe, miejsca kultu czy stadiony. Członkowie projektu S4AllCities opracowali wiele studiów przypadku w celu zbadania skuteczności swoich przedsięwzięć. W ramach pilotażowego programu przetestowali złożoną infrastrukturę w centrach miast, na stadionach piłkarskich i w obiektach zewnętrznych. Aby zapewnić bezpieczeństwo, zespół opracował też mechanizm kontroli wykorzystujący unikalne identyfikatory fizyczne, gwarantujące, że tylko upoważniony personel może wejść do centrum danych.

Poprawa dostępu do informacji na potrzeby świadomości sytuacyjnej

Nowoczesne miasta dysponują systemami zapewniającymi ludziom bezpieczeństwo na otwartych przestrzeniach. Projekt miał na celu uzupełnienie istniejących systemów, z naciskiem na poprawę komunikacji i współpracy między specjalistami ds. bezpieczeństwa, urbanistami i innymi zainteresowanymi stronami. Aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby mieszkańców i zarządców inteligentnych miast, w ramach projektu zbadano luki w istniejących systemach bezpieczeństwa. Według koordynatora projektu, Arisa Bonanasa: „Mocną stroną S4AllCities jest to, że wszystkie informacje uzyskane z infrastruktury są prezentowane operatorom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo za pośrednictwem przejrzystego interfejsu – wspólnego obrazu operacyjnego, który daje im wgląd w incydenty bezpieczeństwa w całym inteligentnym mieście w czasie zbliżonym do rzeczywistego”.

Internet rzeczy

Głównym obszarem zainteresowania projektu było wykorzystanie potencjału w dziedzinie bezpieczeństwa, którym cechuje się internet rzeczy. Urządzenia takie jak kamery, drony czy czujniki w budynkach generują dane. Rozwój sprzętu umożliwia wytwarzanie większych ilości danych, zaś nowe oprogramowanie pozwala na lepszą analizę takich danych. Nowe czujniki dla inteligentnych budynków umożliwiały wykrycie niebezpiecznej sytuacji i wysyłały ostrzeżenia do sił bezpieczeństwa bez udziału człowieka. Zespół projektu S4AllCities opracował również przenośny spektrometr, który jest w stanie wykrywać prekursory chemiczne używane do produkcji materiałów wybuchowych. Kolejną przygotowaną innowacją były kamery stosowane w dronach, które umożliwiały bardziej dogłębną analizę wzorców zachowań. Oczywiście, zwiększona ilość danych wymaga zwiększonej zdolności do ich interpretacji. W związku z tym wprowadzono ulepszenia oprogramowania oparte na danych wizualnych, koncentrujące się na kategoryzacji i liczeniu obiektów, rozpoznawaniu twarzy oraz identyfikowaniu typowych i nietypowych wzorców zachowań. Na przykład osoba biegnąca sprintem przez tłum może zostać wychwycona jako wykazująca nietypowe zachowanie. Automatyczne alerty wynikające z kontekstowej interpretacji tych mogłyby dostarczać pracownikom ochrony informacji na temat możliwego zaistnienia sytuacji wysokiego ryzyka. Zwiększone środki bezpieczeństwa mogą jednak budzić obawy dotyczące prywatności, więc zespół projektu S4AllCities zajął się tą kwestią. Bonanos dodaje: „Jednym z najważniejszych aspektów projektu była poprawa bezpieczeństwa przestrzeni publicznych bez narażania prywatności obywateli”. Zespół zaangażował specjalny komitet oraz eksperta, by mieć pewność, że wszystkie podejmowane działania były zgodne z prawem i etyką. Naukowcy byli w stanie zademonstrować prototypowy produkt o 7. poziomie gotowości technologicznej. Dzięki obiecującym wynikom projektu i pozytywnym opiniom zainteresowanych stron wysiłki podejmowane w ramach projektu mogą z powodzeniem przyczynić się do tego, by europejskie miasta stały się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.

Słowa kluczowe

S4AllCities, bezpieczeństwo, przestrzenie publiczne, cele miękkie, inteligentne miasta, infrastruktura bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwo, wspólny obraz operacyjny, internet rzeczy, prywatność obywateli

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania