European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Industrialization and commercialization of a competitive, sustainable and consumer oriented alternative animal protein source

Article Category

Article available in the following languages:

Zrównoważone mięso eliminuje potrzebę zabijania zwierząt

Mięso hodowane komórkowo jest etyczną alternatywą dla hodowli przemysłowej zwierząt, ogranicza występowanie chorób przenoszonych przez zwierzęta i pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w wyniku fermentacji zachodzącej w jelitach.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Produkcja białka zwierzęcego poprzez hodowlę komórkową w kontrolowanym środowisku, która umożliwia uzyskanie tak zwanego mięsa in vitro, nie wymaga stosowania antybiotyków i hormonów oraz nie wiąże się z zagrożeniami dla dobrostanu zwierząt i środowiska wynikającymi z hodowli przemysłowej. „Nasza technologia pozwala na wykorzystanie komórek zwierzęcych w celu hodowli mięsa bez konieczności dokonywania uboju lub wykorzystywania w tym celu wielu zwierząt”, wyjaśnia Iñigo Charola, koordynator projektu Meat4All oraz współzałożyciel i dyrektor generalny spółki BioTech Foods działającej w hiszpańskim San Sebastian. Od zdrowego zwierzęcia pobierana jest niewielka próbka komórek w ramach biopsji. Komórki mięśniowe są następnie izolowane i hodowane w środowisku przemysłowym, które pozwala na odtworzenie warunków panujących w organizmie zwierzęcia. Wymaga to utrzymania odpowiedniej temperatury (37 °C), a także dostarczania minerałów, witamin i aminokwasów oraz tlenu w sposób, który nie spowoduje uszkodzenia komórek ani nie narazi ich na stres. „Z punktu widzenia żywienia, mięśnie są źródłem białka”, wyjaśnia Charola. „Po wyizolowaniu tych komórek można ich używać do produkcji mięsa przez długi czas”. „Odtworzenie warunków panujących w organizmie zwierzęcia pozwala komórkom na wykonywanie czynności, do których zostały zaprogramowane – rozwijają się, po czym następuje ich różnicowanie do komórek mięśniowych. Zbieramy te komórki, a następnie wykorzystujemy je jako produkt, który może zostać przetworzony w wyroby dla konsumentów, takie jak hamburgery, kiełbaski, nuggetsy i inne produkty, które charakteryzuje smak i konsystencja tradycyjnego mięsa”.

Produkcja na skalę komercyjną w przystępnej cenie

Zanim zespól finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Meat4All przystąpił do prac, większość składników wykorzystywanych do odżywiania komórek była droga, w związku z czym znajdywały zastosowanie głównie w przemyśle farmaceutycznym. „Udało nam się jednak znaleźć alternatywne składniki do pożywek, które umożliwiają odżywianie komórek i są przeznaczone do kontaktu z żywnością, nie tylko do zastosowań farmaceutycznych. Praca nad składem pożywek pozwoliła nam radykalnie obniżyć koszty”, wyjaśnia Charola. Po weryfikacji założeń nowej koncepcji dzięki instalacji pilotażowej, spółka BioTech zainwestowała 36 milionów euro w nowy zakład w San Sebastian, aby rozpocząć produkcję w 2024 roku i wprowadzić nowy produkt na rynek. Celem zespołu jest osiągnięcie zdolności produkcyjnej na poziomie 4 000 ton mięsa hodowlanego rocznie.

Zalety zrównoważonego rozwoju

Mięso hodowane w warunkach zapewniających brak kontaktu ze zwierzętami pozwala uniknąć chorób odzwierzęcych i stosowania antybiotyków. Wymaga również znacznie mniejszej liczby zwierząt, co niesie za sobą wiele korzyści dla planety. „Produkcja mięsa wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na zasoby naturalne – 38 % gruntów nadających się do zamieszkania na świecie jest wykorzystywanych do karmienia zwierząt. Trudno uznać, że to zrównoważona sytuacja”, zauważa Charola. „Wyprodukowanie jednego kilograma wołowiny wymaga około 15 415 litrów wody w całym cyklu produkcyjnym, wliczając w to pokarm spożywany przez zwierzę. Według naszych szacunków, hodowla mięsa in vitro będzie wymagała nawet 90-95 % mniej wody”. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzi, że hodowla zwierząt odpowiada za 14,5 % całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim metanu. Mięso in vitro pozwoli na obniżenie tego odsetka. „Nie hodujemy całego zwierzęcia, wyłącznie jego komórki, zatem nie mamy do czynienia z metanem powstającym w wyniku fermentacji zachodzącej w jelitach”, mówi Charola.

Co z konsumentami?

Badania rynku w wielu krajach wykazały, że młodsi ludzie są skłonni zaakceptować nowe technologie przyczyniające się do bardziej zrównoważonej produkcji żywności. Jednak obecnie produkty mięsne oparte na mięsie z hodowli komórkowej są dopuszczone do spożycia przez ludzi wyłącznie w Singapurze. W związku z ograniczeniami dotyczącymi produkcji na szeroką skalę, które obowiązują w wielu regionach, zespoły projektów CULTURED BEEF i CCMeat nie były jeszcze w stanie przeprowadzić testów smaku z udziałem konsumentów, podobnie jak zespół projektu Meat4All. „Sukces produktu żywnościowego na rynku wymaga spełnienia dwóch kryteriów – musi dobrze smakować, a dodatkowo jego cena musi być przystępna dla konsumentów”, wyjaśnia Charola. Co więcej, akceptacja wśród konsumentów wymaga „przejrzystej komunikacji, aby kupujący mieli wszystkie informacje na temat korzyści”.

Słowa kluczowe

Meat4All, mięso z hodowli komórkowej, gazy cieplarniane, metan, antybiotyki, zasoby naturalne, wołowina, żywność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania