Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Designing useR centric E-kickscooters & business models for Enhancing interModality

Article Category

Article available in the following languages:

Pojazd przyczyniający się do rozwoju mikromobilności nowej generacji

W ramach projektu finansowanego przez UE przetestowano i sfinalizowano rozwiązanie w postaci bezpieczniejszej i modułowej elektrycznej hulajnogi na potrzeby transportu osobistego w miastach i na terenach podmiejskich.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Oszczędzający zasoby, przyjazny dla klimatu, zrównoważony środowiskowo, bezpieczny i płynny system transportu stanowi jeden z kluczowych celów Unii Europejskiej. Osiągnięcie zrównoważonej mobilności wymaga jednak przezwyciężenia szeregu wyzwań, a jednym z nich jest płynne korzystanie z różnych i optymalnie połączonych ze sobą środków transportu. Jednym z rozwiązań umożliwiających bardziej zrównoważony rozwój w inteligentnych systemach transportu miejskiego jest intermodalny transport pasażerski. Dokładniej mówiąc, lekkie pojazdy o małej liczbie pasażerów z funkcjami inteligentnymi wydają się być kluczowym elementem w dążeniu do intermodalności w miastach. „W tym kontekście celem finansowanego przez UE projektu DREEM było sfinalizowanie i przetestowanie bezpiecznej i modułowej hulajnogi elektrycznej do osobistego poruszania się w mieście i na przedmieściach w trzech pilotażowych przypadkach: mieście Turynie, na Uniwersytecie w Göteborgu i w firmie Tractebel”, wyjaśnia Alessandra Chianale, kierowniczka drugiego pakietu roboczego projektu.

Większy komfort i bezpieczeństwo

„Naszym celem było, po pierwsze, zwiększenie bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych w porównaniu z istniejącymi pojazdami do transportu osobistego. Na przykład poprzez stworzenie bardziej zrównoważonej, lżejszej i łatwiejszej w składaniu hulajnogi elektrycznej wyposażonej w specjalną kluczową funkcję bezpieczeństwa, jaką jest nowo zaprojektowany nadmuchiwany kask zrealizowany przez partnera konsorcjum, firmę Bumpair”, wskazuje Chianale. Po drugie, projekt zakładał opracowanie kompleksowego doświadczenia użytkownika skupionego wokół usługi DREEM. „Chcieliśmy zaoferować użytkownikom elastyczną ofertę uwzględniającą ich potrzeby”, dodaje Chianale. Założeniem projektu było także stworzenie rozwiązania transportowego zintegrowanego z istniejącymi sieciami za pośrednictwem aplikacji DREEM oraz innowacyjnych modeli biznesowych pozwalających na zaoferowanie rozwiązania mobilnego dostosowanego do różnych typów użytkowników i ekosystemów.

Tworzenie pojazdu do mikromobilności nowej generacji

Owocem prac prowadzonych w projekcie był finalny prototyp hulajnogi elektrycznej DREEM. Jest to pojazd do transportu osobistego nowej generacji wyposażony w liczne innowacyjne funkcje, które kładą nacisk na bezpieczeństwo i wygodę. Wyposażono go w większy podest, trzy koła zapewniające większą stabilność oraz wyjmowany, przenośny akumulator umożliwiający wygodne ładowanie w dowolnym miejscu. Co więcej, istnieje możliwość wymiany go na w pełni naładowany w celu wydłużenia zasięgu hulajnogi. Jest to inteligentny, składany produkt, który można przenosić jak wózek. „Hulajnoga jest łatwiejsza w prowadzeniu oraz daje większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa dzięki systemowi ostrzegania przed kolizją”, podkreśla Chianale. Jest to możliwe dzięki umieszczonej z tyłu kamerze, która wykrywa i rozpoznaje obiekty, oblicza ryzyko kolizji i generuje alarmy dźwiękowe i wizualne na ekranie mobilnym podłączanym do pojazdu za pośrednictwem aplikacji DREAM. Ekran pełni także funkcję elektronicznego lusterka wstecznego. „Aplikacja DREEM jest także kluczowa dla poprawy doświadczenia użytkownika”, dodaje Chianale. Może łączyć się z hulajnogą w celu sprawdzenia jej statusu, rejestracji profilu kierującego, a także przekazywania użytkownikom wszystkich informacji niezbędnych do obsługi hulajnogi. Ponadto we Włoszech aplikacja DREEM została zintegrowana z systemem sprzedaży biletów i informacji transportowej w celu usprawnienia komunikacji multimodalnej. Odnosząc się do kolejnych planowanych kroków, Chianale dodaje: „Chcemy przygotować się do potencjalnego uruchomienia produkcji hulajnogi. Wymaga to przeanalizowania tego, co jest potrzebne do wprowadzenia produktu na rynek. Ponadto zespół DREEM będzie monitorować wdrażanie ekosystemu mobilności w kolejnych miastach, które wzięły udział w projekcie jako przedstawiciele różnych europejskich kultur mobilności, z których każda ma odrębne doświadczenia i potrzeby w zakresie transportu osobistego”.

Słowa kluczowe

DREEM, hulajnoga elektryczna, mikromobilność, mobilność miejska i podmiejska

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania