European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The first indoor grow light control solution to optimise photosynthetic processes in plants by dramatically cutting energy costs

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie rentowności farm hydroponicznych w zamkniętych pomieszczeniach

Koszty związane z oświetleniem mogą sprawić, że farmy wertykalne budowane wewnątrz budynków stracą swój zrównoważony charakter. Nowy system oświetlenia oparty na sztucznej inteligencji zapewnia, że rośliny są oświetlane w najbardziej efektywny sposób.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Rolnictwo pionowe prowadzone w zamkniętych pomieszczeniach to nowe, rewolucyjne rozwiązanie pozwalające sprostać wyzwaniom tradycyjnego rolnictwa. Aby wyżywić ludność, do 2050 roku trzeba będzie zwiększyć powierzchnię przeznaczoną pod uprawę roślin o dodatkowe 109 mln hektarów, przy czym w tej chwili użytkowanych jest już 80 % dostępnych gruntów ornych. Rolnictwo pionowe umożliwia uprawę roślin na pionowych regałach w kontrolowanym środowisku, pozwalając na efektywne wykorzystanie przestrzeni i zmniejszenie zapotrzebowania na grunty rolne. Uprawa roślin w pomieszczeniach wymaga jednak ogromnych ilości oświetlenia. Koszty energii elektrycznej pochłaniają około 60 % przychodów farm wertykalnych, co oznacza, że tylko 27 % z nich jest rentownych. W ramach finansowanego przez UE projektu FarMind opracowano inteligentny system oświetlenia, który automatycznie zapewnia roślinie taką ilość światła jakiej potrzebuje. System opiera się na sztucznej inteligencji (SI) i reaguje na rzeczywiste zapotrzebowanie fotosyntetyczne rośliny. „Optymalizując spektrum światła, jego intensywność i czas oświetlania oraz wykorzystując inteligentne systemy sterowania, rozwiązanie FarMind może pomóc farmom wertykalnym obniżyć koszty energii, czyniąc biznes bardziej zrównoważonym finansowo oraz konkurencyjnym”, mówi Tatsiana Zaretskaya, założycielka firmy Laava Tech i koordynatorka projektu FarMind.

Inteligentny system oświetlenia

Technologia opracowana w ramach projektu FarMind to system rolnictwa precyzyjnego obejmujący zaawansowane czujniki, technologię oświetlenia i SI. Punktem wyjścia jest gromadzenie danych w czasie rzeczywistym za pomocą wielu rodzajów czujników, które monitorują ilość światła otrzymywanego przez każdą roślinę. „Zebrane informacje dotyczą nie tylko ilości światła, ale także jego jakości, z uwzględnieniem różnych długości fal, które mogą mieć różny wpływ na wzrost roślin”, wyjaśnia Zaretskaya. Wszystkie te dane są wprowadzane do modelu sztucznej inteligencji wyszkolonego w celu zrozumienia optymalnego zapotrzebowania na światło dla różnych upraw na różnych etapach wzrostu. System analizuje dane z czujników i określa, czy obecne warunki oświetleniowe spełniają potrzeby roślin, a następnie dostosowuje system oświetlenia, aby zapewnić każdej roślinie odpowiednią dawkę i jakość światła. Sztuczna inteligencja wykorzystuje również dane z przeszłości do prognozowania przyszłych potrzeb. „Funkcja predykcyjna pomaga zoptymalizować wykorzystanie zasobów i sprzyja wzrostowi upraw poprzez proaktywne dostosowywanie warunków przed wystąpieniem potencjalnego problemu”, zauważa Zaretskaya.

Rozwój technologii

W ramach projektu FarMind zespół skupił się zarówno na rozwoju technologicznym, jak i komercyjnej opłacalności systemu. „Zaczęliśmy od stworzenia zaawansowanego, opartego na sztucznej inteligencji systemu rolnictwa precyzyjnego. Z powodzeniem opracowaliśmy i udoskonaliliśmy tę technologię, jednocześnie podejmując ważne kroki w kierunku wejścia na rynki komercyjne”, dodaje Zaretskaya. Zespół przeprowadził testy terenowe, aby sprawdzić skuteczność systemu i wprowadził iteracje do technologii. Testy te dostarczyły istotnych informacji na temat funkcjonowania systemu w rzeczywistych scenariuszach i pomogły badaczom lepiej zrozumieć obecne potrzeby rynku. „Dodatkowo, dzięki partnerstwom nawiązanym z różnymi gospodarstwami rolnymi i organizacjami rolnymi udało nam się zaistnieć na rynku”, zauważa Zaretskaya.

Droga ku rynkom komercyjnym

Unijny grant zapewnił niezbędne wsparcie finansowe do przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań, opracowania technologii i wdrożenia wstępnych testów. „Otrzymane przez nas finansowanie było krokiem naprzód, który pozwolił nam opracować innowacyjne rozwiązanie i uzyskać cenny wgląd w wymagania sektora rolnego”, mówi Zaretskaya. „W miarę jak zbliżamy się do wprowadzenia na rynek, tym bardziej entuzjastycznie podchodzimy do potencjalnego wpływu FarMind na europejskie rolnictwo i nie tylko”.

Słowa kluczowe

FarMind, pionowe, rolnictwo, uprawa, komercyjne, opłacalne, rentowność, technologia, SI, światło, fotosynteza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania