European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Quantifying Migration Scenarios for Better Policy

Article Category

Article available in the following languages:

Przewidywanie przepływów ludności w Europie oraz ich skutków

Zespół finansowanego ze środków UE projektu QuantMig stworzył narzędzia, które mają pomóc europejskim decydentom w podejmowaniu opartych na faktach decyzji dotyczących przewidywania migracji i reagowania na nią.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przepływ ludności niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i wyzwania dla UE, dlatego istnieje potrzeba przyjęcia kompleksowej i zrównoważonej polityki migracyjnej. Migracja jest jednak zjawiskiem nieprzewidywalnym. Czynniki leżące u podstaw przenoszenia się ludzi z jednego kraju do drugiego są złożone i zróżnicowane, co utrudnia analizę. W ramach projektu QuantMig (Quantifying Migration Scenarios for Better Policy) badacze stworzyli zestaw narzędzi wspierających europejskich decydentów. Projekt ma na celu umożliwienie podejmowania decyzji opartych na faktach i lepsze zrozumienie dynamiki migracji. „W niektórych aspektach procesów migracyjnych rzeczywiście można zmniejszyć niepewność, a zespół projektu QuantMig opracował odpowiednią metodologię, która to umożliwia”, mówi Jakub Bijak, kierownik projektu QuantMig i profesor demografii statystycznej Uniwersytetu w Southampton w Zjednoczonym Królewstwie. Celem projektu było wspieranie decyzji krótkoterminowych, ale także bardziej strategicznych polityk w perspektywie długoterminowej. „Ostatecznie przyniosłoby to korzyści migrantom, jak i społeczeństwom ich przyjmującym, dzięki zapewnieniu, że zasoby są dostępne tam, gdzie są potrzebne we właściwym czasie”, dodaje Bijak.

Symulacja migracji

Zestaw praktycznych narzędzi opracowanych przez zespół projektu QuantMig, aby pomóc decydentom w kształtowaniu skutecznej polityki migracyjnej, obejmował interaktywne modele i wizualizacje, a także szereg symulacji zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb polityki migracyjnej. Jednym z głównych narzędzi opracowanych w ramach projektu QuantMig jest narzędzie internetowe, które symuluje różne scenariusze imigracyjne i pozwala użytkownikom badać wpływ różnych wydarzeń migracyjnych na prognozy populacji dla poszczególnych krajów lub całej UE. Narzędzie wykorzystuje wyniki uzyskane dzięki modelowi mikrosymulacyjnemu stworzonemu w ramach projektu, który uwzględnia dane dla 31 krajów europejskich na lata 2020–2060. Przedstawia wpływ imigracji na siłę roboczą i jej strukturę według wieku, płci, miejsca urodzenia i wykształcenia. „Migracja jest wysoce niepewna i nie można jej przewidzieć, ale nasze symulacje mogą pokazać, jaki może być jej wpływ przy różnych założeniach”, wyjaśnia Michaela Potančoková, demografka z Wiedeńskiego Instytutu Demografii i członkini zespołu QuantMig.

Reagowanie na kryzysy humanitarne

Narzędzia te są szczególnie przydatne do analizy skutków poważnych wydarzeń powodujących ruchy ludności, takich jak klęski żywiołowe lub wojny. „Jest to szczególnie ważne podczas kryzysów humanitarnych o dużej skali, takich jak wojny w Syrii czy Ukrainie, gdzie masowa migracja przebiega w bardzo krótkim czasie i wymaga szybkiej i odpowiedniej reakcji”, mówi Bijak. Symulacje przeprowadzone w ramach projektu koncentrowały się na długoterminowych skutkach demograficznych tych wydarzeń, takich jak masowa migracja z Syrii w latach 2015–2016. Wyniki pokazały, że nie mają one długotrwałego wpływu na starzenie się społeczeństwa ani na siłę roboczą. „Tylko jeśli migracja utrzymuje się na wysokim poziomie przez kilka lat, można zaobserwować jej niewielki wpływ na prognozowaną wielkość siły roboczej w głównych krajach imigracyjnych w północno-zachodniej Europie”, zauważa Potančoková. Zespół opracował i opublikował zestaw materiałów edukacyjnych i quiz skierowany do uczniów, aby szerzyć wiedzę na temat migracji i jej niepewności. Badacze z projektu QuantMig planują udostępnienie wszystkich wyników na stronie internetowej projektu, w tym wykazów źródeł danych dotyczących przepływów migracyjnych i czynników napędzających migrację, baz danych szacunków migracji oraz pełnego zestawu narzędzi do analizy scenariuszy. „Poprzez opracowanie i promocję tych narzędzi chcemy zwrócić uwagę decydentów na znaczenie metodycznego zarządzania niepewnością migracyjną”, dodaje Bijak.

Słowa kluczowe

QuantMig, migracja, symulacje, polityka, decydenci, scenariusze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania