Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Disrupting the Restraint Control Systems (RCS) Market: Personalized Restraint Technology for Boosting Human Safety in Vehicles

Article Category

Article available in the following languages:

Pierwszy na świecie spersonalizowany system kontroli ograniczania ruchu ratujący życie

W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano system, który zapewnia optymalne bezpieczeństwo każdemu pasażerowi pojazdu w przypadku kolizji drogowej.

Każdego roku z powodu wypadków drogowych życie traci około 1,3 miliona osób. Miliony innych doznają obrażeń niekończących się śmiercią. W przypadku kolizji systemy bezpieczeństwa biernego (ang. passive safety system, PSS) uruchamiają funkcje bezpieczeństwa, takie jak poduszki powietrzne. Obecne PSS są jednak opracowywane zgodnie z podejściem „few-sizes-fit-all”, co oznacza, że działają one najlepiej w przypadku niewielkiej liczby określonych sylwetek ciała. Rozwiązaniem tego problemu jest finansowany ze środków UE projekt SMART-RCS. „Naszym głównym celem było opracowanie i wprowadzenie na rynek pierwszego na świecie spersonalizowanego systemu kontroli ograniczania ruchu. Naszym celem było zajęcie się ograniczeniami istniejących systemów kontroli ograniczania ruchu poprzez uwzględnienie indywidualnych cech ludzkiego ciała i czynników sytuacyjnych. Takie podejście pozwoliłoby zoptymalizować zachowanie systemów PSS pojazdu, takich jak poduszki powietrzne, w przypadku zderzenia lub sytuacji krytycznej”, wyjaśnia koordynator projektu Florian Seitner, dyrektor generalny emotion3D, firmy specjalizującej się w bezdotykowej analizie ludzi przy użyciu technologii obrazowania 2D i 3D.

Prace nad pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem

„Udało nam się stworzyć pierwszy na świecie spersonalizowany system kontroli ograniczania ruchu. Ten przełomowy produkt ma potencjał, aby stać się obowiązkowym elementem wyposażenia wszystkich pojazdów w dającej się przewidzieć przyszłości, co jest zgodne z wizją Euro NCAP na rok 2030 w zakresie adaptacyjnej kontroli bezpieczeństwa. Jesteśmy dumni, że zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku znacznego ulepszenia PPS i wniesienia znaczącego wkładu w inicjatywę »Wizja zero«”, potwierdza Seitner. System składa się z dwóch części: modułu wykrywającego obecność człowieka i adaptacyjnego systemu kontroli ograniczania ruchu. Moduł wykrywania obecności człowieka składa się z dwóch elementów sprzętowych: kamery 3D z analizatorem czasu przelotu (ToF) i jednostki przetwarzającej z oprogramowaniem do analizy człowieka. Adaptacyjny system kontroli ograniczania ruchu oblicza optymalną strategię wyzwalania poduszek powietrznych dla każdej sytuacji. Analizując dane z kamery 3D ToF, w tym sylwetkę, pozycję i pozę ciała, wagę, płeć, wiek i informacje o pasach bezpieczeństwa, adaptacyjny system kontroli ograniczania ruchu może dostosować parametry, takie jak miejsce i siła wyzwolenia poduszki powietrznej, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę dla każdego pasażera.

Zapewnienie spersonalizowanego bezpieczeństwa dla wszystkich

Spersonalizowane podejście zapewnia, że system jest zgodny ze specyficznymi potrzebami i cechami różnych pasażerów, w tym grup szczególnie wrażliwych, takich jak dzieci i kobiety w roli kierowcy/pasażera. „Celem jest znaczne zmniejszenie ciężkości i liczby obrażeń, a także zgonów w wypadkach drogowych poprzez zapewnienie optymalnej ochrony dostosowanej do każdej osoby”, dodaje Seitner. Od momentu rozpoczęcia fazy rozwojowej system cieszy się dużym zainteresowaniem producentów oryginalnego sprzętu, a partnerzy projektu z powodzeniem zademonstrowali już powstałe rozwiązanie na miejscu producentom oryginalnego sprzętu. Jeśli chodzi o kolejne kroki, Seitner podsumowuje: „Wszyscy partnerzy aktywnie pracują nad komercjalizacją produktu. Co więcej, w celu wspierania rozwoju nowych standardów branżowych ustalenia udostępniane są zainteresowanym stronom regulacyjnym. Na froncie badawczo-rozwojowym planowane jest zwiększenie możliwości wykrywania obecności ludzi w trójwymiarze oraz ilości danych wykorzystywanych przez SMART-RCS do spersonalizowanej ochrony. Skupiamy się również na dalszym rozwoju metod testowania i walidacji adaptacyjnych systemów kontroli ograniczania ruchu”.

Słowa kluczowe

SMART-RCS, pasywne systemy bezpieczeństwa, spersonalizowany system kontroli ograniczania ruchu, wyzwolenie poduszek powietrznych, bezpieczeństwo na drodze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania