Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Najnowszy raport podsumowuje

samopoczucie ludzi na całym świecie.

Emocje są niezwykle istotnym elementem ludzkiego życia. Jednak nasze samopoczucie jest również kluczowym wskaźnikiem zdrowia i rozwoju społeczeństwa. Zrozumienie stanu zdrowia emocjonalnego obywateli pomaga decydentom w dokonywaniu wyborów dotyczących tego, jak sprawić, by miejsca pracy, instytucje, społeczności i kraje dobrze się rozwijały. Konwencjonalne wskaźniki nie uwzględniają tego typu danych.

Czyżby znów nastały dobre czasy?

W opublikowanym przez globalną firmę analityczną i doradczą Gallup raporcie Global Emotions Report dokonano pomiaru codziennych pozytywnych i negatywnych doświadczeń dorosłych osób w 142 krajach i obszarach w 2022 roku. Coroczna edycja opiera się na odpowiedziach na pięć pytań dotyczących dnia poprzedniego: Czy czułeś się wypoczęty? Czy traktowano cię z szacunkiem? Czy dużo się uśmiechałeś lub śmiałeś? Czy nauczyłeś się lub zrobiłeś coś interesującego? Czy doświadczyłeś przyjemności? Ustalenia ujawniły, w których krajach ludziom towarzyszyły najbardziej pozytywne lub negatywne emocje po zakończeniu pandemii COVID-19. Według raportu „pozytywne emocje powróciły w 2022 roku. Więcej osób czuło się poprzedniego dnia wypoczętych, odczuwało radość i uśmiechało się lub śmiało niż w badaniu z 2021 roku. Jednocześnie zatrzymał się globalny wzrost niezadowolenia, choć negatywne emocje pozostały na rekordowo wysokim poziomie osiągniętym w 2021 roku”. Około 4 na 10 dorosłych towarzyszyło duże zmartwienie (41 %) lub stres (40 %), podczas gdy prawie jedna trzecia doświadczyła silnego bólu fizycznego (32 %). Ponad jedna czwarta respondentów doświadczyła smutku (27 %), a nieco mniej gniewu (23 %). „Wskaźnik nie poszedł w górę, co jest pozytywnym sygnałem, ale mimo to pozostał na najwyższym poziomie w historii”, powiedziała Julie Ray, redaktor zarządzająca ds. wiadomości ze świata w Gallup, w rozmowie z „CNN”. „Gdy ludzie zaczęli wychodzić z uścisku pandemii… napięcie zaczęło powoli spadać”.

Emocjonalne punkty zapalne

Wśród (5 najlepszych) i (5 najgorszych) państw pod tym względem znalazło się kilka krajów europejskich. Finowie doświadczyli najmniej złości spośród wszystkich nacji. W piątce krajów o najniższym wskaźniku złości znalazła się też Norwegia, Islandia i Estonia. Polska znalazła się na 5 miejscu od końca pod względem doświadczanego smutku. Litwini martwią się mniej niż jakikolwiek inny naród. Mimo to na Litwie ludzie nie uśmiechają ani nie śmieją się zbyt często. Polacy i Szwedzi nie doświadczają wiele fizycznego bólu. W Danii, Irlandii i Islandii ludzie wiedzą, jak miło spędzać czas. Może i wróciły dobre czasy, ale jeszcze nie czas na świętowanie. Jak uczula Ray: „Dla wielu krajów, liderów, decydentów, firm i organizacji jest jeszcze trochę za wcześnie, aby mogli naprawdę się zrelaksować, ponieważ te negatywne doświadczenia są nadal na najwyższym poziomie, jaki kiedykolwiek odnotowaliśmy”.

Słowa kluczowe

emocje, emocjonalny, pozytywne emocje, negatywne emocje, zmartwienie, stres, ból, smutek, złość, uśmiech, śmiech