European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Open Innovation Digital Platform and Fablabs for Collaborative Design and Production of personalised/customised FMCG

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe narzędzia pomagają w zaspokojeniu licznych potrzeb konsumentów

Łącząc platformę cyfrową skoncentrowaną na użytkowniku z modułowymi zakładami produkcyjnymi, finansowany przez UE projekt DIY4U umożliwia konsumentom tworzenie własnych detergentów i nie tylko.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Popyt na szybko zbywalne towary konsumpcyjne (ang. Fast-Moving Consumer Goods, FMCG), takie jak artykuły spożywcze, produkty higieny osobistej i odzież, stale się zwiększa. Przede wszystkim rośnie zapotrzebowanie na spersonalizowane produkty, które spełniają specjalne potrzeby i wymagania. „W projekcie DIY4U (Open Innovation Digital Platform and Fablabs for Collaborative Design and Production of personalised/customised FMCG) skupiliśmy się na detergentach – zarówno w proszku, jak i w płynie – jako jednym z głównych produktów FMCG na rynku”, wyjaśnia koordynator projektu Chandana Ratnayake z organizacji badawczej SINTEF w Norwegii. Detergenty są towarem produkowanym masowo, którego skład może być trudny do opracowania. Producenci muszą zrównoważyć te ograniczenia z rosnącym zapotrzebowaniem konsumentów na produkty, które zapewniają określone korzyści zdrowotne, uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz biorą pod uwagę alergie. Aby pozostać konkurencyjnymi, producenci muszą również szybko identyfikować i reagować na zmieniające się gusta i wymagania oraz szybko dostarczać produkty spełniające te konkretne oczekiwania.

Cyfrowa produkcja oparta na współpracy

Projekt DIY4U zaspokoił tę potrzebę produkcyjną poprzez wykorzystanie otwartych innowacji i promowanie małych, cyfrowych metod produkcji opartych na współpracy. Zespół projektu postanowił stworzyć platformę, na której konsumenci mogliby zaprojektować i stworzyć spersonalizowane mydło lub proszek do prania. Platforma jest połączona z dwoma modułowymi, w pełni zautomatyzowanymi, małoskalowymi produkcyjnymi zakładami demonstracyjnymi, które na życzenie mogą produkować detergenty w płynie lub proszku. „Kluczową innowacją jest to, że zarówno platforma cyfrowa, jak i jednostki sprzętowe są modułowe, co oznacza, że koncepcja może zostać przyjęta dla innych rodzajów produktów i usług”, mówi Ratnayake. Koncepcja projektu została udostępniona MŚP w ramach otwartych konkursów innowacyjnych. Partnerzy spoza konsorcjum odegrali ważną rolę w określeniu sposobów dopracowania platformy cyfrowej i zapewnieniu wkładu w analizy rynkowe i studia wykonalności.

Dostarczanie niestandardowych, spersonalizowanych projektów produktów

Projekt DIY4U z powodzeniem zademonstrował, w jaki sposób jego koncepcja może umożliwić producentom szybkie i wydajne dostarczanie niestandardowych, spersonalizowanych produktów. Model ten oferuje markom sposób na reagowanie na indywidualne potrzeby konsumentów. „Końcowym rezultatem tego spersonalizowanego podejścia jest większa satysfakcja klientów, zróżnicowanie rynku i potencjalnie wyższe premie cenowe”, dodaje Ratnayake. „Koncepcja ta może również prowadzić do opartych na danych spostrzeżeń i lepszego zarządzania zapasami, ponieważ najpopularniejsze składniki mogą być traktowane priorytetowo”. Zaangażowanie MŚP spoza konsorcjum również zwiększyło świadomość rynkową koncepcji, co może pomóc w jej ostatecznej akceptacji. Istnieje również możliwość rozszerzenia innowacji DIY4U na inne rynki, takie jak kosmetyki, żywność i napoje oraz karma dla zwierząt domowych.

Zastosowanie w innych branżach

Sukces projektu pomógł przybliżyć wdrożenie koncepcji DIY4U na rynek. „Uznaliśmy, że konieczne są dalsze badania i innowacje, aby w pełni dostosować koncepcję do różnych sektorów rynku”, zauważa Ratnayake. „Obecnie planujemy pozyskanie nowych funduszy i wsparcia, aby zaangażować użytkowników końcowych i zainteresowane strony oraz przetestować aplikacje w określonych sektorach przemysłu”. Sukcesy projektu DIY4U zostaną wykorzystane do stworzenia zaawansowanego systemu, który umożliwi projektowanie i wytwarzanie produktów FMCG, aby w pełni zaspokoić potrzeby użytkownika końcowego.

Słowa kluczowe

DIY4U, FMCG, produkcja, spersonalizowane, detergenty, kosmetyki, cyfrowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania