Nowe narzędzie zrewolucjonizuje rynek monitoringu mediów
Przedsiębiorstwa i podmioty monitorujące media stoją we współczesnym cyfrowym świecie przed wieloma wyzwaniami związanymi z ogromną liczbą źródeł informacji. Zdaniem zespołu finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu MONITIO(odnośnik otworzy się w nowym oknie) problem ten jest jednak możliwy do rozwiązania dzięki sztucznej inteligencji, która pozwoli na gromadzenie danych oraz ich analizowanie w stopniu nieosiągalnym dla ludzi, rewolucjonizując sektor monitorowania mediów. „Opracowana w ramach projektu MONITIO rewolucyjna platforma umożliwiająca monitorowanie mediów opiera się na odpowiedzialnym podejściu do sztucznej inteligencji – ludzie stanowią w każdym wypadku element procesu, co pozwala na bezpieczne wykorzystywanie wydajnego narzędzia do analizy, wyciągania wniosków na podstawie danych oraz ich wizualizacji, zapewniającego rezultaty, które byłyby nieosiągalne bez rozwiązań SI”, wyjaśnia Carlos Amaral, koordynator projektu MONITIO i dyrektor generalny spółki Priberam(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Za opracowanie koncepcji platformy odpowiada zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu SUMMA, w którym spółka Priberam uczestniczyła jako jeden z partnerów. Wykorzystując wyniki badań, jej zespół postanowił opracować nowatorską koncepcję procesu monitorowania mediów i stworzyć nowy produkt oparty na sztucznej inteligencji.
Znaczenie sztucznej inteligencji
Modele sztucznej inteligencji stanowią fundament dwóch odrębnych i wzajemnie dopełniających się funkcji platformy opracowanej w ramach projektu MONITIO. Pierwszą z nich jest automatyzacja, która jest niezbędna w celu monitorowania mediów na całym świecie, publikujących ogromne ilości materiałów w wielu językach. W czasie realizacji projektu, gdy na platformę trafiło przeszło 150 000 artykułów, zespół zajął się opracowaniem nowego systemu gromadzenia informacji oraz wdrożył nową wyszukiwarkę. Drugim zadaniem platformy jest wspieranie użytkowników w realizacji zadań związanych z monitorowaniem i pomaganie im w pozyskiwaniu istotnych informacji z ogromnej ilości treści. „Cały proces opisywania treści opiera się na technologiach sztucznej inteligencji, które pozwalają na klasyfikację tematów, rozpoznawanie i ujednoznacznianie encji, streszczanie pojedynczych dokumentów oraz całych zbiorów, automatyczne tłumaczenie, grupowanie artykułów oraz transkrypcję materiałów dźwiękowych i filmów”, wyjaśnia Amaral.
Osiągnięcia projektu MONITIO
Pierwsza wersja narzędzia obsługiwała pięć języków. Obecnie wszystkie funkcje są dostępne w ponad 30 językach świata. Uniwersytet w Cambridge(odnośnik otworzy się w nowym oknie), jeden z partnerów projektu, był odpowiedzialny za badanie funkcji weryfikacji informacji platformy. Funkcja ta umożliwia pracownikom zajmującym się mediami sprawdzanie rzetelności wiadomości i oświadczeń za pomocą modułów sztucznej inteligencji generujących niestandardowe pytania w celu sprawdzania prawdziwości twierdzeń, a także dzięki bogatemu zestawowi źródeł, z których korzysta narzędzie. „Oceną modułu zajęli się dziennikarze i eksperci w zakresie weryfikacji informacji, którzy obserwowali zmiany w doniesieniach i sprawdzali ich prawdziwość dzięki modelowi generowania pytań platformy MONITIO”, wyjaśnia Amaral. W ramach tych prac udało się wskazać kilka potencjalnych zastosowań tej funkcji, a także opracować zalecenia dotyczące przyszłych usprawnień. Kolejnym ważnym osiągnięciem projektu MONITIO były modele kuratorskie, wyposażone w funkcje nauki i samodzielnego ulepszania na podstawie opinii użytkowników. Jak dodaje koordynator projektu, platforma została połączona z dużym modelem językowym (LLM) w celu analizy możliwości dotyczących konwersacyjnych sposobów interakcji z treściami. Dzięki tej zmianie platforma jest w stanie na przykład wyjaśnić, co jest przyczyną popularności danego tematu lub wskazać związek między dwoma tematami.
Rozwiązanie gotowe do wejścia na rynek
W ramach realizowanych prac zespół projektu MONITIO musiał stawić czoła wyzwaniom związanym z dostępem do aktualnych treści w mediach, przepisami RODO, skalowalnością i doświadczeniami użytkowników. Obecnie platforma jest dostępna na rynkach portugalskim i hiszpańskim, gdzie spółka Priberam podpisała umowy licencyjne na treści z krajowymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zespół uzyskał także prawa do wykorzystywania treści w Zjednoczonym Królestwie, choć nie ma obecnie planów wprowadzenia platformy MONITIO na ten rynek. Spółka Priberam rozważa również zaoferowanie dostępu do platformy innym podmiotom monitorującym media, które posiadają już stosowne prawa dostępu do treści, na podstawie stosownych umów licencyjnych.