European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Assessing aViation emission Impact on local Air quality at airports: TOwards Regulation

Article Category

Article available in the following languages:

Wielowymiarowe badania emisji z samolotów

Wytyczne dotyczące pomiarów i modelowania emisji z samolotów przydają się zarówno agencjom regulującym transport lotniczy, jak i sektorowi zdrowia publicznego.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Lotnictwo jest drugim co do wielkości producentem gazów cieplarnianych w sektorze transportu oraz ważnym źródłem emisji cząstek stałych. Popyt na usługi transportowe stale rośnie, stąd wszystkie aspekty podróży lotniczych wymagają ścisłej kontroli w celu zminimalizowania ich negatywnych skutków. Zespół finansowanego przez UE projeku AVIATOR wykorzystywał różne narzędzia opisowe i ilościowe w celu poprawy zrównoważenia podróży lotniczych poprzez przyjrzenie się generowanym przez nie emisjom.

Badanie emisji pierwotnych

Zespół AVIATOR zastosował wielopoziomowe podejście do analizy emisji zanieczyszczeń na wyjściu z silnika, a także do badania rozprzestrzeniają się zanieczyszczeń w smugach spalin. Przeprowadzono kampanie pomiarowe w trzech różnych scenariuszach. Główne stanowisko testowe mieściło się w Narodowym Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych „Esteban Terradas” (INTA), który pełnił jednocześnie rolę koordynatora projektu. Pomiary na skrzydłach przeprowadzono na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Ciudad Real, a pomiary otoczenia na trzech innych międzynarodowych lotniskach (w Madrycie, Kopenhadze i Zurychu). Celem było lepsze zrozumienie wpływu ultradrobnych cząstek (UFP) i emisji gazowych takich jak tlenki siarki i tlenki azotu. Pomiary i modelowanie miały kluczowe znaczenie dla dokładniejszej oceny wpływu emisji na środowisko. Naukowcy korzystali z różnych programów, takich jak LASPORT, CEDRE (platforma do badania wielu parametrów fizycznych) oraz technologii projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), dzięki czemu mogli modelować dynamikę spalin i tym samym stworzyć mapę procesów mikrofizycznych i chemicznych. Dokonania projektu AVIATOR niewątpliwie znajdą kontynuację także po jego zakończeniu. Zespół koordynujący wyjaśnia: Zbiory danych zebranych w ramach różnych kampanii pomiarowych w projekcie AVIATOR stanowią solidną podstawę do dalszego rozwoju modelowania dyspersji spalin lotniczych i dynamiki ultradrobnych cząstek. W dalszej perspektywie niektóre z nich mogą posłużyć jako „złoty standard” walidacji i harmonizacji modelowania.

Współpraca z organami regulacyjnymi

Dokładniejszy opis i ocena ilościowa emisji z samolotów są niezbędne do opracowania lepszych wytycznych dotyczących zdrowia i środowiska. Zespół AVIATOR może pochwalić się nie tylko ważnymi rezultatami naukowymi, ale także współpracą z kilkoma organizacjami, które opracowują i zarządzają przepisami w branży transportu lotniczego. Partnerzy projektu byli członkami Komitetu ds. ochrony środowiska w zakresie lotnictwa (CAEP), działającego w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W projekt aktywnie angażowały się także inne agencje z sektora ochrony zdrowia i organy regulacyjne jako członkowie rady doradczej. Znalazły się wśród nich Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego (FOCA), a także Federalna Administracja Lotnictwa (US-FAA). Rada doradcza umożliwiła uczestnikom projektu bezpośredni dostęp do instytucji odpowiedzialnych za tworzenie polityki, a także pozwoliła na uwzględnienie w projekcie szeregu różnych kwestii budzących obawy. Zespół koordynacyjny podkreśla, że dzięki udziałowi członków rady doradczej i ich poradom dotyczącym nowych programów i odpowiednich badań projekt mógł bazować na realnych potrzebach interesariuszy. Wykorzystując zróżnicowane podejście obejmujące modelowanie, ocenę i pomiary, zespół AVIATOR przygotował obszerny zbiór danych. Analiza tego materiału wymaga jeszcze wielu dalszych badań, które niewątpliwie przyniosą kolejne ważne wnioski. Do upowszechniania wszystkich ustaleń i wyników projektu AVIATOR jego partnerzy naukowi wykorzystają konferencje i czasopisma naukowe, a także inne kanały komunikacji. Konsorcjum projektu aktywnie współpracuje z licznymi organami regulacyjnymi, dzięki czemu znaczenie jego wyników będzie z czasem jeszcze rosło. Wielowymiarowa analiza wpływu spalin lotniczych w projekcie AVIATOR sprawia, że Europa staje się zdrowszym i bardziej ekologicznym miejscem do życia.

Słowa kluczowe

AVIATOR, emisje z samolotów, INTA, organy regulacyjne, zdrowie publiczne, ultradrobne cząstki, LASPORT

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania