European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Human, technical and political factors for better coordination and support of e-health in Africa

Article Category

Article available in the following languages:

Cyfrowa transformacja afrykańskiej opieki zdrowotnej

Europejsko-afrykańskie partnerstwo zapewnia wysokiej jakości opiekę zdrowotną w odległych regionach Afryki dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zdrowie icon Zdrowie

Wyobraźmy sobie odległą wioskę w Afryce, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony. A teraz — scenariusz, w którym mieszkańcy mogą otrzymywać wysokiej jakości usługi opieki zdrowotnej tam, gdzie się znajdują, dzięki wsparciu technologii cyfrowych. Technologie cyfrowe mają ogromny potencjał, aby przekształcić opiekę zdrowotną i poprawić jej jakość. Telemedycyna oferuje opiekę w odległych lub niedostatecznie obsługiwanych obszarach, a pacjenci mogą uzyskać dostęp do swojej dokumentacji medycznej i wyników badań laboratoryjnych online. Co więcej, analiza danych i uczenie maszynowe pomagają identyfikować trendy i przewidywać efekty zdrowotne, ostatecznie prowadząc do bardziej spersonalizowanych i skutecznych planów leczenia.

Wyzwania w afrykańskiej opiece zdrowotnej

Afrykańskie kraje o niższych i niższych średnich dochodach (LLMIC) stoją przed wieloma wyzwaniami w swoich systemach opieki zdrowotnej, w tym niedoborem pracowników służby zdrowia, ograniczonym dostępem do usług opieki zdrowotnej, a także nieodpowiednimi możliwościami edukacyjnymi dla pracowników służby zdrowia. Co więcej, kwestie lokalne, w tym zwiększone wskaźniki zakaźności, nieskuteczne mechanizmy nadzoru i koszty, łącznie zagrażają jakości i dostępności usług zdrowotnych podczas korzystania z cyfrowych technologii i platform zdrowotnych. Finansowany ze środków UE projekt BETTEReHEALTH to wspólne przedsięwzięcie partnerów europejskich i afrykańskich, które miało na celu przyczynienie się do lepszych, bardziej dostępnych i wydajniejszych usług e-zdrowia w krajach LLMIC. „Do tej pory wysiłki na rzecz opracowania krajowej polityki i strategii w zakresie e-zdrowia były fragmentaryczne” — wyjaśnia koordynator projektu Konstantinos Antypas. W pierwszym kroku konsorcjum zebrało dowody i stworzyło rejestr z dostępnymi rozwiązaniami e-zdrowia i świadczonymi usługami. Rejestr obejmuje również odpowiednie polityki i strategie wraz z najlepszymi praktykami i doświadczeniami zdobytymi na wszystkich poziomach systemu opieki zdrowotnej.

Pokonywanie barier e-zdrowia w Afryce

W celu wspierania dialogu, tworzenia sieci kontaktów i współpracy między zainteresowanymi stronami z krajów afrykańskich w ramach projektu BETTEReHEALTH utworzono regionalne centra w Tunezji, Ghanie, Etiopii i Malawi. Centra te zostały zatwierdzone przez Ministerstwa Zdrowia poszczególnych krajów i odegrały kluczową rolę w organizacji spotkań, międzynarodowych warsztatów, webinariów i warsztatów konsultacyjnych w celu zachęcenia do udziału wszystkich zainteresowanych stron. „Naszym celem było aktywne zaangażowanie lokalnych interesariuszy w rozwój inicjatyw politycznych w zakresie e-zdrowia i pomyślne wdrożenie dostępnych świadczeń e-zdrowia w Afryce” — podkreśla Antypas. Projekt podkreślił potrzebę zaangażowania pacjentów w tworzenie polityki e-zdrowia poprzez współpracę z międzynarodową organizacją IAPO (ang. International Alliance of Patient Organisations) i lokalnymi organizacjami pacjentów. Pod koniec projektu przedstawiciele pracowników ochrony zdrowia zostali również włączeni do dyskusji na temat polityki e-zdrowia. Rządy zdają się dostrzegać ogromny potencjał e-zdrowia w zakresie zapewniania efektywnej kosztowo i wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Jednak brak cyfryzacji w podstawowych procesach administracyjnych doprowadził do problematycznych i nieudanych przedsięwzięć. Projekt BETTEReHEALTH pozwolił zidentyfikować różne bariery, w tym czynniki związane z ludźmi, takie jak status ekonomiczny i umiejętności cyfrowe. Wraz z władzami lokalnymi zaproponowano mapę drogową polityki e-zdrowia i strategiczny plan jej wdrożenia.

Kierunek: przyszłość

E-zdrowie ma potencjał zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej w Afryce. Wiedza wygenerowana podczas BETTEReHEALTH pomoże krajom dostosować się do globalnych celów e-zdrowia, takich jak Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, i może poprawić świadczenie opieki zdrowotnej w krajach LLMIC. Poprzez wzmocnienie współpracy Północ-Południe i Południe-Południe projekt BETTEReHEALTH ma nadzieję umożliwić zainteresowanym stronom udział w konstruktywnym dialogu mającym na celu poprawę e-zdrowia. „Partnerzy BETTEReHEALTH będą nadal współpracować pod parasolem Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia (ISfTeH), jednocześnie poszukując przyszłych funduszy, które zapewnią rozszerzenie tych badań i współpracy” — podsumowuje Antypas.

Słowa kluczowe

BETTEReHEALTH, e-zdrowie, opieka zdrowotna, afrykańskie kraje o niższych i niższych średnich dochodach (LLMIC), rejestr, interesariusze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania