European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Personalised Medicine in Diabetic Chronic Disease Management

Article Category

Article available in the following languages:

Zindywidualizowane podejście do leczenia cukrzycy

Poprzez szkolenie młodych naukowców w zakresie medycyny spersonalizowanej projekt PROMINENT, finansowany ze środków UE, ma na celu pomoc w opracowaniu nowych podejść do lepszego radzenia sobie ze skutkami cukrzycy.

Zdrowie icon Zdrowie

Cukrzyca jest coraz powszechniejszą chorobą — przewiduje się, że do 2040 r. będzie ona dotykać jedną na 10 osób na całym świecie. Możliwości leczenia nieustannie się rozwijają, ale wielu pacjentów z cukrzycą cierpi z powodu takich długoterminowych skutków, jak postępująca utrata funkcji narządów, co z kolei zwiększa ryzyko śmierci. „Głównym powodem braku skuteczności leczenia jest duża zmienność indywidualnych reakcji na leczenie” — mówi Sieta de Vries, badaczka z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen (UMCG) (strona w języku niderlandzkim). „W rezultacie mierzymy się z ogromną niezaspokojoną potrzebą w leczeniu tej przewlekłej choroby”. Pomocą w rozwiązaniu tej luki w leczeniu jest finansowany ze środków UE projekt PROMINENT. Projekt, który został podjęty przy wsparciu programu działania „Maria Skłodowska-Curie”, koncentruje się na medycynie spersonalizowanej w celu opracowania specyficznych dla pacjenta podejść do leczenia cukrzycy. W tym celu opracowano specjalny program szkoleń doktoranckich dla początkujących naukowców zarówno na UMCG, jak i na Uniwersytecie w Groningen. „Naszym celem było wybranie najlepszych studentów i studentek, aby stali się doskonale wyszkolonymi badaczami i badaczkami zdolnymi do prowadzenia wysokiej jakości badań i wywierania dalszego dużego wpływu na przełomowe odkrycia naukowe w dziedzinie medycyny spersonalizowanej w leczeniu przewlekłych chorób cukrzycowych” — dodaje de Vries, która pełniła funkcję kierownika projektu.

Badania doktorantów nad wykorzystaniem medycyny spersonalizowanej w leczeniu cukrzycy

Łącznie w ramach projektu przeszkolono 16 bardzo utalentowanych doktorantów. Poszczególne osoby pochodziły z różnych środowisk i pracowały na różnych wydziałach. Każdej przydzielono konkretny temat badawczy w ramach jednego z czterech filarów: mechanizmy chorobowe, opracowywanie leków, rejestracja i ocena leków lub stosowanie leków. „Wspólnie nasi badacze pomogli w rozwoju medycyny spersonalizowanej w leczeniu przewlekłych chorób cukrzycowych” — wyjaśnia Hiddo Lambers Heerspink, profesor UMCG, który pełnił funkcję koordynatora projektu badawczego. Badania te zaowocowały wieloma znaczącymi publikacjami naukowymi obejmującymi różnorodne tematy, w tym między innymi dotyczącymi takich tematów, jak epigenetyczna regulacja odpowiedzi zapalnej w cukrzycy typu 2, rozwój leków przeciwbakteryjnych na infekcje cukrzycowe, opłacalność spersonalizowanego leczenia cukrzycy i wykorzystanie sygnatur biomarkerów do przewidywania choroby i odpowiedzi na leki.

Bezpośredni udział w opracowywaniu i rejestracji leków

Oprócz samego prowadzenia badań doktoranci odbyli staże w różnych firmach i instytutach zajmujących się medycyną spersonalizowaną. Mieli również możliwość bezpośredniej interakcji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami zaangażowanymi w opracowywanie i rejestrację leków, a także ocenę i wykorzystanie technologii medycznych. Oprócz poszerzenia naszej wiedzy na temat stosowania spersonalizowanej medycyny w leczeniu cukrzycy, projekt stanowił inspirację dla przyszłych interdyscyplinarnych projektów na uniwersytecie. „Podczas projektu zebraliśmy najnowocześniejsze dane i repozytoria próbek, które można będzie wykorzystać w przyszłych projektach badawczych” — zauważa Lambers Heerspink.

Dzielenie się wiedzą na temat medycyny spersonalizowanej

Wszyscy uczestniczący młodzi naukowcy ukończyli swoje programy doktoranckie i są teraz gotowi do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie medycyny spersonalizowanej z różnymi dziedzinami. „Efektem projektu jest 16 doskonale wyszkolonych naukowców, którzy będą kontynuować swoją karierę zawodową w różnych środowiskach, zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim” — podsumowuje profesor UMCG Sven van Ijzendoorn, koordynator projektu ds. edukacji.

Słowa kluczowe

PROMINENT, naukowcy, medycyna spersonalizowana, choroba, cukrzyca, choroba przewlekła, naukowcy na wczesnym etapie rozwoju, doktorat, opracowywanie leków, cukrzyca typu 2

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania