European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Stairway to AI: Ease the Engagement of Low-Tech users to the AI-on-Demand platform through AI

Article Category

Article available in the following languages:

„Drabina” do sztucznej inteligencji

Naukowcy z UE dążą do połączenia MŚP o niskim poziomie zaawansowania technologicznego z zaawansowanymi technologicznie zasobami sztucznej inteligencji, które mają potencjał, aby przekształcić ich działalność.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Platforma AI-on-Demand (AIoD), będąca inicjatywą finansowanego ze środków UE projektu AI4EUROPE, jest zrównoważoną, cyfrową platformą i środowiskiem eksperymentalnym. Poprzez tworzenie otwartych kanałów i mechanizmów badawczych platforma ma wspierać europejski ekosystem badań nad sztuczną inteligencją (AI) przy jednoczesnej maksymalizacji wpływu AI. Jednak podczas gdy projekt był zajęty budowaniem platformy AIoD, naukowcy szybko odkryli, że korzystanie z niej jest trudne dla ekspertów nie zajmujących się AI. „Na tym etapie najbardziej podstawową potrzebą platformy AI-on-Demand jest wprowadzenie ulepszonej funkcjonalności, aby umożliwić łatwe zaangażowanie jej głównych docelowych interesariuszy, a mianowicie MŚP o niskim poziomie zaawansowania technologicznego” — mówi Michela Milano, badaczka z Uniwersytetu Bolońskiego. Platforma potrzebuje zwłaszcza prostych mechanizmów, które mogą dopasować użytkowników do narzędzi, modeli, zestawów danych, kursów i samouczków z dziedziny AI. „Potrzebujemy „drabiny do AI”, mostu łączącego użytkowników o niskim poziomie zaawansowania technologicznego z zasobami AI wyższego poziomu, które mają potencjał do przekształcenia ich działalności” — dodaje Milano. Stworzeniem tego połączenia zajmuje się finansowany ze środków UE projekt StairwAI.

Wielojęzyczny chatbot i unikalna funkcja kojarzenia

Koordynowany przez Uniwersytet Boloński projekt ma na celu stymulowanie zaangażowania MŚP w platformę AIoD. W tym celu projekt dodaje nową warstwę usług do platformy — warstwę, która obejmuje na przykład wielojęzyczną funkcję interakcji, pozwalającą użytkownikowi komunikować się z platformą w jego własnym języku. „Nasz wielojęzyczny chatbot jest zaprogramowany tak, aby zrozumieć poziom gotowości technologicznej firmy, odkryć jej potrzeby biznesowe i zidentyfikować dostępne zasoby AI zdolne do zaspokojenia tych potrzeb” — zauważa Milano. Na potrzeby tej drugiej kwestii projekt opracował funkcję kojarzenia, która automatycznie dopasuje użytkownika do narzędzi AI najlepiej zaprojektowanych w celu zaspokojenia jego unikalnych potrzeb biznesowych. Funkcja ta może również polecić niezbędny sprzęt i dopasować użytkownika do kluczowych dostawców sprzętu.

Obniżenie progu technologicznego dla korzystania ze sztucznej inteligencji

Chociaż zaangażowanie MŚP okazało się większym wyzwaniem niż oczekiwano, Milano jest przekonana, że nowa warstwa usług opracowana w ramach projektu StairwAI pomoże przezwyciężyć wszelkie wahania użytkowników dotyczące zaangażowania się w platformę AIoD. „Skupiamy się na prostocie i obniżeniu progu technologicznego dla korzystania ze sztucznej inteligencji, dzięki czemu nasze rozwiązania pomogą zwiększyć wykorzystanie i przyjęcie tego potężnego narzędzia przez europejskie MŚP” — mówi. Chociaż sam projekt już się zakończył, zespół StairwAI nadal pracuje nad promowaniem korzystania z ulepszonej platformy. Koncentrują się przede wszystkim na tym, w jaki sposób funkcja kojarzenia może przynieść korzyści stowarzyszeniom przemysłowym, uniwersyteckim biurom badawczym i dostawcom zasobów ludzkich. „Przejście od zidentyfikowania problemu użytkownika do wdrożenia właściwego rozwiązania to święty Graal sztucznej inteligencji” — podsumowuje Milano. „Projekt StairwAI wykonał pierwszy krok w tym kierunku, identyfikując technikę rozwiązywania dla danego opisu problemu”.

Słowa kluczowe

StairwAI, AI, sztuczna inteligencja, platforma AI-on-Demand, AIoD, AI4EUROPE, MŚP, chatbot

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania