European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

CAncer PAtients Better Life Experience

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacje technologiczne sposobem na poprawę komfortu życia pacjentów onkologicznych

Wykazano, że nowatorski system zdalnego monitorowania, który oferuje porady i coaching pacjentom chorym na raka – a także przekazuje dane zdrowotne lekarzom – poprawia jakość życia pacjentów.

Zdrowie icon Zdrowie

Po interwencji w ramach podstawowej opieki zdrowotnej większość pacjentów onkologicznych kontynuuje leczenie w domu, czasami przez długi czas. „To sprawia, że chorobę tę można porównać do stanu przewlekłego”, twierdzi koordynatorka projektu CAPABLE Silvana Quaglini z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech. Pacjentom może być także trudno wrócić do pracy, a częste wizyty lekarskie bywają męczące i drogie. „Problemem może być też odpowiednie zsynchronizowanie wizyt u onkologa, psychologa i dietetyka”, mówi Quaglini. „Nierzadko trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania i wielokrotnymi wizytami”.

Nowatorski system zdalnego monitorowania raka

Aby odpowiedzieć na te wyzwania, w ramach projektu CAPABLE opracowano nowatorski system zdalnego monitorowania. Celem było połączenie systemu szkolenia chorych na raka z inteligentnym pulpitem przeznaczonym dla lekarzy, aby poprawić jakość życia pacjentów. „Chcieliśmy znaleźć sposób na poprawę komunikacji między pacjentami a klinicystami, umożliwiając pacjentom zgłaszanie niepokojących objawów, gdy tylko te się pojawią”, dodaje Quaglini. „Ponadto zależało nam na poprawie komunikacji między klinicystami, zapewnieniu pacjentom narzędzi edukacyjnych pomagających w radzeniu sobie z chorobą, a także przekazaniu informacji na temat stylu życia, odżywiania i praw pacjentów”. Zespół opracował z myślą o pacjentach dwa podstawowe narzędzia: aplikację mobilną i smartwatch. Aplikacja pozwala zgłaszać skutki uboczne leczenia i inne objawy związane z rakiem, podczas gdy smartwatch mierzy parametry życiowe, takie jak tętno, saturacja i jakość snu. Personel medyczny może wyświetlać informacje z aplikacji na komputerze. Dane te dostarczają przydatnych informacji gromadzonych między wizytami kontrolnymi, które mogą służyć do wprowadzania zmian w leczeniu lub diecie, albo wskazywać na potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego. „Powstały także interwencje niefarmakologiczne, aby pomóc pacjentom zrelaksować się i myśleć pozytywnie”, wyjaśnia Quaglini. „Jeden z modułów zachęca pacjentów do pisania podziękowań dla innych osób. Są one przechowywane w wirtualnej przestrzeni gromadzącej wyrazy wdzięczności. Wykazaliśmy, że czytanie tych notek wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne pacjentów”.

Smartwatche pomagają przewidzieć wystąpienie pewnych objawów raka

Aby zmierzyć skuteczność tych interwencji, poproszono grupę kontrolną pacjentów o wypełnienie serii kwestionariuszy. Dotyczyły one jakości życia, zadowolenia z leczenia i kwestii psychologicznych, a ich celem było ustanowienie punktu odniesienia. Następnie pacjenci w trzech ośrodkach medycznych wyposażonych w system zdalnego monitorowania zostali poproszeni o wypełnianie tego samego zestawu kwestionariuszy w regularnych odstępach czasu. „Pacjenci objęci projektem CAPABLE deklarowali znaczną poprawę jakości życia w porównaniu z kohortą kontrolną”, mówi Quaglini. „Wstępne wyniki sugerują też, że dane ze smartwatcha mogą pozwolić na przewidzenie wystąpienia niektórych objawów. Na przykład spadek saturacji poprzedza niejednokrotnie stan zmęczenia”. Pacjenci byli też zadowoleni z obsługi systemu.

Wprowadzenie telemedycyny do praktyki klinicznej

Udostępniono wersję demonstracyjną systemu, aby pomóc pracownikom służby zdrowia i decydentom z instytucji opieki zdrowotnej lepiej zrozumieć różne funkcje i docenić potencjalne zalety systemów zdalnego monitorowania. „Włoski krajowy system opieki zdrowotnej uznał niedawno telemedycynę za jeden ze swoich priorytetów”, mówi Quaglini. „Może to stanowić dla nas szansę, aby wdrożyć nasz model na szerszą skalę”. Quaglini i jej zespół liczą, że model CAPABLE trafi ostatecznie do praktyki klinicznej i poprawi jakość życia pacjentów onkologicznych. „Naszym zdaniem udało nam się wykazać, że nasz model jest przydatny zarówno dla pacjentów, jak i opiekunów”, dodaje.

Słowa kluczowe

CAPABLE, rak, zdalne monitorowanie, pacjenci, telemedycyna, smartwatch, choroba

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania