European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Całkowite wyeliminowanie emisji: przemysłowy plan działania na rzecz przyszłości Europy o zerowej emisji dwutlenku węgla netto

W ramach projektu ConsenCUS powstają innowacyjne rozwiązania w zakresie wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla przyczyniające się do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Od momentu rozpoczęcia w 2021 r. realizacji finansowanego przez UE projektu ConsenCUS jego zespół opracowuje oparte na systemach elektrycznych innowacje w zakresie wychwytywania CO2, przekształcania go w użyteczne chemikalia i/lub przechowywania. Celem tych prac jest zapewnienie przemysłowi szerokiego dostępu do prawdziwie zeroemisyjnych technologii. Aby tego dokonać, zespół prowadzi demonstracje swoich koncepcji w trzech głównych europejskich branżach: zakładzie produkcji cementu w Danii, rafinerii ropy naftowej w Rumunii i zakładzie produkcji magnezytu w Grecji. Duńska demonstracyjna instalacja do elektrochemicznego wychwytywania i konwersji CO2 została otwarta w listopadzie 2023 r. w cementowni firmy Aalborg Portland, będącej jednym z partnerów projektu ConsenCUS. Instalacja została zaprojektowana w celu wychwytywania do 100 kg CO2 na godzinę i przekształcania go w mrówczan lub kwas mrówkowy – substancje chemiczne szeroko stosowane w przemyśle – przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki dwóm jednostkom: elektrochemicznej jednostce wychwytywania i regeneracji, w której CO2 jest oddzielany od przemysłowych gazów spalinowych, oraz drugiej jednostce, w której jest on przekształcany w mrówczan i kwas mrówkowy. Wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej pomaga zmniejszyć ślad węglowy procesów wychwytywania i konwersji. W marcu 2024 r. instalacja demonstracyjna wychwyciła pierwszy CO2, co stanowiło ważny kamień milowy dla projektu. „Objęte demonstracją specjalnie zaprojektowane stosy nie były wcześniej używane na taką skalę w tej dziedzinie zastosowania. Umożliwiają one wychwytywanie CO2 na zimno, a to dopiero początek”, czytamy w informacji prasowej na stronie projektu ConsenCUS. Inny artykuł opublikowany w serwisie „Innovation News Network” donosi: „To przełomowe osiągnięcie pokazuje, że technologia ta jest nie tylko wykonalna, ale ma również potencjał do wdrożenia na szeroką skalę”.

Demonstracje w Rumunii i Grecji

W miarę dalszej optymalizacji procesu w duńskim zakładzie zespół będzie zbierał więcej wyników testów zastosowania koncepcji w dwóch zakładach w Grecji i Rumunii. Postanowiono zastosować w nich techniki pozwalające wychwytywać trudne do wyeliminowania emisje dwutlenku węgla. Rumuńskie testy będą prowadzone na terenie rafinerii ropy naftowej Petrobrazi należącej do partnera projektu OMV Petrom przez okres 4 miesięcy, licząc od czerwca 2024 r. Po Rumunii technologia zostanie przetestowana w zakładzie produkcji magnezu prowadzonym przez Grecian Magnesite w greckim Gerakini. Zespół ConsenCUS zajmuje się także modelowaniem składowania CO2 w podziemnych zbiornikach. Chodzi tu o ustalenie, czy pewne rodzaje skał mogą być odpowiednie do stałego lub tymczasowego składowania CO2, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości.

Angażowanie lokalnej społeczności

Aby poznać opinie i obawy ludności dotyczące technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), projekt ConsenCUS zakłada zorganizowanie serii wydarzeń angażujących społeczność lokalną w trzech krajach demonstracyjnych oraz w Holandii i Zjednoczonym Królestwie. Wnioski z tych wydarzeń powinny rzucić światło na społeczny, gospodarczy i środowiskowy wpływ wywierany przez technologie CCUS na społeczności lokalne. Pierwsze dwa wydarzenia odbyły się w Grecji w 2022 i 2023 r., a trzecie w kwietniu 2024 r. w Rumunii. „Projekt ConsenCUS dobiega końca, a dzięki aktywnej instalacji demonstracyjnej i rozwijającej się polityce z pewnością odegra wiodącą rolę w rozwoju technologii CCUS i pomoże uczynić nasz lepszym miejscem”, czytamy w artykule. Prace nad projektem ConsenCUS (CarbOn Neutral cluSters through Electricity-based iNnovations in Capture, Utilisation and Storage) zostaną zakończone w kwietniu 2025 r. Więcej informacji: strona projektu ConsenCUS

Słowa kluczowe

ConsenCUS, węgiel, CO2, wychwytywanie dwutlenku węgla, CCUS, zerowa emisja netto, neutralność klimatyczna

Powiązane artykuły