Zadbaj o swój stan zdrowia w pracy - wystarczy kilka minut
W miarę upływu czasu coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza inicjatywy prozdrowotne dla pracowników, począwszy od masaży, a kończąc na jodze biurowej. Cel jest prosty - chodzi o zadbanie o ich kondycję fizyczną, koncentrację i zaangażowanie. Zespół badawczy działający pod egidą Uniwersytetu Australii Południowej ogłosił niedawno, że pozytywny wpływ na kondycję, energię, zdrowie, sen oraz nastrój wywiera zaledwie 15 minut ćwiczeń w połączeniu z niewielkimi elementami grywalizacji. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Healthcare”.
Ćwiczenia i odrobina rywalizacji
W ramach przeprowadzonych badań naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 11 575 ochotników z ponad 70 australijskich, nowozelandzkich i brytyjskich firm, którzy wzięli udział w opartym na grywalizacji programie prozdrowotnym dla pracowników zatytułowanym 15 Minute Challenge. W ramach tego trwającego 6 tygodni turnieju odbywającego się w sieci od pracowników wymaga się ćwiczenia przez co najmniej 15 minut każdego dnia. Informacje na temat treningów i ćwiczeń są następnie dodawane do aplikacji opartej na grywalizacji - pozwala między innymi na konkurowanie między sobą zespołów i śledzenie postępów, aby zmotywować uczestników wyzwania. „Większość dorosłych spędza dużą część każdej doby w miejscach pracy. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że to właśnie one stanowią idealne miejsce do promowania aktywności fizycznej”, zauważa Ben Singh, pracownik naukowy Uniwersytetu Australii Południowej, którego wypowiedź została przytoczona w informacji prasowej. „Wyniki naszego badania dowodzą, że wystarczy zaledwie 15 minut aktywności fizycznej dziennie, by wywrzeć stosunkowo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Co więcej, pomimo tego, że wyzwanie zakładało zaledwie 15 minut ćwiczeń, większość uczestników na tym nie poprzestawała”. Zgodnie z podsumowaniem dokonanym po sześciu tygodniach, większość ochotników uczestniczących w wyzwaniu osiągnęła (36 %) lub przekroczyła (59 %) określony w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia wymagany czas aktywności fizycznej. Co więcej, średni dzienny poziom aktywności fizycznej wzrósł o 12 minut dziennie (85 minut tygodniowo) w czasie wyzwania. Badani zaobserwowali poprawę kondycji (14 %), dysponowali większą ilością energii (12 %), dostrzegli poprawę ogólnego stanu zdrowia (8 %), jakości snu (8 %) i nastroju (7,1 %).
Droga do zdrowia w pracy
„Określony w ramach wyzwania cel w postaci 15 minut ćwiczeń to nic innego jak przystępny punkt wyjścia, w szczególności dla osób prowadzących głównie siedzący tryb życia. Takie ujęcie sprawy obniża próg wejścia i sprzyja budowaniu nawyku wykonywania regularnych ćwiczeń”, wyjaśnia Singh. „Z czasem te 15 minut każdego dnia staje się katalizatorem przyczyniającym się do zwiększenia aktywności fizycznej, a wielu uczestników przechodzi wszelkie oczekiwania, osiągając lub przekraczając określone w krajowych wytycznych czasy aktywności fizycznej”. Oczywiście nie można także pominąć aspektu grywalizacji wyzwania i jego wpływu na motywację uczestników. Tak przynajmniej twierdzi Carol Maher, profesor zdrowia populacyjnego i cyfrowego na Uniwersytecie Australii Południowej. „Wyzwanie zachęca do pracy zespołowej, obserwowania rankingów, a także umożliwia przeglądanie wszystkich ćwiczeń. Wszystkie osiągnięcia są łatwo widoczne, a sukcesy są wyróżniane. Nie ma żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z narzędziem, które sprzyja współpracy i robi to w sposób, który pozwala uczestnikom na dobrą zabawę”. Zaobserwowana poprawa stanu zdrowia uczestników wskazuje jak bardzo istotne jest wprowadzanie tego rodzaju wyzwań i działań w miejscach pracy w celu ograniczenia siedzącego trybu życia i promowania zdrowszego, bardziej aktywnego stylu życia. „Aktywni fizycznie pracownicy są szczęśliwsi i zdrowsi. Co więcej, są także bardziej produktywni i zadowoleni z pracy, odczuwają mniejszy stres i rzadziej chorują”, zauważa Maher. „Zrównoważone i skalowalne inicjatywy, a taką jest między innymi wyzwanie 15 Minute Challenge, stanowią motywację do zadbania o zdrowie oraz dobre samopoczucie pracowników. Każdy pracodawca powinien uwzględnić je w swoim przedsiębiorstwie”.
Słowa kluczowe
zdrowie, praca, samopoczucie, ćwiczenia, dobre samopoczucie, pracownik, miejsce pracy, program prozdrowotny, aktywność fizyczna, grywalizacja