Przekształcanie środowisk miejskich w zrównoważone i estetyczne przestrzenie sprzyjające integracji
Mierzymy się z pilnymi globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu, utrata różnorodności biologicznej, wyczerpywanie się zasobów oraz coraz większe obciążenie możliwości Ziemi do utrzymania ludzi, potrzebujemy więc wspólnej wizji lepszej przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Musi ona inspirować ludzi do wspólnego działania i być głęboko zakorzenia w wartościach kulturowych. Celem finansowanego ze środków UE projektu DESIRE (Designing the Irresistible Circular Society) było przemyślenie na nowo stworzonego środowiska — wyjście poza konwencjonalne podejście do architektury, projektowania i sztuki. „Naszym celem było wyobrażenie sobie społeczeństwa, w którym transformacja środowiskowa jest nie tylko możliwa, ale także widoczna, nadająca się do życia i pożądana” — wyjaśnia Torben Klitgaard, koordynator projektu DESIRE i CEO firmy BLOXHUB. Z wizją tą, mocno osadzoną w sprawiedliwości i integracji, wiążą się określone aspiracje: stworzenie szans dla wszystkich i zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa — przy jednoczesnej odbudowie ekosystemów, eliminacji odpadów i radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym.
Nowa wizja miast: mieszkalnictwo społeczne, symbioza i natura
Projekt DESIRE jest jednym z sześciu sztandarowych, prowadzonych w ramach inicjatywy nowy europejski Bauhaus(odnośnik otworzy się w nowym oknie), którą rozpoczęto w 2020 r., aby urzeczywistnić Europejski Zielony Ład poprzez namacalne i przełomowe zmiany. Dzięki połączeniu innowacji, ambicji i kreatywności projekt DESIRE oferuje nową miejską wizję dla miast na całym świecie. W ramach projektu opracowano osiem sztandarowych rozwiązań demonstracyjnych. Każde z nich wykorzystuje informacje zdobyte z miejsc transformacji w całej Europie i zostało zaprojektowane, aby odpowiadać na różne zagadnienia. „W centrum naszej inicjatywy leżą trzy tematy, którymi kierowaliśmy się przy wyborze lokalizacji i partnerów” — mówi Klitgaard. „Pierwszy z nich «Tworzenie mieszkalnictwa społecznego i włączającego» ma zbadać, w jaki sposób społeczności mogą wykorzystać siłę zbiorowości do przekształcenia budownictwa społecznego poprzez rozwiązania zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym”. Drugi temat „Pogodzenie miast z przyrodą“ skupia się na projektowaniu miejskich siedlisk i ekosystemów, które byłyby funkcjonalne, zachęcające dla wszystkich gatunków i zrównoważone. Przełoży się to na odpowiedzialne użytkowanie gruntów i ochronę różnorodności biologicznej. Trzecim tematem jest „Transformacja poprzez relacje symbiotyczne”. W jego ramach przyglądamy się sposobom, w jakie miasta mogą zoptymalizować przepływ materii i wymyślać od nowa systemy miejskie oparte na wzajemnie korzystnych interakcjach.
Zrównoważone życie w mieście: narzędzia i zasady
„Przygotowaliśmy manifest DESIRE i pięć wspólnie opracowanych zasad DESIRE(odnośnik otworzy się w nowym oknie), które są zgodne z wartościami Nowego Europejskiego Bauhausu” — wyjaśnia Aase Højlund Nielsen, kierowniczka projektu w BLOXHUB. „Zasady te mają posłużyć jako wytyczne dla transformacji miast”. Aby wesprzeć praktyczne zastosowanie tych pomysłów, zespół projektu DESIRE zaprezentował również zestaw narzędzi(odnośnik otworzy się w nowym oknie) wypełniony sprawdzonymi narzędziami i metodologiami z ośmiu demonstratorów — gotowy do dostosowania do lokalnych kontekstów i potrzeb. Co więcej, opracowano przewodnik transformacji(odnośnik otworzy się w nowym oknie), aby pomóc w stosowaniu narzędzi i zasad w różnych środowiskach. „Podejście DESIRE jest głęboko osadzone we współpracy” — dodaje Nielsen. „Wszystko — od zasad po narzędzia — powstało przy współudziale szerokiego grona interesariuszy i zostało ukształtowane przez rzeczywiste testy w lokalizacjach demonstracyjnych”. Wartościowe narzędzia pojawiły się w Danii i we Włoszech. „Przykładowo «Think it, Sketch it, Show it» to zestaw projektowy, który umożliwia współprojektowanie z dziećmi, zaś model Beauty4All oferuje nowy sposób oceny roli estetyki i sztuki w transformacji miast” — zauważa Klitgaard. W ramach projektu zaprezentowano również narzędzia do monitorowania, oceny i uczenia się(odnośnik otworzy się w nowym oknie), które pomagają uchwycić wnioski na trzech poziomach: DO (aktywne wdrażanie), ASSESS (ocena) i EMBED (integracja z przyszłą praktyką). Narzędzia te promują trzy sposoby uczenia się, a mianowicie uczenie się przez działanie, uczenie się przez interakcję i uczenie się przez refleksję. Wszystkie wnioski i wyniki projektu DESIRE — w tym publikacje i szczegółowe informacje na temat każdego z ośmiu rozwiązań demonstracyjnych — są dostępne na oficjalnej stronie internetowej projektu.