Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
The effects of agronomic practices conducive to organic agriculture on the diversity and function of arbuscular mycorrhizal fungi

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ ekologicznych pestycydów na grzyby glebowe

Ochrona upraw w rolnictwie organicznym polega na stosowaniu pestycydów pochodzenia biologicznego. Naukowcy z projektu Ecomycorrhiza badali wpływ materiału biologicznego używanego do zwalczania patogenów roślin na grzyby zasiedlające glebę.

Pestycydy biologiczne są stosowane w rolnictwie organicznym do ochrony przed patogenami i poprawy żyzności gleby. Wśród tych substancji znajdują się produkty uboczne miejscowego przemysłu rolniczego, na przykład ścieki z tłoczni oliwy (OMW). Jeszcze do niedawna niewiele było danych o wpływie pestycydów biologicznych na mikroorganizmy glebowe, na przykład arbuskularne grzyby mikoryzowe (AMF) i szerzej rozpowszechnione kultury grzybowe. Dlatego projekt Ecomycorrhiza w samą porę podjął badania nad skutkami działania pestycydów biologicznych dla przygodnych glebowych kultur mikrobiologicznych. Grzyby AMF tworzą związki symbiotyczne z większością roślin. Grzyby te sprzyjają odporności roślinnego gospodarza na suszę i minimalizują szkody wyrządzane przez patogeny. Wybranych AMF można używać w rolnictwie organicznym z korzyścią dla wzrostu roślin. W ramach projektu Ecomycorrhiza przeprowadzono szereg doświadczeń dla ustalenia statusu, zróżnicowania i funkcji AMF w uprawie warzyw w organicznych gospodarstwach rolnych. Wyizolowano czyste kultury AMF i obserwowano ich zdolność do zasiedlania roślin, wspomagania ich wzrostu i poprawy przyswajania potasu (K) u pomidora i papryki w uprawie doniczkowej. Wyniki eksperymentów doniczkowych zostały zweryfikowane w toku doświadczeń polowych, które umożliwiły sprawdzenie postępowania w warunkach rzeczywistych. Odkrycia projektu Ecomycorrhiza mogą przyczynić się do poprawy wydajności organicznych gospodarstw rolnych w całej Europie, w których dla zwiększenia zbiorów nie można stosować pestycydów ani nawozów sztucznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania