European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Interventions to Promote Healthy Eating Habits: Evaluation and Recommendations

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie skuteczności interwencji dotyczących żywienia

Podczas szeroko zakrojonego projektu europejskiego zgromadzono solidne dowody skuteczności wcześniejszych interwencji dotyczących zdrowego żywienia, prowadzonych na poziomie krajowym i unijnym. Głównym celem było stworzenie bazy doradczej do poprawy polityki dotyczącej żywienia.

Zdrowie icon Zdrowie

Projekt "Interventions to promote healthy eating habits: Evaluation and recommendations" (EATWELL) obejmował szeroki zakres działań, w tym zbieranie danych, przeprowadzanie analiz przypadków, ankiet i warsztatów, a także analizowanie akceptacji społecznej dla polityki interwencji. Naukowcy przeanalizowali zestawy danych na poziomie krajowym, aby ocenić wpływ interwencji na zachowania konsumentów i stworzyć zalecenia dotyczące skutecznej ewaluacji polityki. Nakreślono też, czego i jak sektor publiczny mógłby się nauczyć od sektora prywatnego, aby promować zdrowe żywienie. Badanie 111 postanowień polityki żywieniowej krajów członkowskich koncentrowało się na metodach ułatwiania świadomego wyboru poprzez przepływ informacji i przekazywanie wiedzy, jak również interwencjach rynkowych, wpływających na dostępność i ceny pewnych produktów. Wyniki projektu sugerują, że działania informacyjne, które są ogólnie niedrogie, mają pozytywny, choć niewielki wpływ na nawyki żywieniowe. Działania wpływające na rynek mogą skutkować znaczącymi zmianami w diecie, lecz są one bardziej inwazyjne od działań informacyjnych i tym samym spotykają się z mniejszą akceptacją społeczną. Mimo niepełnych danych i przeprowadzenia niewielu spełniających ustalone kryteria spotkań dotyczących ewaluacji polityki, projekt EATWELL ma już dostateczne dowody na potwierdzenie proponowanych zaleceń i interwencji. Bazę dowodową można uzupełnić dostarczając wyższej jakości danych i zapewniając większą spójność w różnych krajach UE. Istnieje też zapotrzebowanie na lepsze zrozumienie procesów poznawczych, mających miejsce gdy świadomy konsument dokonuje niekorzystnych dla zdrowia wyborów. Przeprowadzono też analizę ponad 27 przypadków reklam żywności, które pomogły zespołowi zidentyfikować kluczowe czynniki sukcesu w celu przeniesienia ich do sektora publicznego. Obejmują one zwiększenie aktywnego udziału obywateli, zacieśnienie partnerstwa między sektorem prywatnym i publicznym oraz promowanie krótkoterminowych korzyści ze zdrowych zachowań. Wyniki około 3000 ankiet internetowych ujawniły, że w każdym przypadku polityka spotyka się przeważnie ze wsparciem. Polityka dotycząca edukacji szkolnej uzyskała największe poparcie, a z najmniejszym poparciem spotkały się takie działania, jak regulowanie posiłków w miejscu pracy, zakaz reklam skierowanych do dorosłych i zakaz automatów do sprzedaży samoobsługowej w szkołach. Prace projektu EATWELL skutkują stworzeniem zestawu zaleceń dotyczących polityki, zbierania danych i prowadzenia ewaluacji, które dostarczą solidnych podstaw do poprawy interwencji związanych z dietą i zdrowym trybem życia. Wśród korzyści z dopasowanych do potrzeb interwencji i przekazywania wiedzy na temat prawidłowej diety należy wymienić lepsze wybory konsumentów, poprawę zdrowia publicznego i oszczędności.

Słowa kluczowe

Interwencje dotyczące żywienia, zdrowe żywienie, polityka dotycząca żywienia, nawyki żywieniowe, polityka interwencji, zachowanie konsumentów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania