CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

READY-TO-EAT FOOD FOR BREAKFAST AND SPORT ACTIVITY WITH HIGH CONTENT OF NUTRACEUTICS PREVENTING DISEASE AND PROMOTING PUBLIC HEALTH

Article Category

Article available in the following languages:

Najzdrowsze przekąski

Wyobraź sobie jedzenie, które nie tylko zapewnia optymalne żywienie, ale również zwalcza, leczy, a nawet pomaga diagnozować choroby. Niedawno przeprowadzone badania przybliżają nas do realizacji tego marzenia.

Zdrowie icon Zdrowie

Z połączenia wartości odżywczych z farmaceutykami otrzymujemy nutraceutyki, czyli środki spożywcze, które zapewniają nam zdrowie i pełnią funkcje medyczne, takie jak zapobieganie chorobom i ich leczenie. Wiele rodzajów "zdrowej żywności" jest zaliczanych do tej kategorii. Problem polega jednak na tym, że mogą one również zawierać składniki, takie jak na przykład nadmierne ilości tłuszczów nasyconych, które w określonych okolicznościach mogą się okazać szkodliwe. Kolejnym krokiem na drodze do udoskonalenia zdrowej żywności jest optymalizacja korzyści zdrowotnych. Przy wykorzystaniu zdobyczy współczesnej technologii projekt NUTRA-Snacks stawia sobie za cel wyprodukowanie gotowych przekąsek bogatych w naturalne metabolity i pozbawione szkodliwych składników. Projekt skupia się przede wszystkim na żywności gotowej do spożycia przeznaczonej na rynek produktów śniadaniowych i sportowych. Do stworzenia nowych wysokojakościowych przekąsek naukowcy użyli komórek roślinnych oraz systemów kultur in vitro. Dodano do nich składniki pomagające w zapobieganiu i leczeniu raka, chorób zapalnych, infekcji wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych, obniżające nadciśnienie i poziom cholesterolu. Kolejne badania w ramach projektu NUTRA-Snacks będą miały za zadanie uzupełnienie wiedzy z zakresu roślinnych kultur in vitro oraz przeżywalności komórek roślinnych. Rośliny dysponują o wiele bardziej skomplikowanymi i dłuższymi ścieżkami biosyntezy, w których wykorzystują o wiele więcej enzymów niż zwierzęta. Kolejnym problemem związanym z wykorzystaniem produktów roślinnych jest konieczność używania kosztownych bioreaktorów w celu zapewnienia aseptycznych warunków. Naukowcy współpracujący w ramach projektu wytworzyli komórki roślinne i systemy kultur in vitro do produkcji wysokojakościowych produktów żywnościowych gotowych do spożycia i wyposażonych we właściwości wspomagające zdrowie. Dalsza współpraca między małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) a instytutami badawczymi pomoże w przyszłej komercjalizacji produktów rolno-spożywczych o właściwościach prozdrowotnych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania