European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Prospective Analysis for the Mediterranean Region

Article Category

Article available in the following languages:

Polityka UE po arabskiej wiośnie

Kraje arabskie w regionie Morza Śródziemnego są pogrążone w ciągłym chaosie, co często powoduje unieważnienie umów zawartych z UE i rodzi liczne problemy. Potrzebna jest nowa wizja, aby zaradzić niepokojom w regionie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Wbrew oczekiwaniom wielu osób, arabska wiosna nie przyniosła ze sobą nowej ery pokoju i harmonii. Powszechne problemy gospodarcze, ograniczenie swobód, głęboko zakorzenione animozje i konflikty ideologiczne są zmorą krajów, w których obalono dyktaturę. Sytuacja we wschodnim i południowym regionie Morza Śródziemnego jest coraz mniej stabilna. Tymczasem unijne polityki dotyczące tego regionu okazują się nieskuteczne i przyczyniają do rozpowszechnienia poglądu, że obszar euro-śródziemnomorski jest przegrany. Celem finansowanego ze środków UE projektu "Prospective analysis for the Mediterranean region" (MEDPRO) jest zrozumienie tych problemów i pokazanie, w jaki sposób możliwe byłoby stworzenie wspólnoty euro-śródziemnomorskiej. Aby zapewnić regionowi bardziej stabilną przyszłość, potrzebne jest niezwłoczne podjęcie poważnych działań, a w ramach projektu, 17 ważnych instytucji z całego regionu połączyło siły, by zbadać aktualne wyzwania. Należy do nich bezrobocie, niski poziom życia, nierówności, dyskryminacja oraz problemy środowiskowe. Rozwiązanie tych kwestii z perspektywy UE będzie z pewnością wymagało woli politycznej, dobrego zarządzania, dbania o integrację społeczną oraz gruntownej znajomości regionu. W tym kontekście, w projekcie MEDPRO badano różne scenariusze wydarzeń do roku 2030, aby pomóc w tworzeniu polityki na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Celem było wsparcie reform i przedstawienie możliwych rozwiązań politycznych, dotyczących takich zagadnień, jak geopolityka i rządzenie, demokracja, zdrowie i starzenie się oraz energia i łagodzenie skutków zmiany klimatu. Uczestnicy projektu analizowali także scenariusze integracji i współpracy regionalnej z UE, wychodząc poza liberalizację handlu w celu pobudzenia realnych zmian w regionie. W ramach projektu MEDPRO powstał wyczerpujący zbiór raportów, dokumentów politycznych, zaleceń i komentarzy poświęconych różnym tematom i pomagającym prawodawcom w kreowaniu polityki. Udostępniono je zainteresowanym stronom na stronie internetowej projektu. Jednocześnie, projekt MEDPRO pomógł w umocnieniu współpracy badawczej w regionie Morza Śródziemnego oraz przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat rozwoju politycznego i społeczno-ekonomicznego. Wyniki tych prac przydadzą się nie tylko prawodawcom, ale także nauczycielom akademickim, studentom, początkującym badaczom oraz ogółowi społeczeństwa po obu stronach Morza Śródziemnego. Zalecenia, wymiana i wspólna wizja mogą pomóc w ustabilizowaniu sytuacji w regionie oraz ponownym określeniu relacji między UE a regionem Morza Śródziemnego z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych w ten proces.

Słowa kluczowe

Arabska wiosna, śródziemnomorskie, regionalne niepokoje społeczne, rządzenie, włączenie społeczne, geopolityka, demokracja, integracja regionalna, liberalizacja handlu, rozwój społeczno-ekonomiczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania