European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Analysing Transition planning and Systemic Energy Planning Tools for the implementation of the Energy Technology Information System

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie europejskiego planu technologii energetycznych

Przekształcanie europejskich systemów energetycznych stało się dla UE jednym z ważniejszych priorytetów, jednak wymaga to zestawu narzędzi do optymalizacji procesu. Naukowcy z UE opracowali technologię i programy społeczne niezbędne do planowania przyszłych systemów i polityk energetycznych w Europie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Stworzenie technologii energetycznych odgrywa decydującą rolę w osiągnięciu europejskich celów dotyczących źródeł energii, jej efektywności i wykorzystania. Aby wspomóc proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej UE uruchomiła europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych (plan EPSTE), który koncentruje się na rozwoju i zastosowaniu nowych technologii energetycznych. W ramach planu EPSTE zespół finansowanego ze środków UE projektu ATEST zajął się tworzeniem programów wspomagania planowanego przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Celem projektu było opracowanie zestawu narzędzi zawierającego procedury i modele przydatne w podejmowaniu decyzji planistycznych na rzecz opracowania technologii niskoemisyjnych i związanych z nimi infrastruktur. Zespół ATEST opracował metodę doboru narzędzi przy użyciu kombinacji modeli i narzędzi. Aby odpowiedzieć na kwestie związane z polityką, należy zdefiniować specyfikacje, a wraz z nimi modele, które umożliwią reakcję na nie, tak aby ostateczne połączenie dało odpowiedź na pierwotne pytanie. W oparciu o lukę zidentyfikowaną w ćwiczeniu tworzenia programu przeprowadzonym przez partnerów projektu ATEST na rzecz stworzenia narzędzi i metod, nie było możliwości zamieszczenia wszystkiego w pojedynczym programie. W związku z tym zawartość została podzielona na dwa odrębne programy skupiające się na rozwoju albo z perspektywy techno-ekonomiczne, albo socjoekonomicznej. Zakończony już projekt ATEST zapewni wsparcie w procesie podejmowania decyzji w zakresie tworzenia niskoemisyjnych systemów energetycznych oraz będzie wskazówką dla przyszłych osiągnięć, które zwiększą zdolność analityczną krajów europejskich. Ułatwi to również zrozumienie kwestii związanych z energią w całej Europie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania