Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Developing a Knowledge Network for EUropean expertise on biodiversity and ecosystem services to inform policy making economic sectors

Article Category

Article available in the following languages:

Tworzenie sieci wiedzy z zakresu środowiska

W ramach projektu finansowanego ze środków UE opracowano innowacyjne podejście łączące wiedzę na temat środowiska z wiedzą, jaką dysponują poszczególni interesariusze. W ramach inicjatywy przygotowano projekt sieci wiedzy mającej za zadanie gromadzenie i ujednolicanie wiedzy pomagającej w realizacji polityki środowiskowej w Europie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W ostatnich latach Europejczycy zaczęli dostrzegać potrzebę podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących ochrony środowiska. Większość potrzebnych informacji jest jednak niedostępna lub znajduje się w posiadaniu różnych ekspertów i organizacji, a sposób, w jaki docierają one do decydentów, nie uwzględnia potrzeb tych ostatnich. Uczestnicy inicjatywy KNEU zaprojektowali sieć wiedzy (NoK) mającą poprawić integrację wiedzy na temat bioróżnorodności z procesem decyzyjnym w Europie. W tym celu przygotowano mapę podmiotów dysponujących wiedzą i jej potencjalnych użytkowników, zidentyfikowano przeszkody hamujące przepływ wiedzy oraz opracowano projekty umożliwiające identyfikację i wykorzystanie wiedzy odpowiadającej na pytania ważne z punktu widzenia realizacji polityk. Procedury te przetestowano w oparciu o trzy praktyczne przypadki, dotyczące ochrony bioróżnorodności, rolnictwa i bioróżnorodności oraz bioróżnorodności mórz. Na podstawie wniosków płynących z tych analiz oraz informacji przekazanych przez ponad 300 aktywnych interesariuszy, sieć NoK stanowi w swoim ostatecznym kształcie konkretny model umożliwiający określenie, w jaki sposób społeczność dysponująca wiedzą na temat bioróżnorodności i usług ekosystemowych może lepiej się organizować i wykorzystywać inne formy wiedzy, aby poprawić swoje zdolności w zakresie zaspokajania potrzeb polityki dotyczących wiedzy. NoK zaprojektowano w taki sposób, aby była otwarta na wszystkich użytkowników, przejrzysta i niezależna oraz dostarczała merytorycznej wiedzy dostosowanej do wymagań decydentów. Liczące 18 członków konsorcjum prowadziło prace od listopada 2010 do kwietnia 2014 r., promując je na licznych warsztatach i konferencjach, w tym jednodniowej konferencji w Parlamencie Europejskim. Przygotowano animowany film wideo, którego treść przetłumaczono na cztery dodatkowe języki. Udało się zrealizować cele przyjęte w projekcie KNEU. Najważniejszym owocem prac jest biała księga oraz streszczenie wyszczególniające zalecane założenia sieci NoK oraz dokumentujące główne działania pozwalające na jej wdrożenie.

Słowa kluczowe

Bioróżnorodność, polityka środowiskowa, sieć wiedzy, współpraca między społeczeństwem, światem polityki i nauki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania