European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Missed Opportunities in Maternal and Infant Health: reducing maternal and newborn mortality and morbidity in the year after childbirth through combined facility- and community-based interventions

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe badania nad zdrowiem matki i dziecka w Afryce

Okres poporodowy jest krytyczny dla życia matek i nowo narodzonych dzieci. Większość zgonów matek i noworodków następuje właśnie w tym czasie.

Zdrowie icon Zdrowie

Śmiertelność noworodków (dzieci w wieku 0-28 dni) stanowi ponad połowę zgonów dzieci do 5 roku życia. Największa liczba zgonów matek i noworodków występuje w Afryce Subsaharyjskiej. Opieka poporodowa nad kobietami i noworodkami pozostaje słabo zorganizowana, a wiele szans na poprawę utracono. Projekt MOMI (Missed opportunities in maternal and infant health: reducing maternal and newborn mortality and morbidity in the year after childbirth through combined facility- and community-based interventions) zmienił tę sytuację. W ramach projektu MOMI opracowano i wdrożono interwencje, które mogą potencjalnie poprawić opiekę poporodową na wybranych wiejskich obszarach Afryki. Interwencje te są dostosowane do kontekstu, uzgodnione, wykonalne, trwałe, akceptowalne i stworzone na podstawie medycyny opartej na danych naukowych i zarządzaniu. Badanie objęło cztery okręgi: okręg Kaya (Burkina Faso), okręg Kwale (Kenia), okręg Ntchisi (Malawi) i okręg Chiúta (Mozambik). W pierwszych trzech latach realizacji projektu przeanalizowano politykę na rzecz zdrowia matek i noworodków, a także świadczone usługi wg krajów. Następnie opracowano i wdrożono wybrane interwencje. Afrykańscy partnerzy projektu zaangażowali w ten proces organy opieki zdrowotnej i decydentów. Na początku projektu w każdym z badanych krajów zorganizowano warsztaty analizy przypadku dla zainteresowanych stron. W oparciu o referencyjne wyniki oceny lokalni interesariusze, wraz z krajowymi i międzynarodowymi członkami projektu MOMI, opracowali i wytypowali dopasowane do kontekstu interwencje, których celem była optymalizacja opieki poporodowej w czterech badanych obszarach. Interwencje w społecznościach zależały od regionu, ale ich głównym celem było zacieśnienie związku między społecznością a formalnym systemem opieki zdrowotnej. Typową interwencją było zintegrowanie rutynowej opieki poporodowej z usługami zdrowotnymi dla noworodków, w tym szczepieniami, oraz działania na rzecz planowania rodziny po porodzie. Głównym osiągnięciem jest finalizacja oceny zdrowia matek i noworodków oraz zaprojektowanie i wdrożenie wybranych, zależnych od kontekstu pakietów interwencji w ramach opieki poporodowej między 18 a 24 miesiącem. Wyniki oceny są dostępne w indywidualnych raportach krajowych, a także w raportach porównawczych. Podczas ewaluacji projektu MOMI stwierdzono, że opieka poporodowa nad matkami stała się bardziej istotnym zagadnieniem w planach i programach działania oraz regionalnej i krajowej polityce służby zdrowia. Ponadto interwencje poporodowe projektu MOMI zostały włączone w pakiety usług świadczonych przez podlegające rządom systemy służby zdrowia. Oczekuje się, że rezultatem będzie zrównoważony system wdrażania interwencji po zakończeniu projektu. Link do końcowej ewaluacji projektu MOMI.

Słowa kluczowe

MOMI, interwencja, opieka poporodowa, ocena zdrowia, zrównoważony system

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania