European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

European clinical research infrastructures network for clinical trials and biotherapy - preparatory phase for the infrastructure

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwój międzynarodowej współpracy w zakresie prób klinicznych

Utworzenie jednego europejskiego obszaru badań klinicznych może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie i gospodarkę Europy. Takie rozwiązanie pomoże naukowcom pracującym w kluczowych obszarach, takich jak rak i rzadkie choroby, w znalezieniu partnerów i możliwości finansowania.

Zdrowie icon Zdrowie

Badania kliniczne związane są z testowaniem nie tylko nowych leków, ale również terapii, urządzeń i procedur chirurgicznych. Aby skutecznie ocenić takie badania, należy wykorzystać międzynarodową współpracę w celu optymalizacji strategii leczenia oraz przyczynienia się do ograniczenia kosztów opieki zdrowotnej. Dlatego utworzenie jednego europejskiego obszaru badań klinicznych wzmocni konkurencyjność UE w zakresie nauk klinicznych. Takie rozwiązanie pomoże odblokować ukryty potencjał naukowy i fachową wiedzę, ułatwiając międzynarodowe badania zainicjowane przez badaczy z dowolnego europejskiego kraju. Oto cel finansowanego ze środków UE projektu ECRIN-PPI: wspieranie i ułatwianie szerszej międzynarodowej współpracy w zakresie prób klinicznych. Ten ambitny, uruchomiony w 2004 roku projekt z powodzeniem utworzył infrastrukturę służącą do wspierania badaczy i sponsorów w zakresie międzynarodowych badań klinicznych. Ma on również na celu opracowanie wspólnych standardów i narzędzi, w celu ograniczenia rozdrobnienia badawczego w całej Europie. Zaangażowanie w działania projektu zapewniło naukowcom potencjał do inicjowania międzynarodowych badań klinicznych i uczestniczenia w nich, oraz zwiększyło dostęp do finansowania UE. Zakłada się, że projekt ECRIN-PPI wywrze duży wpływ w dziedzinie zdrowia i gospodarki, promując opracowanie innowacyjnych produktów z zakresu zdrowia, wspierając niezależną ocenę strategii ochrony zdrowia i przyczyniając się do ograniczenia kosztów. Projekt zapewnił również wsparcie dla utworzenia zorientowanych na choroby sieci badawczych połączonych w ogólnoeuropejskie centrum. Rozszerzenie tej strategii może doprowadzić do utworzenia struktur wspierających badania kliniczne i biomedyczne w Europie. W ramach projektu ECRIN-PPI planuje się obecnie wspieranie utworzenia sieci w trzech strategicznych obszarach: chorób rzadkich, urządzeń medycznych i żywienia. Na podstawie poczynionych ustaleń projekt zaowocował opracowaniem kilku rekomendacji w zakresie legislacji. Są one obecnie dyskutowane na poziomie globalnym, w grupie roboczej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w celu ułatwienia międzynarodowej współpracy w zakresie niekomercyjnych prób klinicznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania