European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Strategic Risk Assessment and Contingency Planning in Interconnected Transport Networks

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie bezpieczeństwa transportu

Europejskie sieci transportowe są podatne na różnego rodzaju ataki. Jeden z projektów UE zajął się uzupełnianiem luk w tym obszarze w celu zwiększenia całościowego bezpieczeństwa transportu w Europie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Sieci i infrastruktura transportu w Europie już niejednokrotnie były celem ataków i nadal są zagrożone. Co więcej, mnogość wewnętrznych połączeń w europejskiej infrastrukturze transportowej sprawia, że zagrożenie dla jednego węzła komunikacyjnego może wpływać na całą sieć. Za cel projektu "Strategic risk assessment and contingency planning in interconnected transport networks" (STAR-TRANS) przyjęto zatem opracowanie platformy całościowej oceny zagrożeń bezpieczeństwa. Prace konsorcjum obejmującego 11 członków trwały od listopada 2009 r. do kwietnia 2012 r. i otrzymały dofinansowanie UE w wysokości 2,1 mln EUR. W ramach projektu dążono do sformalizowania powiązań między incydentami, zasobami sieci transportowej i zależnościami pomiędzy zasobami. Chodziło o ocenę wpływu incydentów związanych z bezpieczeństwem na ogólnoeuropejską sieć sieci transportowych. Uczestnicy projektu wyznaczyli następujące cele szczegółowe: zdefiniować wspólną platformę oceny ryzyka, opracować i zweryfikować formalny język oceny ryzyka oraz zaproponować model propagacji ryzyka. Wśród innych celów wskazano zaprojektowanie i zweryfikowanie języka modelowania i narzędzia oceny wpływu, zastosowanie opracowanego narzędzia w Atenach i Bolonii oraz upowszechnienie wyników projektu. Rozpoczęto od przeglądu istniejących metod oceny podatności i ryzyka w celu zidentyfikowania podejść najbardziej przydatnych dla stworzenia własnej platformy. Dokonano też kategoryzacji zasobów sieci pod względem ich stanu bezpieczeństwa, co umożliwiło zidentyfikowanie najsłabszych ogniw sieci. Następnie stworzono własną platformę oceny ryzyka, obejmującą procedury stosowania oraz listy zagrożeń, incydentów i konsekwencji. W ramach projektu STAR-TRANS zdefiniowano wymagania użytkowników względem narzędzia oceny wpływu oraz stworzono dwa języki modelowania opisujące czynniki wpływające na bezpieczeństwo i procesy ich oceny. Zaprojektowane narzędzie oceny wpływu zostało zaimplementowane w postaci pilotażowego systemu demonstracyjnego. Działanie rozwiązania zademonstrowano w Atenach i Bolonii, a następnie poddano ocenie wraz z oprogramowaniem. Prace projektowe dotyczyły też planów wykorzystania i wprowadzenia na rynek. Działania upowszechniające skoncentrowano przede wszystkim na potencjalnych inwestorach. Materiały prasowe w postaci witryny internetowej, broszur i ulotek informacyjnych prezentowano na różnego rodzaju wydarzeniach, w tym na konferencjach i warsztatach. Wysiłki projektu STAR-TRANS umożliwią skuteczną ocenę zagrożeń dla bezpieczeństwa i czynników wpływających na europejskie sieci transportowe. Wypracowana wiedza przyczyni się eliminowania podatności i ogólnej poprawy bezpieczeństwa.

Słowa kluczowe

Transport, zagrożenie dla bezpieczeństwa, zintegrowana ocena, ocena ryzyka, planowanie działania w sytuacjach awaryjnych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania