Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Innovative Transport SME Support Action

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie potencjału innowacji MŚP z sektora transportowego

Jedna z inicjatyw UE wspomogła przedsiębiorstwa europejskie z sektora transportowego w rozwijaniu innowacyjności, co przyczyni się do tworzenia bardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań transportowych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Przełożenie rezultatów najnowszych prac badawczo-rozwojowych na praktyczne rozwiązania jest niezbędne, aby sektor transportu mógł przynosić korzyści społeczeństwu i ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu INTRASME (Innovative transport SME support action) przyjrzeli się możliwościom skuteczniejszego wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów i usług. Kluczowe obszary prac projektu dotyczyły pojazdów elektrycznych, pojazdów na paliwa alternatywne, nowych technologii lekkich samolotów i inteligentnej mobilności, czyli planowania podróży od początku do końca z uwzględnieniem wszystkich środków transportu. Dla osiągnięcia wyznaczonych celów partnerzy projektu opracowali zestaw działań i narzędzi umożliwiających małym i średnim przedsiębiorstwom europejskim z sektorów transportu niskowęglowego i inteligentnej mobilności przekształcanie wyników badań w konkretne produkty i usługi. Zidentyfikowano i przeanalizowano bariery utrudniające MŚP korzystanie z programów badawczo-rozwojowych UE oraz opracowano wytyczne dla planów wykorzystania, które wspomogłyby upowszechnianie i wykorzystywanie innowacyjnych produktów i wyników badań europejskich na rynku globalnym. Badacze przyjrzeli się też sposobom pozyskiwania i używania nowych technologii przez MŚP, opracowali analizy przypadków i zidentyfikowali okazje do szybkiego wykorzystywania komercyjnego innowacji. Stworzono sieci kontaktów w celu promowania i umacniania przedsiębiorczości i innowacji w regionach UE, w których wcześniej zidentyfikowano bariery. W celu wspomagania sieci utworzono platformę internetową dostosowaną do potrzeb użytkowników oraz zestaw narzędzi z zakresu najlepszych praktyk. Zorganizowano kilka wydarzeń oraz cykl pokazów objazdowych, warsztatów i sesji demonstracyjnych w celu upowszechniania i praktycznego wykorzystywania produktów i usług powstających w ramach unijnych inicjatyw badawczo-rozwojowych. Projekt INTRASME przybliżył małym i średnim przedsiębiorstwom szybsze i bardziej efektywne kierunki wprowadzania innowacyjnych produktów i usług na rynek transportowy. Powinno to wspomóc MŚP w przybliżaniu Europy do realizacji celów dotyczących budowy bardziej ekologicznego, czystszego i wydajniejszego transportu.

Słowa kluczowe

Innowacje, MŚP z sektora transportowego, innowacyjny transport, pojazdy elektryczne, paliwo alternatywne, inteligentna mobilność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania