CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Crossing scales: A geographical analysis of the transnationalization of indigenous mapping

Article Category

Article available in the following languages:

Tworzenie map dla społeczności autochtonicznych

Analiza geograficzna podkreśla rolę, jaką odgrywa proces tworzenia map w powstawaniu wśród autochtonów roszczeń terytorialnych w trakcie globalizacji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Społeczności autochtoniczne od dziesięcioleci są świadkami transnacjonalizacji, czy też globalizacji. W związku z tym niezbędne jest dogłębniejsze zrozumienie walki ludów autochtonicznych o prawa kulturalne i polityczne na podstawie roszczeń terytorialnych. "Crossing scales: A geographical analysis of the transnationalization of indigenous mapping" (INDIMAP) to finansowany przez UE projekt, w ramach którego przeprowadzono geograficzną analizę procesu tworzenia map na potrzeby populacji autochtonicznych. Badania oparto na metodach jakościowych i realizowano je poprzez wywiady i notowanie spostrzeżeń uczestników. Uwzględniono w nich również analizę procesów politycznych, kulturowych i technicznych związanych z tworzeniem map. Zakres prac projektu obejmował rozbieżności między społecznościami autochtonicznymi z północy i południa, w związku z czym skoncentrowano się na przypadku Boliwii i Kanady. Te dwa przypadki są mocno kontrastowe. Autochtoniczna ludność Kanady pełniła rolę pionierską, korzystając z map już od lat sześćdziesiątych XX wieku. Umożliwiło to badania nad skutkami długofalowymi. Boliwia różni się pod tym względem z uwagi na zmiany polityczne, które w ostatnim czasie zachodzą w tym kraju, w związku z czym może być rozpatrywana jako przykład trwającego procesu tworzenia map. Badania nad procesem tworzenia map w Boliwii koncentrowały się na mapach naściennych oraz atlasach terenów położonych w Andach Boliwijskich. Podczas tworzenia map przezwyciężano trudności związane z przedstawieniem terytorium kraju, a ponadto widoczne jest, jak złożonym zagadnieniem może być tworzenie map na tego rodzaju terytoriach pod względem geopolitycznym i społecznym. Głównym zagadnieniem badanym w związku z kanadyjską prowincją Quebec było wdrażanie opartych na współpracy oraz interkulturowych metodologii tam hydroelektrycznych z perspektywy Innuitów. W celu sformułowania koncepcji i celów badań wykorzystano złożony dialog społeczno-środowiskowy. Umożliwiło to przeprowadzenie wspólnych badań, zmierzających do przeanalizowania skutków budowy tam. Mimo że obie lokalizacje będące obiektem badań znacznie się od siebie różnią, w obu przypadkach rezultaty przyczyniają się do lepszego poznania wpływu procesu tworzenia map na powstawanie roszczeń terytorialnych ze strony autochtonów. Ponadto sposób, w jaki powstają i rozprzestrzeniają się idee w zestawieniu z wcześniej wyznaczonymi podstawami kulturowymi i politycznymi, stanowi istotny temat do dalszych badań.

Słowa kluczowe

Społeczności autochtoniczne, analiza geograficzna, tworzenie map, roszczenia terytorialne, globalizacja, prawa polityczne, społeczno-środowiskowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania