European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Community disassembly rules and the erosion of ecosystem functions in fragmented landscapes

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona ekosystemu lasu atlantyckiego

W ramach finansowanego ze środków UE projektu zbadano różnorodność biologiczną lasu atlantyckiego w Brazylii. Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że w celu ochrony różnorodności i działania ekosystemu niezbędna jest pokrywa leśna wynosząca co najmniej 30%.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Las atlantycki to bardzo rozdrobniony, zagrożony ekosystem z dużą liczbą gatunków endemicznych. Mimo zagrożeń związanych z wymieraniem wielu gatunków czynniki wpływające na funkcjonowanie tego ekosystemu są słabo zbadane. Aby rozwiązać ten problem, uczestnicy projektu "Community disassembly rules and the erosion of ecosystem functions in fragmented landscapes" (COMDREEF) wykorzystali dostępny, duży zbiór danych związanych z różnorodnością biologiczną. Dane te uwzględniały ponad 25 000 gatunków zwierząt (ptaków, owadów i ssaków) z 90 obszarów leśnych z pokrywą sięgającą od 10% do 100%. Badacze wykazali, że utrata ptasich siedlisk w lesie atlantyckim wpływa na strukturę społeczności, ale nie na różnorodność gatunków. Ustalono również, że wraz ze wzrostem rozdrobnienia lasów gatunki endemiczne są najbardziej zagrożone wyginięciem. Naukowcy przyjmują, że wymieranie ptaków w lasach atlantyckich wpływa na funkcjonowanie ekosystemu poprzez zmiany w zapylaniu i drapieżnictwo owadów. Wyniki projektu wskazują jednak, że wiele gatunków odgrywa tę samą rolę ekologiczną, co pozwala zrównoważyć uszkodzenie ekosystemu. Ponadto uczestnicy projektu COMDREEF potwierdzili, że przy pokrywie leśnej poniżej 30% ekosystemy przestają funkcjonować i przewagę zyskują gatunki inne niż endemiczne. Wyniki badania wskazują również, że środki w wysokości 0,0006% brazylijskiego PKB pozwoliłyby na odtworzenie lasów do poziomu 30%.

Słowa kluczowe

Las atlantycki, ekosystem, różnorodność biologiczna, pokrywa leśna, wymieranie wielu gatunków, fragmentacja krajobrazu, utrata siedlisk, struktura społeczności, zapylanie, drapieżnictwo owadów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania