European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Evaluating Social Capital Effects on PoLicy Adaptation to Climate change in Coastal Zones of England

Article Category

Article available in the following languages:

Opinia publiczna wspomaga gospodarkę przybrzeżną

Obszary nadmorskie w Europie są zagrożone przez podnoszący się poziom mórz, erozję i powodzie. Jedna z inicjatyw finansowanych przez UE zajęła się ulepszaniem wyników polityki poprzez zbadanie lokalnego nastawienia do strategii mających łagodzić takie efekty.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Celem projektu ESCALATE było poznanie opinii mieszkańców na temat scenariuszy gospodarki przybrzeżnej mających łagodzić wpływ zmian klimatu. Na podstawie kwestionariuszy dokonano oceny kosztów i korzyści społecznych strategii gospodarki przybrzeżnej w dwóch obszarach badań. Pierwszym stanowiskiem badań jest Romney Marsh — słabo zaludniony obszar podmokły na południowo-wschodnim wybrzeżu Anglii. Drugim stanowiskiem jest region North Norfolk na wschodnim wybrzeżu kraju. W ramach projektu ESCALATE badano też wpływ lokalnego kapitału społecznego w obu obszarach na indywidualne i kolektywne postrzeganie strategii łagodzących. Ponadto określono optymalne zastosowanie lokalnego kapitału społecznego w kontekście istniejących ram ustawodawczych kształtujących strategie adaptacji i łagodzenia skutków na wybrzeżu. Wyniki potwierdziły, że niektóre aspekty kapitału społecznego, między innymi zaufanie i spójność społeczna w społecznościach nadmorskich, mają istotny wpływ na kluczowe aspekty gospodarki przybrzeżnej. Zidentyfikowano też najważniejsze wyzwania stojące przed lokalnymi społecznościami i decydentami politycznymi w obszarach nadmorskich Anglii ulegających silnej erozji. Mieszkańcy Romney Marsh wyraźnie opowiedzieli się za utrzymaniem istniejących środków ochrony przed morzem, co wynika w znacznej mierze z dążenia do zapewnienia ochrony posiadanych gruntów i mienia. Respondenci darzą też dużym zaufaniem brytyjski Urząd Ochrony Środowiska za sprawą prowadzonych na bieżąco w tym regionie prac związanych z uzupełnianiem plaż i naprawą umocnień brzegowych. Jednocześnie panuje jednak przekonanie, że władze lokalne i Urząd Ochrony Środowiska powinny w większym stopniu angażować mieszkańców w procesy decyzyjne. Pozwoliłoby to skuteczniej wykorzystywać lokalną wiedzę podczas podejmowania przyszłych decyzji strategicznych w zakresie gospodarki przybrzeżnej. Badanie w North Norfolk wykazało niską świadomość społeczną na temat obecnego planu gospodarowania linią brzegową. Głównym źródłem wiedzy o tym planie był Urząd Ochrony Środowiska. Tym samym zidentyfikowano istotną słabość w postaci niedostatecznej współpracy między centralną administracją rządową a społecznościami lokalnymi. Stwierdzono między innymi brak sieci kontaktów umożliwiających dwukierunkowy przepływ informacji i opinii na tematy związane z linią brzegową. Wyniki ujawniły też brak zaufania do istniejących krajowych programów gospodarki przybrzeżnej oraz poczucie braku reakcji na lokalne potrzeby ze strony centralnej administracji rządowej. Projekt ESCALATE dowiódł tym samym istotności dopuszczania do głosu społeczności lokalnych poprzez zwiększanie udziału obywateli w podejmowaniu decyzji związanych z polityką gospodarki przybrzeżnej.

Słowa kluczowe

Gospodarka przybrzeżna, zmiany klimatu, Romney Marsh, North Norfolk, kapitał społeczny, spójność społeczna, świadomość publiczna, gospodarka linią brzegową, ustawodawstwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania