Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Jak może wyglądać świat po wojnie jądrowej między Stanami Zjednoczonymi i Rosją?

Według autorów badania pełnowymiarowa wojna jądrowa między dwoma supermocarstwami doprowadziłaby do globalnej klęski głodu i śmierci miliardów.

Zmiana klimatu i środowisko

Według najnowszych szacunków na świecie wciąż istnieje około 15 000 głowic nuklearnych, a widmo wojny jądrowej wciąż stanowi największe zagrożenie natury militarnej dla ludzkości. Sytuacji nie poprawia fakt, że niedopatrzenia, błędne obliczenia lub nieporozumienia już kilkukrotnie doprowadziły nas niezamierzenie na skraj wybuchu konfliktu. Globalne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Rutgersa w Stanach Zjednoczonych ze wsparciem finansowanych ze środków Unii Europejskiej projektów BIGSEA, COACCH oraz CASCADES maluje bardzo ponury obraz przyszłości, w której dwa mocarstwa używają przeciw sobie swoich arsenałów nuklearnych. „Wynikiem wojny między Stanami Zjednoczonymi i Rosją może być śmierć przeszło 5 miliardów ludzi, co podkreśla znaczenie globalnej współpracy w zakresie przeciwdziałania konfliktom jądrowym”. „Z naszych danych wypływa jasny wniosek – musimy zapobiec możliwości wybuchu konfliktu jądrowego”, stwierdził Alan Robock, wybitny profesor nauk o klimacie wydziału nauk o środowisku Uniwersytetu Rutgersa i jeden z autorów badania, którego wypowiedź została przytoczona w komunikacie prasowym opublikowanym przez uczelnię. Jak dodał: „Skoro broń jądrowa istnieje, może zostać wykorzystana, a świat stanął do tej pory kilkukrotnie u progu wojny z wykorzystaniem tego arsenału. Zakaz posiadania broni jądrowej jest jedynym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w dłuższej perspektywie. Opracowany zaledwie pięć lat temu traktat ONZ o zakazie broni jądrowej został dotychczas ratyfikowany przez 66 państw, jednak żadne z nich nie jest jednym z dziewięciu mocarstw nuklearnych. Nasze badanie stawia sprawę jasno – nadszedł czas, by każde z tych dziewięciu państw wsłuchało się w głos nauki oraz reszty świata i dołączyło do grona sygnatariuszy”.

Katastrofa w produkcji żywności

Klimatolodzy wykorzystali modele klimatyczne, upraw i rybołówstwa, aby oszacować zmiany w zakresie dostępności żywności na świecie w przypadku różnych scenariuszy wojny jądrowej. W ramach prac obliczyli między innymi, ile blokującej światło słoneczne sadzy dostałoby się do atmosfery w wyniku burz ogniowych wywołanych detonacjami głowic, analizując łącznie sześć scenariuszy obejmujących arsenały jądrowe różnej wielkości. Jeden z nich dotyczył pełnowymiarowej wojny między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, z kolei pozostałe obejmowały mniejsze konflikty między Indiami i Pakistanem. W najgorszym scenariuszu średnia globalna produkcja wartości odżywczej spadła o około 90 % między trzecim i czwartym rokiem po wybuchu konfliktu. Nawet najlepszy ze scenariuszy nie jest optymistyczny – według badaczy doprowadzi do spadku średniej produkcji żywności o 7 % w ciągu 5 lat i doprowadzi do klęski głodu. Ogromny spadek wydajności plonów spowodowałby śmierć 75 % populacji świata w wyniku głodu w ciągu zaledwie dwóch lat. „Wyniki naszego badania potwierdzają słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana i pierwszego sekretarza ZSRR Michaiła Gorbaczowa z 1985 roku, potwierdzone w 2021 roku przez prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, którzy stwierdzili, że »w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i taka wojna nigdy nie powinna się rozpocząć«”, podsumowali autorzy badania. Rezultaty badania zrealizowanego dzięki częściowemu wsparciu projektów BIGSEA (Biogeochemical and ecosystem interactions with socio-economic activity in the global ocean), COACCH (CO-designing the Assessment of Climate CHange costs), a także CASCADES (CAScading Climate risks: towards ADaptive and resilient European Societies) zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Nature Food”. Więcej informacji: strona projektu BIGSEA strona projektu COACCH strona projektu CASCADES

Słowa kluczowe

BIGSEA, COACCH, CASCADES, wojna, wojna jądrowa, Stany Zjednoczone, Rosja, głód, broń atomowa, żywność

Powiązane artykuły