Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Innovative green technology for smart energy saving on existing residential buildings with centralized heating/cooling generators

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentna technologia sterowania ogrzewaniem do energooszczędnych budynków

Ogrzewanie przestrzeni mieszkalnych odpowiada za 19% całego zużycia energii w Europie. Wskaźnik ten powinien spaść dzięki pewnej unijnej inicjatywie, w ramach której powstała ekologiczna technologia umożliwiająca obniżenie zużycia energii w budynkach mieszkalnych z centralnym ogrzewaniem.

Celem projektu ECOTHERMO (Innovative green technology for smart energy saving on existing residential buildings with centralised heating/cooling generators), finansowanego ze środków UE, było przekształcenie starych systemów centralnego ogrzewania w systemy autonomiczne, pozwalające na niezależne kontrolowanie temperatury na poszczególnych piętrach. Ponadto inicjatywa umożliwiła określanie kosztów ogrzewania na podstawie pochłaniania rzeczywistej energii cieplnej przez każdego z użytkowników. Partnerzy projektu opracowali bezprzewodową technologię do zdalnego sterowania systemami ogrzewania i klimatyzacji. System składa się z kilku głównych elementów: jednostki sterowania budynkiem, łączącej system lokalny oraz serwery zdalne i WWW, stacji bazowej do sterowania mieszkaniem, regulującej stan grzejników w celu utrzymania żądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń, lokalnego interfejsu umożliwiającego lokatorom monitorowanie zużycia ciepła i ustawianie żądanej temperatury oraz profili temperatur, a także routerów i siłownika bezprzewodowego. System pozwala na uzyskanie nawet dwuipółkrotnie większych oszczędności energii w porównaniu ze standardowymi termostatami. Nie wymaga on stosowania liczników, ani też milionów baterii, jakie zużywa się rocznie w tym celu. Nie ma konieczność instalowania przepływomierza na każdym grzejniku. Potrzebne jest tylko jedno takie urządzenie na cały budynek. System rozwiązuje też problem nieprawidłowej alokacji kosztów, powodowany przez ludzkie błędy, dzięki znaczącemu ograniczeniu niedokładności i poprawie niezawodności. Mieszkańcy mogą sterować systemem za pomocą komputerów PC lub urządzeń mobilnych, na przykład przesuwając czas załączania ogrzewania w przypadku późniejszego dotarcia do domu. Serwisanci mogą monitorować i kontrolować moc i wydajność grzejników oraz pompy cyrkulacyjnej. Pozwala to na znaczące zmniejszenie kosztów dzięki automatycznemu prowadzeniu kontroli i monitorowaniu z poziomu biura. Projekt ECOTHERMO przyczyni się do poprawy jakości życia obywateli UE dzięki możliwości niedrogiego, sterowanego ogrzewania budynków. Efektem będzie też pozytywny wpływ na środowisko, w postaci oszczędności energii, zmniejszenia emisji CO2 oraz wyeliminowania baterii.

Słowa kluczowe

Sterowanie ogrzewaniem, oszczędność energii, budynki mieszkalne, ECOTHERMO

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania