European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of a process to generate a novel plant protection product enriched with micronutrients to replace copper in organic viticulture

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne, przeciwgrzybicze produkty ochrony roślin dla europejskich winnic

Dzięki finansowanej przez UE inicjatywie, producenci win zyskają już niedługo nowy ekologiczny środek do zwalczania grzybów żyjących na winoroślach.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne
Zdrowie icon Zdrowie

Mączniak i pleśń szara to choroby grzybicze dotykające europejskich winnic i powodujące obniżenie wydajności produkcji oraz pogorszenie jakości wina. Ze względu na wprowadzenie zmian prawnych ograniczających stosowania zawierających miedź środków grzybobójczych, producenci winogron tradycyjnych, jak i organicznych potrzebują alternatywnych rozwiązań. Aby rozwiązać ten problem, w ramach finansowanego przez UE projektu PROECOWINE (Development of a process to generate a novel plant protection product enriched with micronutrients to replace copper in organic viticulture) rozpoczęto prace nad innowacyjnym, wzbogaconym o substancje odżywcze biofungicydzie do zwalczania popularnych chorób grzybiczych winogron. Uczestnikom projektu udało się z powodzeniem wyhodować kilka szczepów mikroglonów zwalczających szarą pleśń i mączniaka w różnych warunkach. Przeprowadzili badania przesiewowe szczepów mikroglonów pod kątem aktywności przeciwgrzybiczej, które wyłoniły dwa szczepy o skuteczności przekraczającej 90% w zwalczaniu szarej pleśni i mączniaka. Następnie przeprowadzono szereg badań tych szczepów i ich aktywności przeciwgrzybiczej poprzez doświadczenia w szklarni i w terenie. Zespół PROECOWINE opracował skuteczną i realistyczną ekonomicznie metodę hodowli mikroglonów o dużym zagęszczeniu. Udało się zwiększyć skalę procesów produkcji, przetwarzania i przechowywania preparatów mikroglonów do użytku jako fungicydów. Badacze ocenili metody dalszego przetwarzania, wymagane do aktywacji działania przeciwgrzybiczego, aby ustalić, które metody produkcji są najbardziej oszczędne. Określono najlepszą postać koncentratu mikroglonów, uzyskując produkty o wydłużonym okresie przydatności. Monitorowano aktywność przeciwgrzybiczą opracowanych produktów. Wyniki wskazują, że produkty ograniczają rozwój patogenów, pozostając bez ujemnego wpływu na rośliny. Dzięki projektowi PROECOWINE, innowacyjny bazujący na mikroglonach środek ochronny, powinien zwiększyć wydajność winnic o nawet 30% oraz zmniejszyć koszty produkcji nawet o 20%. To z kolei przyczyni się do poprawy konkurencyjności win z UE i rozwoju rynków organicznych.

Słowa kluczowe

Ochrona roślin, grzyb, winnica, wino, PROECOWINE, mikroglony

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania