European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

European Consortium for Microbial Resource Centres

Article Category

Article available in the following languages:

Globalna sieć zasobów mikrobiologicznych

Mikroorganizmy są podstawowym źródłem materiału genetycznego dla życia i mogą stanowić rozwiązanie wielu ważnych problemów technicznych. Europejska sieć mikrobiologicznych Centrów Zasobów Biologicznych (mBRC) koordynowała i walidowała dostarczanie wartościowych zasobów mikrobiologicznych badaczom pracującym w nauce i przemyśle na skalę globalną.

Zdrowie icon Zdrowie

Istnieje około 200 zbiorów mikroorganizmów w Europie. Zapewnianie jakości i technicznej wiedzy eksperckiej jest niezbędne do dostarczenia optymalnych zasobów i usług mikrobiologicznych. Partnerzy z siedmiu krajów wspólnie zainicjowali projekt EMBARC (European consortium for microbial resource centres) dążący do realizacji tego ambitnego celu. Wyniki projektu EMBARC obejmują wspólny podręcznik jakości umożliwiający obsłudze zbiorów identyfikację i wprowadzanie najlepszych praktyk. Uczestnicy konsorcjum ulepszyli również protokoły identyfikacji, weryfikacji i konserwacji kultur. Pracując z naukowcami i redaktorami czasopism, zwiększano również dostęp do szczepów cytowanych w publikacjach. Bezpieczne obchodzenie się z mikroorganizmami jest najważniejszym priorytetem, a konsorcjum opracowało wspólnie ze społecznością mikrobiologów Kod Zachowania Bezpieczeństwa Biologicznego. Po analizie czynników wpływających na obsługę, przechowywanie i dystrybucję szczepów mikroorganizmów, określono odpowiednie mechanizmy chroniące ludność i środowisko przed nieprawidłowym używaniem mikroorganizmów. Stworzono punkt dostępu do zbiorów EMBARC i do szerszej europejskiej społeczności BRC poprzez portal internetowy wykorzystujący wyniki sieci CABRI i GBRCN. Na poziomie badań molekularnych uczestnicy projektu stworzyli Europejską Sieć Banków DNA Mikroorganizmów ze współdzielonymi rolami i wspólnymi praktykami. Działania informacyjne pozwoliły na upowszechnienie wiedzy na temat wyników projektu EMBARC i objęły broszurę z historiami sukcesu oraz artykuły i plakaty na 41 konferencjach zorganizowanych w 10 krajach. Trzydzieści publikacji obejmuje protokoły wydłużania przydatność do użycia delikatnych mikrobów i molekularne schematy identyfikacyjne bazujące na markerach. Możliwości interakcji między mBRC, laboratoriami mikrobiologicznymi i bioekonomią zwiększono poprzez inicjatywy szkoleniowe obejmujące nowy Program Erasmus Mundus oraz nowe narzędzia e-learningowe. Program międzynarodowego dostępu do mBRC został zaoferowany 60 europejskim naukowcom z 10 krajów na 580 dni. Projekt EMBARC odegrał kluczową rolę we włączeniu infrastruktury badawczej dotyczącej zasobów mikrobiologicznych do planów działań Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (2010). Harmonizacja i powszechny dostęp do tworzenia takiej infrastruktury stawią fundamenty dla globalnej sieci BRC.

Słowa kluczowe

Centra Zasobów Biologicznych, centra zasobów mikroorganizmów, mikroorganizmy, bezpieczeństwo biologiczne, DNA mikroorganizmów, gromadzenie, międzynarodowy dostęp

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania