European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Breast biopsy system guided by Positron Emission Mammography allowing real-time 3D visualization of tumour lesion and needle insertion guidance for higher sampling accuracy and efficiency

Article Category

Article available in the following languages:

Biopsja raka sutka o dużej precyzji

Rak sutka to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Aby móc wcześniej wykrywać i rozpoznawać tę chorobę, naukowcy korzystają z innowacyjnych metod obrazowania.

Zdrowie icon Zdrowie

Rak sutka rozpoznaje się na podstawie różnych metod obrazowania klinicznego, takich jak mammografia i USG. Jednakże u niemal 2% kobiet z nieprawidłowymi wynikami konieczne jest przeprowadzenie biopsji w celu potwierdzenia diagnozy. Biopsję sutka prowadzi się pod kontrolą obrazowania, jest ona czasochłonna i ma ograniczoną dokładność. W idealnych warunkach zabieg pobrania biopsji powinien być komfortowy dla pacjenta i nieść ze sobą tylko minimalne ryzyko urazu. Aby zwiększyć ogólną skuteczność tej techniki, naukowcy z finansowanego przez UE projektu MAMMOCARE (Breast biopsy system guided by positron emission mammography allowing real-time 3D visualization of tumour lesion and needle insertion guidance for higher sampling accuracy and efficiency) opracowali system na bazie pozytonowej mammografii emisyjnej (PEM). Ta innowacyjna technologia ma dużą czułość i rozdzielczość przestrzenną, co pozwala wykryć małe zmiany, trudne do znalezienia konwencjonalnymi metodami obrazowymi. Aby osiągnąć wyznaczone cele, konsorcjum korzystało z wiedzy eksperckiej trzech małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) specjalizujących się w technologii obrazowania PEM. System MAMMOCARE umożliwia wizualizację trójwymiarową w czasie rzeczywistym zmiany i kierowanej do niej igły biopsyjnej. Ponadto system umożliwia określenie optymalnej drogi igły przed rozpoczęciem zabiegu. Moduł biopsyjny korzystający z mechaniki precyzyjnej ogranicza nieprawidłowości próbkowania i błędy w pozycjonowaniu igły. Takie właśnie ryzyko niosą ze sobą inne metody. W początkowej części projektu zespoły koncentrowały się na zapewnieniu integralności projektowej systemu pod kątem działania, bezpieczeństwa, ergonomii i współpracy z elementami mechanicznymi. Ważnym aspektem prac było też zaprojektowanie komponentów oprogramowania do sterowania i interoperacyjności systemu. Po pracach badawczo-rozwojowych uczestnicy projektu przygotowali protokół badania klinicznego i zdefiniowali kryteria włączania i wyłączania pacjentów. Podczas tej wstępnej walidacji zaplanowano chemioterapię wstępną u ośmiu pacjentek z użyciem prototypowego systemu MAMMOCARE. Wizualizacja guza w systemie MAMMOCARE była użyteczna przy pobieraniu biopsji od pięciu spośród nich. W pozostałych przypadkach wychwyt znacznika radioaktywnego (FDG) był zbyt słaby, aby umożliwić wizualizację guza (w tych przypadkach konwencjonalne skany PET/TK również nie umożliwiły wizualizacji guzów sutka). Opracowano i zwalidowano prototyp systemu PEM do obrazowania i biopsji raka sutka, który jest już gotowy do wprowadzenia na rynek. Oczekuje się, że przeprowadzanie biopsji pod kontrolą obrazowania PEM skróci czas tego zabiegu i przyniesie korzyści kobietom poprzez zapewnienie szybszej i dokładniejszej diagnozy.

Słowa kluczowe

Rak sutka, biopsja, MAMMOCARE, pozytonowa mammografia emisyjna, wizualizacja guza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania