Skip to main content

pioneer technology for the reduction of natural fruit sugars in 100% juices

Article Category

Article available in the folowing languages:

Uzyskiwanie lepszego, zdrowszego soku

W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu opracowano niedawno nową technologię pozwalającą na ograniczenie zawartości naturalnych cukrów w sokach owocowych do zera.

Żywność i zasoby naturalne
Zdrowie

Liczba przypadków otyłości i cukrzycy rośnie. Już teraz choroby te wiążą się z globalnym obciążeniem ekonomicznym w wysokości 1,3 biliona euro, czyli 1,8 % światowego PKB. Jako że nie przewiduje się spadku liczny zachorować, prognozuje się, że do 2030 roku kwota ta przekroczy 2,2 biliona euro, zaś cukrzyca typu 2 stanie się siódmą najczęstszą przyczyną śmierci. Co kryje się za tym alarmującym trendem? Według naukowców z projektu Better Juice odpowiedź jest prosta: cukier. „Ponad 20 % średniego dziennego spożycia cukru pochodzi z napojów”, stwierdza Eran Blachinsky, założyciel i dyrektor generalny Better Juice. „Mimo że soki składające się w 100 % z owoców często reklamuje się jako zdrową alternatywę, niedawne badania wykazały, że naturalne cukry owocowe zawarte w tych sokach zapewniają ładunki glikemiczne porównywalne z napojami zawierającymi dodany cukier”. Według Blachinsky’ego sok pomarańczowy i sok jabłkowy zawierają sześć łyżeczek (25 gramów) cukru na filiżankę (250 ml), zaś sok winogronowy – nawet do 14 łyżeczek. Na szczęście, dzięki wsparciu środków Unii Europejskiej, konsumenci już wkrótce zyskają prosty sposób ograniczania ilości cukru w diecie. Ta objęta ochroną patentową technologia nazywa się Better Juice. Eliminuje ona do 100 % naturalnych cukrów w sokach owocowych, nie zmieniając przy tym smaku ani zapachu produktu, a co lepsze, zwiększa przy tym korzyści zdrowotne produktu końcowego.

Lepsze sposoby ograniczania cukru

Wykorzystując naturalne enzymy znajdujące się w mikroorganizmach niemodyfikowanych genetycznie, rozwiązanie Better Juice przekształca naturalnie występujące w soku cukry w związku niepodlegające trawieniu, takie jak błonnik pokarmowy. „Firmy wytwarzające żywność i napoje szukają lepszych sposobów ograniczenia zawartości cukru, nie zaś tylko zmniejszenia ilości dodanego cukru w recepturach, oraz zastąpienia go naturalnymi lub sztucznymi słodzikami”, wyjaśnia Blachinsky. „Better Juice sprawia, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu naturalnego składnika pozbawionego cukru”. Technologia ta usuwa wszystkie cukry, w tym sacharozę, fruktozę i glukozę, niezależnie od zawartości cukrów w soku. Jest to możliwe dzięki niewielkiemu urządzeniu – kolumnie wprowadzanej do procesu wytwarzania soku, która zawiera unieruchomione organizmy niemodyfikowane genetycznie. Gdy sok przepływa przez urządzenie, enzymy zawarte w mikroorganizmach bioprzekształcają cukry z soku w zdrowy błonnik pokarmowy i cukry niepodlegające trawieniu. „Cały proces jest naturalny i nie obejmuje fermentacji. Odbywa się też bez dodawania czy usuwania składników”, dodaje Blachinsky. „Co więcej, producenci mogą dostosować swój proces produkcyjny tak, by wybrać ilość cukru, którą chcą usunąć”.

Gotowe na globalny rynek

Testy przeprowadzone w projekcie wykazały, że rozwiązanie Better Juice jest w stanie wytwarzać duże ilości soku: 1 000 litrów soku na litrową kolumnę. „Obsługa tego systemu jest niedroga i nie wymaga specjalnie przeszkolonego personelu, co jest bardzo istotne podczas przygotowywania produktu do wprowadzenia na rynek globalny”, oznajmia Blachinsky. Obecnie firma prowadzi pilotażowy program z Citrosuco, największym światowym producentem koncentratu soku pomarańczowego. Celem tego częściowo przemysłowego programu pilotażowego, realizowanego w brazylijskim zakładzie Citrosuco w Sao Paulo, jest wytwarzanie 50 litrów „lepszego” soku na godzinę. Następnie twórcy projektu rozpoczną modyfikowanie swego wyrobu, tak by osiągnąć skalę przemysłową. Docelowo urządzenie ma zostać wprowadzone na rynek w 2021 roku.

Słowa kluczowe

Better Juice, sok, sok owocowy, cukry, otyłość, cukrzyca, choroby

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania