Skip to main content

Safe personal transportation that makes you healthier.

Article Category

Article available in the folowing languages:

Promowanie aktywności osób starszych za pomocą innowacyjnego, bezpiecznego i zrównoważonego transportu osobistego

Inżynierowie i projektanci finansowani z UE opracowali nowy środek transportu, która pomaga osobom starszym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej zachować zdrowie i niezależność.

Transport i mobilność

Do 2050 roku Europę będzie zamieszkiwało przeszło 149 milionów ludzi w wieku powyżej 65 lat. Starzejące się społeczeństwo będzie stanowić poważne wyzwanie dla krajowych systemów opieki zdrowotnej. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego tych osób. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Torqway Hybrid stworzono wysoce innowacyjny pojazd do poruszania się na zewnątrz, który sprawdza się również jako sprzęt do ćwiczeń, pomagając seniorom utrzymać aktywność. Urządzenie to, zgodne z programem ramowym UE dotyczącym transportu i inteligentnych miast oraz inicjatywą Electric Mobility Europe, może być wykorzystywane na kilka sposobów: do aktywnej mobilności i transportu oraz jako siłownia na wolnym powietrzu umożliwiająca wykonywanie kilku ćwiczeń, a nawet jako narzędzie umożliwiające łagodną rehabilitację.

Napędzane ruchem ramion

Badania medyczne wykazały, że nawet niewielki ruch ramion i jazda w pozycji stojącej w znacznym stopniu wpływają na aktywację mięśni klatki piersiowej oraz grzbietu, poprawę koordynacji i ogólnego samopoczucia. Co najważniejsze, takie ćwiczenia nie obciążają jednak stawów, w przeciwieństwie do jazdy na rowerze. Powodują również spalanie tłuszczu i wpisują się w ideę aktywnego starzenia się, a przez to pozwalają na utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Czterokołowy pojazd platformowy zapoczątkowuje „Nordic riding” – jest napędzany ruchem ramion za pośrednictwem dźwigni, co powoduje przemieszczanie się do przodu dzięki innowacyjnemu systemowi przekładni, który został opatentowany w dziewięciu krajach. „W rezultacie pojazd może poruszać się nawet z dwukrotnie większą prędkością niż piesi podczas spacerów”, zauważa Beata Paszke-Sobolewska, koordynatorka projektu i dyrektor generalna firmy Torqway. Wszystkie elementy zamontowane w mechanizmach są ze sobą połączone w taki sposób, że dwa koła zębate przymocowane do osi centralnej zawsze obracają się w przeciwnych kierunkach. Gdy jedno z kół zębatych, działające na zasadzie sprzęgła jednokierunkowego, przenosi napęd z ręcznie poruszanej dźwigni na oś centralną, a następnie dalej na koło napędowe, drugie koło zębate może się swobodnie obracać.

Klienci zachwalają

Ponadto do silnika elektrycznego i układu kierowniczego wprowadzono kilka innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają płynną jazdę. Paszke-Sobolewska dodaje: „Pomysł na Torqway Hybrid jest bardzo oryginalny, ponieważ nie ma na rynku podobnego produktu, który łączyłby w sobie najbardziej pożądane cechy nordic walkingu, sprzętu cardio fitness oraz skuterów i rowerów elektrycznych”. W Torqway Hybrid możliwe jest także dodatkowe wspomaganie silnikiem elektrycznym (takie, jak w rowerach elektrycznych), stworzone z myślą o starszych użytkownikach oraz osobach o ograniczonej mobilności dolnej części ciała. „To zupełnie nowy rodzaj aktywności fizycznej, który chroni stawy użytkownika dzięki pozycji stojącej, pomaga spalić tłuszcz, utrzymać siłę i poczucie równowagi oraz oferuje nowy rodzaj aktywności cardio”, zauważa Paszke-Sobolewska. Kluczowym rezultatem projektu było stworzenie dobrze zaprojektowanego i w pełni funkcjonalnego produktu gotowego do wprowadzenia na rynek. „Naukowcy opracowali zupełnie nową koncepcję. Testowaliśmy ją w pomieszczeniach i na zewnątrz z użytkownikami i otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie. Podobał im się ten nowy sposób ćwiczeń i płynność jazdy. Mówili też, że chcieliby mieć podobny produkt”, podsumowuje Paszke-Sobolewska.

Słowa kluczowe

Torqway Hybrid, transport, ćwiczenia, pojazd, sprzęgło jednokierunkowe, aktywność osób starszych, sprzęt do ćwiczeń, dojrzali użytkownicy, nordic walking, społeczeństwo starzejące się

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania