Skip to main content
European Commission logo print header

An innovative topical drug delivery system for improving chronic wound healing

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne środki na bazie żelu dają nadzieję pacjentom z przewlekłymi ranami

Żele, które po nałożeniu na przewlekłe rany zasychają, tworząc film, mogą pozwolić na precyzyjne dostarczanie leków do chorych miejsc. Przyspieszy to gojenie, zmniejszy ryzyko infekcji i poprawi jakość życia pacjentów.

Zdrowie icon Zdrowie

W przeciwieństwie do większości ran, które goją się bez konieczności dalszego leczenia, stan ran przewlekłych, takich jak owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej, nie poprawia się w szybki i uporządkowany sposób. Schorzenia te są źródłem dyskomfortu i niepokoju dla pacjentów, a do tego są niezwykle kosztowne dla systemów opieki zdrowotnej. „Urazy takie mogą prowadzić do infekcji, dolegliwości bólowych, a w niektórych ciężkich przypadkach nawet amputacji”, mówi koordynator projektu StrataGRT, Eduardo Serrano, główny specjalista naukowy w szwajcarskiej firmie Stratpharma. „Starzejące się społeczeństwa, takie jak nasze, są bardziej podatne na choroby w rodzaju cukrzycy, które mogą skutkować powstawaniem przewlekłych ran, takich jak owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej”. Obecnie służby medyczne najczęściej stosują opatrunki w leczeniu ran przewlekłych. Ich uzupełnieniem są często antybiotyki, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oraz sepsy. Bardziej zaawansowane metody leczenia, takie jak hiperbaryczna terapia tlenowa, opatrunki podciśnieniowe i przeszczepy skóry, wymagają specjalistycznego sprzętu i wiążą się z wyższymi kosztami. „Kuracje antybiotykowe mają szereg wad, na przykład związanych z opornością na antybiotyki i działaniami niepożądanymi”, mówi Serrano. „Do możliwych powikłań należą zaburzenia mikrobiomu, poważne oparzenia skóry i opuchnięcie gruczołów. Działania niepożądane antybiotyków dotyczą blisko 20 % pacjentów”. Ponadto stosowanie nieprzeźroczystych opatrunków utrudnia rozpoznanie powikłań, a takie opatrunki są często optymalnym rozwiązaniem tylko w przypadku ran na płaskich powierzchniach skóry. „Kleje, jakie często znajdują się na opatrunkach, powodują również reakcje alergiczne”, dodaje Serrano.

Nowa radykalna metoda leczenia

Aby rozwiązać te problemy, firma Stratpharma opracowała StrataGRT, nową metodę leczenia przewlekłych ran. Opatrunki te mają postać żeli, które po nałożeniu na chore miejsca ciała wysychają, przybierając postać filmu. Wstępne testy potwierdziły potencjał tych żeli jako nowatorskiego systemu dostarczania leków. „Żele wykazują doskonałe właściwości w zakresie dostarczania leków gojących bezpośrednio do rany”, mówi Serrano. „Naszym zdaniem to innowacyjne rozwiązanie może być stosowane nie tylko do ran przewlekłych, ale również w leczeniu wcześniaków, a także różnych stanów zapalnych i schorzeń ginekologicznych”. 4-miesięczny projekt finansowany przez Unię Europejską pozwolił firmie Stratpharma skupić się na przygotowaniu rozwiązania do wprowadzenia na rynek. Wymagało to wytyczenia realnej ścieżki rozwoju oraz potwierdzenia niezbędnych wymagań użytkowników i specyfikacji produktu. Zespół Stratpharma ocenił też potencjalne możliwości rynkowe i zatwierdził strategię komercjalizacji. „Znajdujemy się obecnie na etapie, na którym potrzebne są bardziej kosztowne działania, aby wprowadzić produkt na rynek”, wyjaśnia Serrano. „Chodzi tu o badania kliniczne oraz zwiększenie skali produkcji. Dofinansowanie ze środków unijnych okazało się tu nieocenione. Bez niego przypuszczalnie musielibyśmy jeszcze bardziej opóźnić wprowadzenie produktu na rynek”.

Jakość życia

Choć te innowacyjne rozwiązania nie są jeszcze gotowe do komercjalizacji, Serrano i jego zespół są przekonani, że będą one miały pozytywny wpływ zarówno na pacjentów, jak i na pracowników służby zdrowia. Potencjalnymi odbiorcami są szpitale, kliniki, domy opieki dla osób starszych, przychodnie i apteki. Kolejnym ważnym krokiem będzie przeprowadzenie kompleksowych badań dotyczących europejskich systemów refundacji. „Ten unijny projekt doskonale odzwierciedla nasza główną strategię biznesową dotyczącą opracowywania nowych metod leczenia ran przewlekłych”, mówi Serrano. „Udało nam się dowieść, że StrataGRT jest bezpiecznym, prostym i nieinwazyjnym rozwiązaniem”. Pomyślny rozwój rozwiązania w oparciu o walidację kliniczną przyspieszy proces wprowadzania StrataGRT na rynek, a ostatecznie przyczyni się do poprawy jakości życia pacjentów.

Słowa kluczowe

StrataGRT, rana, stopa, owrzodzenie, cukrzyca, żel, sepsa, antybiotyki, stan zapalny, pielęgnacja, pacjent