Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

New multi-active cardboard packaging solution to extend the shelf-life of fresh fruits and vegetables by 40%.

Article Category

Article available in the following languages:

Dłuższa świeżość owoców i warzyw dzięki ekologicznym, aktywnym opakowaniom kartonowym

Świeże owoce i warzywa to produkty, które bardzo szybko się psują i w efekcie tracą na wartości. Aby rozwiązać ten problem, wytwórcy i sprzedawcy muszą pokonać wiele przeszkód, co nie jest łatwe. Z pomocą przychodzi zespół pewnego projektu finansowanego ze środków UE, który znalazł sposób na spowolnienie procesu psucia się żywności.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Aktywne opakowania spożywcze mają ogromną przewagę nad opakowaniami tradycyjnymi, ponieważ hamują procesy biologiczne odpowiedzialne za psucie się świeżych owoców i warzyw. Ma to duże znaczenie dla wytwórców i sprzedawców, ponieważ każdy dodatkowy dzień przydatności tych produktów do spożycia przynosi przedsiębiorstwom korzyści finansowe i zwiększa ich możliwości w zakresie rozwoju swojej działalności na różnych rynkach. „Duże przedsiębiorstwa z całego świata inwestują miliony euro w projektowanie i wdrażanie rozwiązań opartych na koncepcji aktywnych opakowań z myślą o wydłużeniu okresu przydatności swoich produktów do spożycia”, mówi Juan Jose Belmonte, koordynator finansowanego przez UE projektu FRESHTRAY. „Niestety, rozwiązania obecnie dostępne na rynku albo nadają się wyłącznie do pakowania już pokrojonych owoców i warzyw, albo koszt ich zastosowanie jest zbyt wysoki”. Zespół projektu FRESHTRAY opracował nowe rozwiązanie dla multiaktywnych opakowań kartonowych nazwane Newfresh, którego zadaniem jest opóźnianie procesu psucia się produktów, tym samym przedłużając okres ich przydatności do spożycia o ponad 40 %. Aby osiągnąć taki rezultat, wystarczy nałożyć zaawansowaną, multiaktywną powłokę na wewnętrzną powierzchnię tektury. Świeże owoce i warzywa przechowywane w tak zabezpieczonym opakowaniu dłużej zachowują lepszy wygląd bez odbarwień czy śladów psucia. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą sprzedawać produkty o wyższej jakości, co z kolei zwiększa ich przewagę konkurencyjną na rynku. Dodatkową korzyścią z zastosowania tej technologii jest 50-procentowe zmniejszenie odrzutów świeżych owoców i warzyw w całym łańcuchu dostaw. „Sprzedawcy i eksporterzy świeżych owoców i warzyw poszukują dwóch rzeczy: lepszej jakości i dłuższego okresu przydatności do spożycia”, wyjaśnia Belmonte.

Zalety opakowań kartonowych z tektury

Zespół projektu skupił się na opakowaniach kartonowych, ponieważ ponad 70 % przedsiębiorstw działających w branży świeżych owoców i warzyw w UE wykorzystuje tekturę do pakowania produktów. Co więcej, cały proces logistyczny związany z produktami rolnymi opiera się na opakowaniach wykonanych z tektury. „Zatem rozwiązanie projektowane dla aktywnych opakowań przeznaczonych specjalnie dla tej branży nie może nie brać pod uwagę tak ważnego i powszechnie stosowanego materiału”, tłumaczy Belmonte. „Poza tym tektura idealnie wpisuje się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ nadaje się do recyklingu, i to w całości: główny składnik tektury, celuloza, pochodzi ze źródeł odnawialnych, które asymilują węgiel”. Preparat Newfresh zawiera olejki eteryczne, zmniejszone do nano-rozmiarów i zamknięte w cząsteczkach beta-cyklodekstryny, a w niektórych przypadkach w pustych haloizytowych nanorurkach (HNT). Zapewnia to potrójne działanie. Olejki ograniczają wzrost drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się produktów, takich jak pleśnie, bakterie czy patogeny, np. Listeria monocytogenes. Dodatkowo wpływają na hamowanie procesów ciemnienia lub odbarwiania się owoców i warzyw. Z kolei HNT posiadają zdolność do absorbowania etylenu wydzielanego przez świeże owoce i warzywa, co opóźnia proces ich dojrzewania.

Multiaktywne opakowania – korzystne dla biznesu, korzystne dla środowiska

Produkt Newfresh zadebiutował na rynku na początku 2020 roku i szybko wzbudził zainteresowanie branży: do tej pory siedem hiszpańskich przedsiębiorstw produkcyjnych i eksportowych podpisało umowy na jego stosowanie. W zabezpieczonych nim opakowaniach będą przechowywane słodkie papryczki, owoce cytrusowe, pomidory, ogórki, fasolka szparagowa, sałata, winogrona i owoce pestkowe. Stosowanie produktu wiąże się także z ogromnymi korzyściami dla środowiska. Pojemnik kartonowy jest w 100 % biodegradowalny i można go w całości poddać recyklingowi. Ponad 80 % świeżych owoców i warzyw transportuje się w pojemnikach zbiorczych, w których układa się opakowania kartonowe (stanowiące łącznie ponad 50 % wszystkich materiałów użytych do zapakowania danej partii produktów). Konkurentem dla opakowań kartonowych są (zwrotne) pojemniki plastikowe, które są jednak cięższe (przez co zwiększają zużycie energii podczas transportu), a także bardziej szkodliwe dla zdrowia w porównaniu do kartonów, które są sterylne po wytworzeniu. „Dzięki technologii opracowanej na potrzeby opakowań w ramach projektu FRESHTRAY przedsiębiorstwa z branży świeżych owoców i warzyw zyskują elastyczność i możliwość zdobywania nowych rynków, ponieważ mogą teraz wybierać odpowiedni moment na sprzedaż produktów w oparciu o ceny rynkowe lub eksportować produkty na dalekie rynki, na których mogą uzyskać wyższe ceny”, podsumowuje Belmonte. „Mogą także zmniejszyć straty ekonomiczne spowodowane odrzutami tych partii, które nie spełniają standardów jakości, jakich oczekują klienci”.

Słowa kluczowe

FRESHTRAY, opakowanie, świeże owoce i warzywa, opakowanie kartonowe, tektura, owoc, warzywo, Newfresh, aktywne opakowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania