Skip to main content

Invidyo – Smart Baby and Baby Sitter Monitoring System

Article Category

Article available in the folowing languages:

Inteligentna wirtualna asystentka dla rodziców

Produkt stworzony w ramach finansowanej przez UE inicjatywy ułatwia życie pracujących rodziców, którzy mają trudności w równoważeniu pracy i opieki nad dziećmi. Pierwsze i jedyne rozwiązanie monitorujące dzieci, które wykorzystuje sztuczną inteligencję stało się rzeczywistością.

Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo

Rok 2020 będzie pamiętany jako okres, kiedy połączenie pracy z opieką nad dziećmi stało się jeszcze większym wyzwaniem dla pracujących rodziców ze względu na pandemię COVID-19. Na pomoc śpieszy inteligentny system monitorowania dzieci, który ma stać się „małym pomocnikiem rodzica”. Invidyo jest inteligentną opiekunką do dzieci, która nadzoruje i dokumentuje ogólny dobrostan maluchów. Ponadto automatycznie wychwytuje wyjątkowe chwile w życiu dziecka i daje rodzicom możliwość szybkiego przejrzenia wydarzeń dnia dzięki codziennym podsumowaniom. Inteligentna kamera wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, aby automatycznie stworzyć krótkie filmy prezentujące ważne momenty w ciągu dnia. W ten sposób rodzice mogą bezproblemowo zobaczyć wydarzenia, które miały miejsce w czasie ich nieobecności. Inną innowacją Invidyo jest wykorzystanie algorytmów do analizy dźwiękowej pozwalającej wychwycić różne rodzaje hałasów w strumieniu dźwięków, takich jak płacz dziecka. Następnie na urządzenie mobilne rodzica zostaje wysłane powiadomienie. Ponadto rodzice mają możliwość uspokojenia swoich dzieci dzięki funkcji umożliwiającej odtworzenie kołysanki bezpośrednio z aplikacji mobilnej wykorzystującej dwukierunkowy system komunikacji dźwiękowej. Produkt wykorzystuje również technologię rozpoznania twarzy w dwojaki sposób: zapewnia, że rodzice są niezwłocznie informowani, jeśli nieznana osoba znajdzie się w pobliżu dziecka. Dodatkowo rozwiązanie rozpoznaje mimikę dziecka, np. uśmiech, za pomocą technologii analizy emocji, tak aby rodzice byli informowani, kiedy dziecko jest szczęśliwe. Narzędzie zapewnia również, że środowisko, w którym przebywa dziecko jest zdrowe poprzez wykorzystanie czujników temperatury i informowanie rodziców o przekroczeniu dopuszczalnego zakresu wartości.

Finansowanie pozwala zaprojektować i przeprowadzić optymalizację

Finansowanie projektu pozwoliło firmie ponownie zaprojektować mobilną aplikację, dzięki czemu stała się bardziej przyjazna dla użytkownika i intuicyjna. Ponadto poprawiono skalowalność serwera i skuteczność inteligentnego algorytmu, a także udoskonalono projekt przemysłowy końcowego produktu, pozwalając na przymocowanie urządzenia do łóżeczka dziecka. „Przeprowadziliśmy kilka zmian projektowych i wykorzystaliśmy grupy osób testujących wersję beta, aby upewnić się, że nasz projekt spełni wymagania rodziców. Z każdą zmianą projektową poprawialiśmy strukturę mocowania i uważamy, że produkt końcowy jest jednym z najlepszych”, mówi Ozgur Deniz Onur, koordynator projektu i współzałożyciel firmy Mobilus.

Pokonanie trudności w zakresie innowacji

Największym wyzwaniem dla firmy było zrozumienie faktycznych potrzeb pracujących rodziców i wywarcie pozytywnego wpływu na ich życie. Onur wyjaśnia, że większość nowych, innowacyjnych produktów dla rodziców jest raczej kolekcją nowinek technologicznych niż zestawem potrzebnych narzędzi, które rzeczywiście pomagają rodzicom w ich codziennych trudnościach i umożliwiają wychowanie zdrowych i szczęśliwych dzieci. „Rozmawialiśmy z kilkoma setkami rodziców, aby zrozumieć ich potrzeby, a także odwiedziliśmy agencje pracy dla opiekunek do dzieci, aby poznać główne oczekiwania rodziców dotyczące osób sprawujących profesjonalną opiekę nad dziećmi. Oczywiście bardzo pomocne było również to, że większość pracowników i kierowników zaangażowanych w projekt było rodzicami małych dzieci. Ostatecznie Invidyo ewoluował i rozwija się w kierunku narzędzia, które pomaga rodzicom monitorować i poprawiać dobrostan ich dzieci”. Produkt będzie wkrótce dostępny na rynku europejskim, najpierw w Niemczech, Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Celem jest dotarcie do jak największej liczby klientów. Firma Mobilus nadal pracuje nad stworzeniem i dodaniem nowych i bardziej inteligentnych funkcji. Pracuje także nad nowym produktem dla segmentu opieki nad osobami starszymi, ponieważ potrzebna technologia jest podobna, a zapotrzebowanie na nowsze narzędzia w zakresie opieki nad seniorami stale rośnie.

Słowa kluczowe

Invidyo, rodzice, monitorowanie, opieka nad dziećmi, algorytmy, technologia, sztuczna inteligencja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania