Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

NEXT GENERATION TOPICAL MEDICATION TO TREAT IMMUNE RESPONSES IN ATOPIC DERMATITIS – THE MOST COMMON CAUSE OF ECZEMA

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczniejsze leki na egzemę

Podczas prac nad niesterydowym kremem dla osób chorych na egzemę, pewna firma farmaceutyczna odkryła, że zastosowany przez nią związek może być wykorzystywany także w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdrowie icon Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane także egzemą, to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj pojawia się we wczesnym dzieciństwie. W czasopiśmie American Journal of Managed Care czytamy, że liczba przypadków egzemy w państwach uprzemysłowionych wzrosła dwu-, a nawet trzykrotnie. Szacuje się, że cierpi na nią od 15 % do 20 % dzieci i od 1 % do 3 % dorosłych na świecie. Głównym objawem AZS jest swędząca wysypka, a w poważniejszych przypadkach zakażenie i uszkodzenie skóry. Egzemę najczęściej leczy się poprzez unikanie czynników podrażniających, na przykład mydła, i aplikowanie kremów nawilżających i maści ze sterydami. Długotrwałe stosowanie sterydów może jednak przyczyniać się do powstawania trwałych rozstępów, siniaków, przebarwień i pajączków, a także zaniku skóry. Szwajcarska firma farmaceutyczna TIRmed Pharma postanowiła rozwiązać ten problem i opracowała krem niesterydowy. „Nasz niesteroidowy lek niweluje łagodne i umiarkowane swędzenie wywołane egzemą i wspiera układ odpornościowy, w efekcie hamując rozwój zapalenia”, mówi Anna-Lena Spetz, dyrektor generalna TIRmed Pharma. „Produkt jest ponadto niedrogi, bardzo bezpieczny i prosty w aplikacji”. Teraz, dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu TIR-C, zespół TIRmed Pharma jest o krok bliżej do wprowadzenia na rynek swojego innowacyjnego leku.

Ocena wykonalności klinicznej produktu

Głównym celem naukowców z projektu TIR-C była ocena wykonalności klinicznej niesterydowego kremu TIRmed Pharma. Przeprowadzono w tym celu rozmowy z naukowcami i instytucjami realizującymi badania naukowe na zlecenie, podczas których opracowano plan rozwoju klinicznego i ścieżkę regulacyjną oraz zdefiniowano kliniczne punkty końcowe, co jest wymogiem uzyskania zgody na wprowadzenie produktu na rynek. „Ta część procesu obejmowała ocenę kosztów i ryzyka dla każdego etapu rozwoju technicznego i klinicznego”, wyjaśnia Spetz. „Opracowaliśmy również strategie dotyczące nawiązywania nowych współprac z partnerami klinicznymi, dystrybucyjnymi i farmaceutycznymi”.

Dwa zamiast jednego

W toku projektu odkryto nowy także inny nowy składnik. „Wyniki badań wykazały, że nasz związek zawiera składnik przeciwwirusowy, więc pracujemy teraz nad dwoma produktami, a nie jednym”, dodaje Spetz. „Oprócz naszego związku TIR-C do zastosowania w leczeniu łagodnej i umiarkowanej egzemy badamy także TIR-A – formułę leku na infekcję dróg oddechowych podawaną donosowo”. To właśnie ją udostępniono na zasadzie licencji zespołowi finansowanego przez UE projektu Fight-nCoV, który bada skuteczność donosowych leków przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odpowiedzialnemu za pandemię COVID-19.

Dwa obiecujące produkty

Dzięki unijnemu finansowaniu firma TIRmed Pharma opracowała nie jeden, a dwa innowacyjne leki. Jej dobry biznes plan dotyczący rozwoju obu substancji prawdopodobnie przyciągnie wielu inwestorów. „Prowadzimy obecnie negocjacje z inwestorami dotyczące finansowania działań TIRmed i uzyskania wymaganych patentów”, podsumowuje Spetz. „W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie weryfikacji poprawności projektu dla obu produktów i uzyskanie finansowania niezbędnego do rozpoczęcia badań przedklinicznych”.

Słowa kluczowe

TIR-C, egzema, leki, infekcje górnych dróg oddechowych, atopowe zapalenie skóry, farmaceutyczny, przeciwwirusowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania