European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

SMart mobILity at the European land borders

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe podejście umożliwia szybkie i bezpieczne przekraczanie granic UE

Istniejąca infrastruktura umożliwiająca ochronę granicy lądowej Unii Europejskiej opiera się na zaawansowanych i kosztownych systemach wykorzystujących samodzielne urządzenia do przeprowadzania działań takich jak weryfikacja tożsamości i kontrola przepływu ludzi. Takie podejście sprawdzało się przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jednak teraz wymaga gruntownej modernizacji.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

W dzisiejszej rzeczywistości poszczególne państwa członkowskie UE stoją przed wyzwaniem związanym z kontrolą ruchu granicznego oraz realizacją zobowiązań wynikających z kodeksu granicznego Schengen, zwłaszcza w kontekście kontaktów z obywatelami państw trzecich. Organy kontroli granicznej oraz ich przedstawiciele muszą weryfikować autentyczność i ważność paszportów podróżnych, ich dokumentów oraz szereg kwestii związanych z ich pobytem we Wspólnocie. Wśród nich mogą znajdować się między innymi wpisy (zwane alertami) w Systemie Informacyjnym Schengen, które dotyczą na przykład zgubienia lub utraty dokumentów potwierdzających tożsamość. Zwiększona mobilność osób i towarów w coraz większym stopniu utrudnia realizację tych założeń w praktyce. W związku z tym pojawia się potrzeba nieustannego usprawniania oraz wymiany istniejących systemów identyfikacji, weryfikacji i zarządzania ruchem transgranicznym.

Plany podróży dostarczane z wyprzedzeniem

W ramach swoich prac finansowany ze środków Unii Europejskiej zespół projektu SMILE opracował, wdrożył i ocenił prototypowy zestaw narzędzi ułatwiających szybsze i bezpieczniejsze przekraczanie granic, opracowany z myślą o granicach lądowych Unii. „Naszym celem jest wprowadzenie do powszechnego wykorzystania przez służby graniczne urządzeń mobilnych w celu biometrycznej weryfikacji podróżnych oraz doprowadzenie do odejścia od nieruchomych stanowisk, dzięki czemu kontrole będą szybsze i wygodniejsze”, twierdzi koordynator projektu dr Dimitrios Tzovaras. Partnerzy skupieni wokół projektu wprowadzili również program wstępnej rejestracji przypominający odprawę wykorzystywaną w sektorze lotniczym. W ramach tego procesu podróżni mogą przesłać informacje dotyczące swojej podróży przy pomocy aplikacji SMILE zanim wyruszą w drogę. „Informacje te mogą obejmować między innymi przejście graniczne, datę i godzinę przekroczenia granicy, dane osobowe i biometryczne, a także dane na temat środka transportu (samochodu, autokaru itd.) oraz osób towarzyszących – członków rodziny, znajomych, przyjaciół i współpracowników”, wyjaśnia dr Tzovaras. Takie podejście gwarantuje służbom granicznym dostęp do wymaganych danych z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli im na przeprowadzenie wszelkich niezbędnych kontroli w trybie off-line. Dzięki temu po dotarciu do granicy podróżni będą musieli wyłącznie przejść weryfikację tożsamości, a następnie przekroczyć szybko granicę.

Krótsze kolejki

Rozwiązanie SMILE może również być wykorzystywane przez służby graniczne do usprawnienia zarządzania zasobami i personelem na przejściach granicznych. Dzięki dostępowi do informacji na temat spodziewanej liczby podróżnych w danym czasie mogą bowiem dostosowywać liczbę pracowników obsługi oraz czas zmian do zapotrzebowania. Ponadto system SMILE może powiadamiać wstępnie zarejestrowanych podróżnych o tym, że w wybranym przez nich czasie granicę będzie przekraczać duża liczba osób i zasugerować inną godzinę, w której przejście graniczne będzie znacznie mniej zatłoczone. „Jesteśmy przekonani o tym, że wdrożenie systemu SMILE doprowadzi do przełomowej zmiany sposobu przekraczania granic przez podróżnych”, zauważa dr Tzovaras. „Powszechny obecnie widok długich kolejek stanie się wspomnieniem dzięki znaczącemu skróceniu czasu oczekiwania – co więcej, odbędzie się to bez żadnego uszczerbku dla poziomu bezpieczeństwa granic, a nawet go zwiększy dzięki ochronie danych osobowych. Pomimo że system SMILE koncentruje się na granicach lądowych, jego zastosowanie może zostać rozszerzone na granice powietrzne i morskie, dzięki czemu stanie się prawdziwie kompleksowym rozwiązaniem”. Głównymi beneficjentami projektu SMILE są służby graniczne, które otrzymują dostęp do nowych narzędzi usprawniających ich codzienną pracę, a także podróżni, którzy będą mogli dzięki niemu zapomnieć o długim oczekiwaniu na przejściach granicznych. „Co więcej, projekt SMILE przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom UE poprawiając bezpieczeństwo granic Wspólnoty – dzięki niemu osoby, które będą chciały przedostać się do Unii w niecnych celach będą miały większe trudności z przekroczeniem granic”, zauważa dr Tzovaras.

Słowa kluczowe

SMILE, granica, podróż, biometria, wstępna rejestracja, kodeks graniczny Schengen, System Informacyjny Schengen

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania