European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Deep Vein Thrombosis; A Paradigm Change in Treatment through Drug-Free Clot Removal

Article Category

Article available in the following languages:

Mechaniczne usuwanie zakrzepów bez stosowania leków

Tworzenie się zakrzepów w żyłach głębokich wewnątrz ciała może zagrażać ludzkiemu życiu. Zakrzepy diagnozuje się u milionów osób każdego roku. Sposób ich leczenia może się zmienić dzięki nowatorskiemu wyrobowi, który usuwa wewnątrznaczyniowe zakrzepy w ramach minimalnie inwazyjnego zabiegu.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Zdrowie icon Zdrowie

Pod względem fizjologicznym zakrzepy mogą ocalić ludzkie życie, ponieważ powstrzymują krwawienie spowodowane zranieniem lub urazem. Czynnik aktywujący, zwykle uszkodzone naczynie krwionośne, powoduje aktywację płytek krwi, czynników krzepnięcia, krwinek czerwonych oraz białek takich jak fibryna, które tworzą żelowate lub półstałe struktury zwane zakrzepami. Jednakże kiedy krew nie przepływa w odpowiedni sposób, może to skutkować problemami z zakrzepami, na przykład zakrzepicą żył głębokich (ZŻG). Tradycyjnie tego rodzaju problemy leczy się antykoagulantami, które uniemożliwiają tworzenie się zakrzepów, jednak nie usuwają tych już istniejących.

Mechanizm usuwania zakrzepów, który ogranicza konieczność stosowania leków oraz urazy operacyjne

Usuwanie zakrzepów wewnątrznaczyniowych to alternatywne podejście, w ramach którego wykorzystuje się cewniki lub baloniki służące do mechanicznego usuwania zakrzepów, co daje natychmiastowe ustąpienie objawów. Metody te można stosować samodzielnie lub w połączeniu z lekami trombolitycznymi. Twórcy finansowanego ze środków UE projektu VETEX opracowali innowacyjny wyrób, który umożliwia usuwanie zakrzepów przytwierdzonych do ściany naczynia krwionośnego w ramach pojedynczej sesji, bez konieczności stosowania leków trombolitycznych. „Nasz wyrób wykorzystuje minimalnie inwazyjny cewnik zaprojektowany tak, by usuwać zakrzepy z zablokowanych żył w bezpieczny, skuteczny i przewidywalny sposób”, wyjaśnia koordynator projektu, Con O’Brien z firmy Vetex Medical. Wyrób ten wprowadza się poprzez niewielkie nacięcie w tylnej części kolana, skąd kieruje się go do zablokowanego fragmentu żyły. Na końcu wyrobu otwiera się mały koszyczek z drucianej siatki, przypominający parasolkę, który rozbija i przechwytuje zakrzep. Zakrzep transportuje się poza organizm, wykorzystując mechanizm obrotowy, w który wyposażono wyrób. Następnie koszyczek składa się, aby można było usunąć wyrób z ciała pacjenta, pozostawiając w pełni funkcjonalną żyłę z przywróconym przepływem krwi.

Walidacja kliniczna, pozytywne opinie i zalety

Wyrób przetestowano u 19 pacjentów, których monitorowano przez rok po leczeniu. Wyniki badania były bardzo zachęcające. Wykazały pomyślne osiągnięcie punktu końcowego, czyli usunięcie zakrzepów u wszystkich pacjentów w ramach szybkiego zabiegu. VETEX otrzymał bardzo pozytywne opinie zarówno od lekarzy, jak i pacjentów, których wypisywano do domu w ciągu 24 godzin od zabiegu. „Jedną z głównych zalet zabiegu z wykorzystaniem wyrobu VETEX jest fakt, że można go przeprowadzić bez podawania leków trombolitycznych, unikając konieczności przedłużonego monitorowania stanu pacjenta na oddziale intensywnej terapii i związanych z tym kosztów”, podkreśla O’Brien. Dodatkowo wyrób ten jest odpowiednim rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować leków trombolitycznych. Co ważne, innowacyjna technologia VETEX umożliwia mechaniczne usunięcie zakrzepów w żyłach przylegających do ścian naczynia, które zazwyczaj trudno usunąć, nawet stosując tego rodzaju leki. Z kolei nieleczone zakrzepy u pacjentów z ZŻG mogą powodować zatorowość płucną, w przypadku której śmiertelność wynosi aż 50 %. Co więcej, ZŻG może prowadzić do wystąpienia zespołu potrombotycznego powodującego obrzęk kończyn, owrzodzenie, a w skrajnych przypadkach – również konieczność amputacji. Wyrób VETEX może przyczynić się do skutecznego leczenia ZŻG i poprawy wyników klinicznych oraz jakości życia pacjentów. VETEX został dopuszczony do obrotu przez organy regulacyjne w Europie oraz uzyskał zezwolenie Urzędu ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie wyrobu na rynek. Surmodics, firma mająca wiedzę fachową z zakresu nowych produktów klinicznych, przejmie produkcję wyrobu i zajmie się wprowadzeniem go na rynek, co może nastąpić już w 2022 roku.

Słowa kluczowe

VETEX, zakrzep, zakrzepica żył głębokich, wyrób medyczny, lek trombolityczny, zakrzep żylny, powstawanie zakrzepów, ZŻG

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania