Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Exploiting the full integration potential of fluctuating renewable energies in power grid operation by new predictive technologies

Article Category

Article available in the following languages:

Przewidywanie wahań w wytwarzaniu energii odnawialnej

Odnawialne źródła energii są zależne od pogody, co czyni je z natury zmiennymi. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano nowe oprogramowanie, które może przewidywać przepływ energii z 48-godzinnym wyprzedzeniem, pozwalając operatorom sieci na bardziej efektywne zarządzanie swoimi systemami.

To, że pogoda potrafi być zmienna, dobrze wie każdy, kto kiedykolwiek był latem w północnej Europie. Ta naturalna zmienność stanowi wyzwanie dla branży energii odnawialnej. Przy tak wielu nowych źródłach wytwarzania energii, takich jak panele słoneczne i parki wiatrowe połączone z siecią elektroenergetyczną, zbyt duża ilość wiatru i słońca grozi przeciążeniem. Operatorzy sieci muszą zatem odcinać niektóre z tych zdecentralizowanych źródeł, aby zapewnić bezpieczeństwo całej sieci i uniknąć przeciążeń energetycznych. To odłączanie i przywracanie jest nieefektywne i może prowadzić do kosztownego importowania energii elektrycznej na ostatnią chwilę. Kwestie te ograniczają udział energii odnawialnych w europejskim koszyku energetycznym, a ponieważ Komisja Europejska wyznaczyła cel w postaci 40-procentowego udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku, potrzebne są odpowiednie rozwiązania. Obecne systemy oparte na punktach dyspozytorskich nie są przystosowane do elastycznego, proaktywnego zarządzania, które jest niezbędne do pełnego wykorzystania potencjału Europy w zakresie zielonej energii.

Oprogramowanie mogłoby pomóc operatorom sieci w przewidywaniu przepływów energii

W ramach finansowanego ze środków UE projektu FuturePowerFlow opracowano nowe oprogramowanie, które może odegrać ważną rolę w tej transformacji. Oprogramowanie FuturePowerFlow analizuje prognozy pogody, informacje na temat sieci energetycznej, historyczne dane dotyczące zapotrzebowania oraz lokalizację i status elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii, aby przewidzieć przyszły przepływ energii. Dostarcza operatorom sieci szczegółowych informacji dotyczących najbliższych 48 godzin, aby mogli odpowiednio dostosować swoje sieci. „Zamiast tylko reagować na zapotrzebowanie, oprogramowanie FuturePowerFlow jest pierwszym, które umożliwia operatorom sieci proaktywne planowanie i zarządzanie integracją zdecentralizowanych systemów odnawialnych z ich siecią”, mówi Yannick Zytur, inżynier przemysłowy w firmie Energy & Meteo Systems i koordynator projektu FuturePowerFlow.

Innowacyjne modułowe rozwiązanie programowe

Do tworzenia swoich prognoz oprogramowanie FuturePowerFlow wykorzystuje potężny algorytm, jest jednak proste w użyciu i można łatwo połączyć je z istniejącą infrastrukturą sieci. „Integracja systemu z centrami danych operatorów sieci może być dość skomplikowana, ale nie musi”, wyjaśnia Zytur. „Zdobyliśmy duże doświadczenie w tym zakresie”. System można zainstalować na miejscu, co oznacza, że na jego potrzeby można wykorzystać sprzęt i infrastrukturę istniejącego systemu informatycznego operatora sieci. Alternatywnie klienci mogą korzystać z oprogramowania poprzez chmurę, przy czym cały sprzęt i infrastruktura znajdują się we własnych centrach danych firmy Energy & Meteo Systems. Oprogramowanie pozwala operatorom sieci zobaczyć, kiedy i gdzie mogą wystąpić przeciążenia energetyczne i przeprowadzić precyzyjne działania w celu ich uniknięcia – wszystko w ramach jednego prostego interfejsu. System umożliwia zaplanowanie pewnych działań, dając większą kontrolę nad poszczególnymi źródłami energii. Platforma jest modułowa, a więc można łatwo ją dostosować do specyficznych wymagań każdego użytkownika. Moduły te obejmują analizę sieci, która zapewnia obliczenia dotyczące obciążeń i przeciążeń energetycznych, oraz usługi rozliczeniowe, takie jak wyliczenia utraconej energii. Kolejny moduł oferuje bezproblemową komunikację z operatorami elektrowni.

Rozwój w całej Europie

W trakcie projektu FuturePowerFlow jego zespół pracował nad usprawnieniami systemu, w tym nad włączeniem unikalnych zgłoszeń klientów, rozwiązywaniem błędów w programie i tworzeniem zespołu wsparcia. „Na tę chwilę opinie są bardzo pozytywne”, mówi Zytur. Program wprowadzono już na rynek w Niemczech, a zespół chce rozszerzyć jego dostępność na inne kraje europejskie.

Słowa kluczowe

FuturePowerFlow, odnawialna, energia, wytwarzanie, wahania, sieć, operatorzy, przewidywanie, przeciążenie, algorytm

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania