European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

GreenCharge

Article Category

Article available in the following languages:

Krok na drodze do bezemisyjnego systemu transportowego

Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych finansowany ze środków UE projekt pomaga nowoczesnym miastom spełnić jedno z ich marzeń.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Wyobraźmy sobie miasto, w którym nie ma korków ani problemów z parkowaniem; miasto, w którym zarówno samochody, jak i motorowery są zasilane zieloną energią elektryczną, a ludzie współdzielą pulę pojazdów osobistych bez obaw o ich dostępność lub możliwości ładowania. To właśnie wizja rysowana przez autorów finansowanego ze środków UE projektu GreenCharge. Jego celem jest umożliwienie miastom przejścia na bezemisyjną i zrównoważoną mobilność poprzez zastosowanie nowych modeli biznesowych, technologii i wytycznych dotyczących opłacalnego i udanego wdrożenia i obsługi infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. „Projekt GreenCharge przybliża nas o kilka ważnych kroków do urzeczywistnienia jednego z marzeń współczesnych miast: bezemisyjnego systemu transportowego opartego na pojazdach elektrycznych zasilanych zieloną energią”, podkreśla Jacqueline Floch, koordynatorka projektu.

Wyzwania związane z przyszłością opartą na elektromobilności polegającej w całości na energii elektrycznej

Na drodze do realizacji tego celu stoją jednak pewne przeszkody. „Po pierwsze, musimy upewnić ludzi, że w miarę potrzeb będą mieli dostęp do infrastruktury ładowania. Wiele osób w Europie nie ma łatwego dostępu do punktów ładowania”, wyjaśnia Floch. Ponadto ładowanie wymaga zdolności do radzenia sobie z zapotrzebowaniem na energię. Przejście w przyszłość opartą na elektromobilności może prowadzić do występowania ogromnych szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną, co może wymagać znacznej modernizacji infrastruktury energetycznej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i na szerszą skalę. Energia elektryczna musi być również wykorzystywana w sposób inteligentny i skoordynowany z innymi potrzebami energetycznymi, jak również z lokalną produkcją energii. „Rozwiązania muszą być oczywiście opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego”, zauważa Floch.

Ułatwianie przejścia na elektromobilność

Realizacja koncepcji GreenCharge wymaga integracji systemów z sektorów transportu, budownictwa i energetyki. „Integracja ta okazała się być skomplikowana, częściowo z powodu braku standaryzacji”, informuje Floch. Wspierając miasta w przygotowaniach, zespół projektu założył społeczność na platformie Zenodo, aby dzielić się wynikami, takimi jak architektura referencyjna GreenCharge. Stanowi ona pełnowartościową specyfikację ekosystemu na potrzeby inteligentnego i ekologicznego ładowania i służy za drogowskaz przy tworzeniu poszczególnych realizacji systemu. „Architektura referencyjna zawiera opisy na różnych poziomach szczegółów technicznych i może służyć różnym typom interesariuszy”, potwierdza Floch. W ramach programu GreenCharge wdrożono również wersje demonstracyjne w trzech miastach pilotażowych: Barcelonie, Bremie i Oslo. W miastach tych wspólnie eksperymentowano z inteligentnym i ekologicznym zarządzaniem energią. Projekty pilotażowe potwierdziły, że inteligentne i ekologiczne zarządzanie energią w połączeniu z ładowaniem przyczynia się do bardziej optymalnego wykorzystania dostępnej energii, niższych obciążeń szczytowych w sieci, a także wyższego stopnia samowystarczalności i bardziej ekologicznego koszyka energetycznego. „W ramach projektu pilotażowego w Oslo koszty energii udało się obniżyć o 10 %, a wykorzystanie akumulatorów stacjonarnych ma potencjał do zwiększenia konsumpcji własnej z 50 % do 100 %. W ramach projektu pilotażowego w Bremie przejście z samochodów z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne doprowadziło do zmniejszenia emisji CO2 o 75 %”, informuje Floch. Pozostałe wyniki projektu można znaleźć na jego stronie internetowej.

Wkład w tworzenie neutralnych dla klimatu miast

Zespół projektu wykonał mały krok w kierunku osiągnięcia kluczowych europejskich celów klimatycznych. „Kontynuując działania w ramach projektu GreenCharge, konieczne jest dalsze prowadzenie prac badawczych pod kątem wsparcia decyzyjnego w zakresie planowania opłat i automatycznej rezerwacji z wyprzedzeniem, a także pełnego wykorzystania elastyczności zapewnianej przez pojazdy elektryczne w dzielnicach energooszczędnych”, podsumowuje Floch.

Słowa kluczowe

GreenCharge, pojazdy elektryczne, zielona energia, ładowanie pojazdów, transport bezemisyjny, zrównoważona mobilność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania