European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

O krok bliżej do lotnisk bez przypadkowych dronów

Koniec z zakłóceniami spowodowanymi przez drony. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej dla pewnego projektu, partnerzy przetestowali system chroniący lotniska przed przedostawaniem się nad ich tereny przypadkowych bezzałogowych pojazdów latających.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich kilku lat technologia dronów zdecydowanie się rozwinęła, a małe bezzałogowe pojazdy stały się nieodłączną częścią wielu biznesów, znalazły zastosowanie w badaniach naukowych, usługach medycznych oraz w wojsku. Nie da się jednak ukryć, że w pobliżu lotnisk stanowią one duże zagrożenie. Niezależnie od tego, czy ich piloci mają dobre intencje czy nie, kolizja drona z szybko poruszającym się samolotem może spowodować znaczne szkody. Z tego powodu w przypadku wykrycia dronów na terenie lotniska kontrolerzy lotów uziemiają samoloty lub zmniejszają prędkość podejścia, aby ograniczyć zniszczenia w przypadku kolizji, jednak takie rozwiązanie jest kosztowne zarówno dla lotniska, jak i dla samych linii lotniczych. Niestety, choć obecnie powstaje wiele zróżnicowanych systemów zapobiegających wlatywaniu przypadkowych dronów w niedozwolone obszary, większość z tych rozwiązań nie jest projektowana z myślą o portach lotniczych. Od momentu rozpoczęcia prac w listopadzie 2020 roku zespół projektu ASPRID, który otrzymał dofinansowanie ze środków Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, pracował nad systemem, którego głównym celem jest ochrona obszarów lotnisk przed przedostawaniem się na ich teren niepożądanych dronów.

Testy nowego systemu

Zespół projektu ASPRID opracował architekturę systemu, która pozwala na określenie technologii, procedur i zasad umożliwiających lotniskom możliwie jak najszybszy powrót do normalnej pracy w przypadku przedostania się na ich teren przypadkowych dronów. Badacze niedawno zajęli się przeprowadzeniem ćwiczeń w postaci gry, aby zweryfikować koncepcję operacyjną systemu. Jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie internetowej projektu ASPRID, ćwiczenia te obejmowały realizację „szeregu scenariuszy z wykorzystaniem narzędzi pozwalających na symulowanie ruchu lotniczego w czasie rzeczywistym”. Celem przeprowadzonych w ten sposób ćwiczeń było wykazanie skuteczności systemu w reagowaniu na zagrożenia spowodowane przez drony na lotniskach oraz wypracowanie procedur raportowania w ramach projektu. W ćwiczeniach wzięli udział kontrolerzy ruchu lotniczego pracujący dla hiszpańskiego przedsiębiorstwa ENAIRE, które jest jednym z partnerów projektu ASPRID, a także eksperci z działów bezpieczeństwa i operacji firmy Aena, również działającej w Hiszpanii i będącej partnerem projektu. Symulacje zostały przeprowadzone w obiektach Krajowego Instytutu Technologii Lotniczych, hiszpańskiej instytucji pełniącej rolę koordynatora projektu. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z włoskimi partnerami – firmą Soul Software, a także ALI – Aerospace Laboratory for Innovative Components i włoskim Ośrodkiem Badań Lotniczych. Z informacji prasowej dowiadujemy się też więcej o tym, w jaki sposób zostaną wykorzystane zebrane dane. „Informacje opracowane na podstawie danych jakościowych i ilościowych zebranych podczas przeprowadzonych symulacji w kwestionariuszach i ankietach wypełnianych przez specjalistów zostaną ocenione z uwzględnieniem możliwości ludzi, wydajności systemu oraz wpływu tych czynników na bezpieczeństwo lotniska”. Dzięki zastosowanemu kompleksowemu podejściu zespół projektu zamierza zapewnić zwiększenie efektywności operacyjnej i kosztowej lotnisk, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i dbając o ochronę przestrzeni poprzez zwiększenie świadomości, a także zapobieganie zagrożeniom ze strony dronów i łagodzenie ich skutków. Projekt ASPRID (Airport System Protection from Intruding Drones) skupił siedmiu partnerów z Hiszpanii, Francji i Włoch posiadających doświadczenie związane z lotniskami, badaniami naukowymi i innowacyjnymi technologiami, dronami, technologiami informacyjnymi oraz bezpieczeństwem i ochroną. Projekt zakończy się w listopadzie 2022 roku. Więcej informacji: strona projektu ASPRID

Słowa kluczowe

ASPRID, dron, lotnisko, ruch na lotnisku, samolot, gry

Powiązane artykuły